Pénzcentrum • 2019. április 18. 11:14
Egyre többen választják a rövid távú bérbeadást befektetési céllal. Az Airbnb vendégek gyakran okoznak kellemetlenséget a többi lakosnak, de olykor a bérbeadóknak is meggyűlik a bajuk velük. Nemrég történt egy eset, amikor a vendégek konkrétan szétverték a lakást, a biztosító pedig vonakodott azt megtéríteni. De köteles-e ebben az esetben fizetni a biztosító, ha hagyományos lakásbiztosításunk van? Megkérdeztünk pár biztosítótársaságot, mutatjuk a válaszokat.
A lakáspiac megállíthatatlanul dübörög, egyre többen vásárolnak befektetési céllal. Nagyon sokan azzal kalkulálnak, hogy a megvásárolt lakásukat később bérbe adják, a mai piaci viszonyok között ezzel most akár 5-10 százalékos éves bruttó hozamot is elérhetnek. Ebben a cikkünkben bemutattuk, hogy a lakásvásárlás még hitelből is megéri.
Lakást vásárolnál? Hasonlítsd össze a hiteleket kalkulátorunkban!
Sokan viszont máshogy döntenek, és ezzel még a hosszú távú bérbeadásnál is sokkal magasabb éves hozamokra tehetnek szert. Magyarországon is gyorsan terjed az Airbnb, ennek pedig nem mindenki örül. Gyakori konfliktusforrás egy-egy társasház lakói között, hogy a rövid távú bérlők hangosak, részegek, és gyakran kárt okoznak. Ez a lakóknak kellemetlen, a lakás tulajdonosának pedig súlyos anyagi károkat okozhat. Persze nem baj, mert megtéríti azt a biztosító.
Korábban olvashattuk az Observeren, hogy egy londoni bérlés során a bérlő 200 fős házibulit szervezett a lakásba, amelynek a vége orbitális rongálás lett: a nem várt lakók megrongálták a bútorokat, tönkretették a liftet, mindemellett óriási szemetet hagytak. A lakásban tömegverekedés is kitört, a rendőröket pedig ötször riasztották. Mindennek a vége az lett, hogy az Airbnb a végén nem is szerette volna megtéríteni a károkat.
Külföldön ugyanakkor elérhető biztosítás az Airbnb saját rendszerében. Nem is véletlen, a Dailymail cikke szerint ugyanis a hagyományos lakásbiztosítás nem feltétlenül fizet rövid távú bérbeadás esetén. Hogy megtudjuk, mi a helyzet Magyarországon, megkérdeztünk három biztosítót.
Fizet a biztosító, ha a vendégek szétverik a lakást?
A lakásbiztosítás nem feltétlenül kell, hogy fedezze a bérbeadás során keletkező károkat, hiszen az egy újabb szerződéses viszonyt feltételez, azaz nem a biztosítást fizető használja az ingatlant. A helyzet ráadásul speciális Airbnb esetén, amikor is a bérlés egészen rövid, akár egy-két napos is lehet. Megkérdeztünk ezért pár hazai biztosítót, hogy a lakásbiztosítás fedezi-e az ilyen károkat. A Groupama válasza szerint lehetséges a szerződéskötés bérlés esetén is:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A válaszból tehát azt látjuk, hogy a tulajdonos kárát akkor is megtéríti a biztosító, ha azt a vendégek okozzák. Az eljárás azonban némileg különbözik a hagyományos esettől, ekkor ugyanis a kárrendezés során a bérbeadási szerződést is be kell mutatni. A Groupama szerint egyébként nem jellemzőek az ilyen káresemények, de a kockázata magasabb, mint egy család által használt ingatlan esetén. A Generali válaszában azt közölte, hogy a hagyományos lakásbiztosítás a bérbeadás során keletkezett károkat nem fedezi. Náluk ugyanakkor köthető egy kiegészítő biztosítás ebben az esetben:
Amint látható, ez a biztosítási termék csak 2018 decembere óta, alig pár hónapja elérhető. Azt azonban egyelőre nem lehet látni, hogy milyen igény mutatkozik erre. Mindez azt jelenti, hogy a tavalyi évig a sima lakásbiztosítás nem fedezte az Airbnb vendégek által okozott károkat. Hasonló választ adott az Allianz is:
Az Allianz azt is hozzáteszi, hogy nekik nincs rövid távú bérlésre külön lakásbiztosítású konstrukciójuk. Összességében tehát elmondható, hogy minden esetben informálódjunk a biztosítónktól, mert bár a hagyományos lakásbiztosítás nem fedezi az Airbnb vendégek által okozott károkat, egyes biztosítóknak lehetnek termékeik a bérbeadásra szabva.