Pénzcentrum • 2019. január 20. 14:50
Sokan akarnak visszaélni Korda György és Balázs Klári jóindulatával, és próbálják lehúzni a házaspárt. Klárika szerint néha már nagyon sok ez nekik: megviseli őket, ha egy-egy kókler erőszakosabb.
Kóklerek, és csalók gyakorta megtalálják a Korda házaspárt a Facebookon, legalábbis Balázs Klári erről számolt be a Hot magazinnak. Azt is elmondta, mind őt, mind Korda Györgyöt nagyon meg szokta viselni, ha erőszakos csalókkal szembesülnek, akik több millió forintot akarnak lehúzni tőlük.
- mondta Klárika, majd pedig leszögezte: férjével pontosan tudják, hogy kinek, mikor és hol van szüksége segítségre.
Van miből adakozni
Tavaly nyáron Korda György arról beszélt, hogy nem csitul az érdeklődés irántuk, egy-egy zsúfoltabb napon akár 3-4 haknit is bevállalnak feleségével. Az énekes kijelentette, nem tervezik, hogy visszavonulnak a színpadról:
Bár Korda azt mondta, "nem a kenyérért" járnak haknizni, mert Klárikával már korábban megalapozták jövőjüket, korábbi sajtóértesülések szerint a házaspár 400 ezer plusz áfáért vállal egy fellépést. Mindemellett az is érdekes, hogy korábban kiderült: Korda Györgynek csak a minimálnyugdíj, valamivel több mint 28 ezer forint a havi járandósága.
Te is lehetsz áldozat, ha ezeket nem tartod be!
A csalók nem válogatnak: nem csak Kordáékat, téged is megpróbálhatnak megtévszteni, lehúzni. Egy korábbi felmérés szerint például Magyarországon havonta több mint 100 adathalászok által elkövetett bűncselekmény válik ismertté a hatósági és vállalati statisztikák szerint. Ez a szám feltehetően csak töredéke a ténylegesen megtörtént összes csalásnak: a becslések szerint azoknak az embereknek a száma, akik telefonos vagy online csalás áldozatai lesznek, a valóságban meghaladhatja az évi több ezret is.
A külföldi csalók például különböző álhírekkel, trükkökkel és megtévesztéssel próbálják az áldozatukat rávenni arra, hogy készpénzt küldjenek számukra, ezért fontos, hogy trükkjeiket ismerjük és védekezni tudjunk ellenük. Erre korábban a Corner Group nevű cég is felhívta a figyelmet, amely meg is mutatta a hat leggyakoribb trükköt, illetve azt is, hogyan kell kivédeni ezeket.
A vállalat tanácsai a 6 leggyakoribb csalás ellen:
Ne küldjünk pénzt társkeresős hódolónak, az afrikai herceg nem létezik! A társkereső vagy közösségi oldalakon egyre több az olyan külföldi csaló, aki hölgyeknek udvarol, majd rövid internetes ismeretség után arra kéri áldozatát, hogy küldjön neki pénzt. Az összeget a csaló általában valamilyen betegségre, a rokonság megsegítésére, vagy az első találkozáshoz szükséges repülőjegy vásárlásra kéri, de annak elküldése után sem őt, sem az összeget nem látja viszont az, akit rászedtek.
Ne dőljünk be a remek hitelajánlatoknak és ne fizessünk előleget! Számos csaló nem létező hitelintézetek, bankok vagy ügyvédi irodák munkatársának adja ki magát és előzetes díj ellenében hitelügyintézést, befektetést vagy örökséget ígér. Ilyenkor hitelesnek látszó dokumentumokkal, hivatalosnak tűnő díjbekérőkkel és kecsegtető ajánlatokkal igyekszik bizalmat ébreszteni a kiszemelt személyben azért, hogy az előleget, előzetes díjat vagy eljárási költséget küldjön neki. Miután azonban az ügyfél fizetett, a hitel soha nem érkezik meg.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ne fizessünk előleget, amíg nem láttuk az autót! Sajnos a külföldről autót behozni tervezőket sem kímélik a csalók, egyre gyakoribbak az átverős gépjárműhirdetések. A vásárló megtalálja álmai autóját a külföldi használtautó portálon, ráadásul nagyon jó áron. A kocsi messze van, de a tulajdonos felajánlja, hogy valahol félúton találkozzanak és ott nyélbe üthető az adásvétel, "mindössze" annyit kér, hogy a vevő küldjön előleget pénzküldő szolgáltatással, hogy lássa komoly-e a vevő szándéka. A pénzt az álhirdető megkapja, de a vevő csak a megbeszélt helyen jön rá, hogy csalás áldozata lett; se autó, se pénz.
Ha külföldre fizetünk lakbért, ellenőrizzük, hogy létezik-e a lakás! Terjed az úgynevezett "lakás-csalás" is. Ebben a csalási formában egy ál-lakástulajdonos, hamis képekkel, nagyon kedvező áron és nagyon jó helyen hirdet meg egy kibérelhető lakást. A lakást külföldi munka vagy tanulás céljából kivenni szándékozó gyanútlan bérlőt a csaló e-mail-ben arra kéri, hogy a pénzküldővel küldje el neki az első havi díjat és a kauciót. A rászedett elküldi a kért összeget, a meghirdetett lakás azonban nem létezik, a "tulajdonosnak" pedig bottal ütheti a nyomát.
Gyanakodjunk, ha más kért pénzt a rokonunk nevében! Elterjedt csalási forma az ún. "unoka-csalás", amelyben csalók telefonon vagy e-mailben, feltört felhasználói fiókokból szerzett adatokkal idősebbeket keresnek meg azzal, hogy gyermekük vagy unokájuk külföldön vészhelyzetbe került, baleset érte vagy kirabolták. A csaló ilyenkor egy barátnak vagy közeli ismerősnek adja ki magát és "kétségbeesetten" arra kéri a nagyszülőt, hogy a leggyorsabban, pénzküldővel küldjön egy jelentős összeget a kórházi kezelésre, vagy az ellopott tárgyak pótlására.
Ne higgyük el a "nagy lottónyeremény" sztorit! A "lottónyeremény vagy főnyeremény csalás" során az áldozatot arról tájékoztatja telefonon, levélben vagy e-mailben a magát egy hivatal képviselőjének kiadó csaló, hogy nagy összegű nyereményt nyert, amelynek átvételéhez azonban előbb eljárási díjat, illetéket vagy adót kell küldenie pénzküldő szolgáltatás használatával. Természetesen sajnos a pénz elküldése után nem érkezik semmilyen nyeremény.
Mindig tájékozódjunk, mielőtt pénzt küldünk! A Corner Group tapasztalatai szerint, a személyek közötti pénzküldést érintő csalások elsősorban érzelmeinkre és hiszékenységünkre alapoznak, vagy egyszerűen csak naivitásunkat és figyelmetlenségünket használják ki. Éppen ezért fontos, hogy a külföldre történő pénzküldés előtt mindig ellenőrizzük azt a személyt vagy szervezetet, akinek a küldött összeget szánjuk.
Címlapkép: Koszticsák Szilárd / MTI