Pénzcentrum • 2018. december 19. 16:50
Dübörög a fűtési szezon, az ünnepek alatt is lobogni fognak a kályhák, kandallók és a gázzal üzemelő készülékek. Nem árt ugyanakkor, hiszen lassan mindennapossá válnak a szén-monoxid-mérgezéses esetek. Pedig könnyen elkerülhető a baj, ha időben észleljük a veszélyt.
A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő okoz. Szén-monoxid a tökéletlen égés során szabadul fel, veszélye abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, a levegőnél szinte alig könnyebb, nem irritáló gáz, ami megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson, ezért másodpercek alatt bekövetkezhet az eszméletvesztés.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kiemelte, a balesetek viszonylag kis anyagi ráfordítással megelőzhetőek lennének, hiszen a szén-monoxid-koncentráció emelkedését egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelő megbízhatóan jelzi, éppen ezért nagy segítséget jelentenek a balesetek megelőzésében. A korábbi esetek elemzése alapján egyértelműen azt lehet mondani, hogy azok nagy részét szabálytalan kivitelezés, az időszakos ellenőrzés és karbantartás elmulasztása, vagy a szellőző elemek lezárása okozta.
Jó jel, hogy egyre több otthonban szerelnek fel érzékelőt: a statisztikák azt mutatják, hogy a szén-monoxidos beavatkozásokon belül már meghaladta a hetvenhárom százalékot azon esetek száma, amikor ilyen berendezés működött az ingatlanban. Az adatokból az is látszik, hogy egyetlen olyan helyen sem történt tragédia, ahol szén-monoxid-érzékelő volt a lakásban. Pedig ilyen eset volt bőven: decemberben 30, novemberben 18, októberben 17, szeptemberben pedig 10 szén-monoxid szivárgást regisztráltak a katasztrófavédők.
Nagyon fontos leszögezni, hogy az érzékelő csak jelzi a veszélyt, a szivárgást előidéző állapotot nem szünteti meg. Nem vicc, a Katasztrófavédelem arról tájékoztatta a Pénzcentrumot, hogy vannak fogyasztók, akik abban a hitben vannak, hogy pusztán az érzékelő felszerelésével védve vannak, és emiatt lemondanak a tüzelőberendezéseik rendszeres éves ellenőrzéséről, illetve esetleges karbantartásáról is.
Életveszélyes termékek a magyar boltokban
Sajnos nincs könnyű dolgunk, ha biztonságos szén-monoxid-érzékelőt szeretnénk vásárolni. A kereskedelmi forgalomban kapható érzékelők nagy részéről derül ki ugyanis a hatósági vizsgálatok során, hogy nem felelnek meg a biztonsági követelményeknek. Mindenképp segítséget jelent azonban, hogy
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- tájékoztatta a Pénzcentrumot az Katasztrófavédelem (OKF). Kérdésünkre, hogy ha folyamatosak a vizsgálatok, akkor miért 2017 augusztusában frissült utoljára a hatóság honlapján közzétett "pozitív" és "negatív" terméklista, a következőt válaszolták:
Azaz eszerint, bármennyire is meglepő, de az elmúlt bő egy évben nem került be újabb termék a magyar piacra. Így a korábban közzétett "pozitív" és "negatív" terméklista alapján érdemes válogatnunk a boltok polcain. A tételeket eléred ebben a cikkünkben!