Pénzcentrum • 2023. március 20. 10:02
Érdekes képet mutat Budapest betörési hőtérképe: mint kiderült, néhány hónap leforgása alatt kirívó mennyiségű eset történt a XIII. kerületben. De a Gellérthegynél és a Keleti Pályaudvar környékén is dolgoztak a bűnözők. Ráadásul, mint kiderült a november és február közötti időszak a betörők egyik kedvenc időszaka, hiszen sokan elutaznak síelni, vagy a karácsonyi ünnepekre hagyják magára a lakásukat - és akkor még nem is beszéltünk a télire lezárt nyaralókról.
A legfrissebb, 2020-as összesített adatok szerint a fővárosban abban az évben több mint 1200 lakásbetörés történt, míg országosan majdnem 7000 ilyen bűncselekményt regisztráltak a hatóságok a PRE-STAT adatai szerint.
Szerencsére a redőrségi honlapon fellelhető bűnügyi térkép valamivel frissebb állapotokat tükröz, így a Pénzcentrum most megnézte, melyik környéken volt kirívóan sok lakásbetörés az utóbbi időben. A police.hu-n elérhető adatbázis szerint így néz ki Budapest betörési hőtérképe (értelemszerűen, ahol piros, ott koncentráltabban történtek meg ezek a bűncselekmények):
Az első szembetűnő halmaz a ponttérképen a XIII. kerületben volt, a Béke utca és a Reitter Ferenc utca közötti részen tavaly augusztus óta 8 esetet jegyeztek fel.
Ráadásul, mint a rendőrség is fogalmaz: a térképen megjeleníthető bűnügyi adatok tájékoztató jellegűek.
Nem tartalmazzák azoknak a nyomozásoknak az adatait, amelyekben bármely információ idő előtti nyilvánosságra hozatala sértené a nyomozás érdekeit
- áll a honlapon.
Feltűnően sok lakásbetörést mutat még a térkép a Gellérthegy környékén is, szám szerint 4-et, szintén tavaly augusztus óta:
És ugyanennyi betörést mutat a rendszer a VII. és a XIV. kerület határán, a Kerepesi út és a Hungária körút környékén:
Ez a bűnözők kedvenc időszaka
Ráadásul, mint korábban megtudtuk a nagy biztosítótársaságoktól, a betörők egyik kedvenc időszaka a novembertől februárig tartó 4 hónap. A Groupama Biztosító arról tájékoztatott például, hogy az ünnepi időszakra és téli szünetre tervezett utazások miatt (síelés, családlátogatás, téli nyaralás) az üresen hagyott lakóingatlanok, valamint a téli időszakra lezárt nyaralók könnyű prédát jelentenek a bűnözőknek:
a novembertől-februárig tartó 4 hónapban történik a betöréses lopás káraink közel 40 százaléka
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- közölték.
Itt keresik a szajrét, erre vadásznak
És, mint kiderült, senkinek sem szabad azt hinnie, hogy túljárhat a betörők eszén: a bűnözők kívülről tudják, milyen rejtekhelyekről gondolja azt az átlagember, hogy na, ott sosoem találják meg az értékeket.
Kisebb értékű betörésnél a hálószobában, a nappaliban a szekrényekben keresik a készpénzt, az ékszereket a tettesek. Nagyobb értékű betörés károknál a fali széfet, a pénzkazettát keresik.
Na, de milyen szajrét visznek a legszívesebben magukkal a betörők? Kérdésünkre a Groupama elárulta, hogy adataik szerint a legkeresettebb értékek:
- ékszer,
- otthon tárolt pénz, nemesfém,
- laptop,
- épülő, de már lezárt lakóépületből a közvetlenül a beépítés előtt letárolt gépészeti berendezések,
- melléképületekből a motoros kéziszerszámok,
- egyedi, nagyértékű vagyontárgyak, ha vannak, például értékes hangszer.
Az Allianz szerint az elkövetők körében a készpénz a legkedveltebb, de a betörők szívesen visznek nagy értékű elektronikai eszközöket is (tévék, laptopok, mobiltelefonok stb.). De ugyanígy gyakori a családi ékszerek eltulajdonítása is. Hozzátették: egyre nagyobb arányt képviselnek az okos eszközök terhére elkövetett lopások is.
A K&H azt közölte, hogy az eltulajdonított tárgyakban az elmúlt évhez képest nem történt változás, még mindig
- a készpénz,
- ékszerek,
- laptopok,
- tabletek,
- mobiltelefonok,
- kerti gépek és kisebb műszaki cikkek.
Az Aegon listáján a készpénz, illetve az elektronikai kütyük mellett szerepeltek még a márkás órák, illetve a nívós ruházat is.