NapiCsárt • 2019. július 11. 14:31
2018-ban Magyarország GDP-jének 19,4 százalékát fordította szociális kiadásokra. Ez éppenhogy kevesebb, mint az OECD átlag, ám az összesíett listán még így is elég a középmezőnyre. Hiába azonban az egyáltalán nem elenyésző arányú kiadáshalmaz, korábbi adatokból úgy látszik, hogy a lakosok zsebében még így sem landol túl sok.
A legtöbb OECD országban általánosan magas a szociális kiadások mértéke. 2018-ban például az országok átlagosan a GDP-jük 20,1 százalékát költötték erre - derült ki az OECD frissen közzétett adataiból. Melyekből többek között kiderült az is, hogy
Ezzel a számmal Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el az összesített listán, éppen az OECD átlag alatt. Amitől egyébként 0,7 százalékkal vagyunk elmaradva. A lista éllovasa toronymagasan Franciaország, ahol egyededül országként a GDP több mint harminc százalékát, jelen esetben 31,2 százalékát költötték szociális kiadásokra 2018-ban.
A listán az is látszik, hogy a különbségek óriásiak az elsők és utolsók között. Míg az élen lévő országok (pl. Belgium, Finnország, Dánia vagy Olaszország, Ausztria) 25-28 százalékot fordították GDP-jükből szociális kiadásokra, addig a sereghajtó (2018-as adatok alapján) Dél-Koreában ez a szám a 12 százalékot sem érte el. De például Írországban is csupán 14,4 százaléknyi GDP jutott erre a területre, míg Izlandon például 16. Csakhogy Európa két utolsóját említsük.
Az adatokból tehát jól látszik, hogy a Magyarországon a szociális kiadásokra arányaiban átlagosan ugyanannyit költ, mint az összes OECD ország általában véve. Ez azonban úgy néz ki még mindig kevés, hiába lenne magasnak mondható ez a szám. Korábbi cikkünkben például a szociális támogatások egy részét, a családi támogatásokat vettük górcső alá, az Eurostat 2016-os adatai alapján. Ezekből kiderült, hoty
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
EU-s szinten az összes szociális kiadáshoz képest Magyarország kifejezetten sokat költ családtámogatásra, ugyanakkor ha konkrét összegekkel számolunk, akkor kiderül, hogy egy főre a számítások már koránt sem ilyen rózsásak
Sőt, ez utóbbi adatot tekintve hátulról a 10. helyen végeztünk az Európai Unióban. Ahol egy főre átlagosan majd 224 ezer forintnyi családi támogatás jutott 2016-ban, míg Magyarországon kb. 85 ezer.