Pénzcentrum • 2023. december 20. 20:10
A válaszadó biztosítók számítanak rá, a GRANTIS pedig tapasztalja is, hogy idén is az év utolsó néhány hete az erős a nyugdíjcélú megtakarítások elindításában. Annak ellenére, hogy az év első felében jelentős volt azok száma, akik előrehozták adóoptimalizálás miatt a takarékoskodást a szocho hatására.
Az elmúlt évek trendje alapján az év utolsó heteiben kötik a magyar megtakarítók a legtöbb nyugdíjcélú szerződést, hiszen ilyenkor válik sürgetővé, hogy kihasználják a három megtakarítási formával - nyugdíjbiztosítással, önkéntes nyugdíjpénztárral, nyugdíj-előtakarékossági számlával - elérhető évi 20 százalékos adójóváírást, ami legfeljebb 280 ezer forint extra bevételt jelent évente.
“Jellemzően az utolsó negyedévben érkezik be az éves nyugdíjbiztosítási díjbevételek 30 százaléka a biztosítókhoz. 2023-ban annyiban speciális volt a helyzet, hogy a július 1. előtt elindított megtakarítások esetén a befektetésekre kivetett 13,5 százalékos szocho biztosan megspórolható volt, így sokan, akik megtakarítás indítását tervezték az év hátralevő részében, előrehozták ezt az elhatározásukat.” - értékeli Veres Patrik, a GRANTIS szakértője a szocho biztosítói megtakarításokra gyakorolt hatását.
A független alkusz ugyanakkor nem érzékeli, hogy a szocho visszavetette volna az év végi megtakarítási kedvet: idén december 1. és 20. közötti időszakban közel 10 százalékos növekedést tapasztal az előző év azonos időszakához képest a megkötött nyugdíjcélú megtakarítási szerződések darabszámában.
Hasonlóan látják a helyzetet a biztosítók a díjbevétel terén - derül ki a GRANTIS-szal megosztott válaszaikból. Az Alfa Biztosító nem számít az arányok jelentős eltolódására, az öngondoskodási hajlandóság erősödik. Ugyanakkor az infláció mindenki pénztárcáját érinti, így a biztosító szerint a valóban tudatosan tervező ügyfelek maradnak a piacon. Az Alfa idén is a tavalyihoz hasonló díjbevétel-növekedéssel számol.
Szintén hasonló állásponton van a Generali Biztosító: az előző évekhez hasonló trendre számítanak, tehát a díjbevétel növekedésével, és arra, hogy a szocho-nak nem lesz jelentősebb kiszorító hatása.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A K&H Biztosító idén az első kilenc hónapban 29%-os növekedést ért el a nyugdíjbiztosításoknál és az utolsó negyedévben sem számít jelentős eltérésre a korábbi években tapasztaltakhoz képest.
Az NN Biztosító szerint sem csökkent az öngondoskodási hajlandóság és felhívták a figyelmet, hogy az új szerződések elindítása mellett a meglévő ügyfelek is élnek eseti befizetéssel az év végén. A biztosító továbbá kiemelte az idén megfigyelhető euroizációs trendet, miszerint egyre többen indítanak eurós nyugdíjcélú megtakarítást.
Mezei György, az Union Biztosító egyéni személybiztosítási termékmenedzsment vezetője szerint mára mindenki számára egyértelmű, hogy az állami nyugdíj elégtelen lesz a megszokott életszínvonal fenntartásához. Az egész éves és az utolsó negyedéves nyugdíj szerzésben nem várható visszaesés, sőt, bővülésre számít.