Pénzcentrum • 2018. április 11. 15:00
Egy kutatás szerint az alkohol jobban csillapítja a fájdalmat, mint a paracetamol tartalmú gyógyszerek, bár a pontos hatásmechanizmust még nem ismerik. Ajánlatos ugyanakkor csínján bánni a piával, és nem rögtön egy üveg sörért rohanni, ha megfájdul a fejünk. Mutatjuk, miért.
Az amerikai fájdalomterápiás egyesület (American Pain Society) folyóiratában közöltek egy 18 kutatást rendszerező tanulmányt, mely támogatja azt a feltételezést, hogy az alkohol hatékony fájdalomcsillapító szer.
A kutatásról az Independent közölt cikket, a tanulmány készítői szerint 2 korsó (9,4 deciliter) sör negyedével tudja csökkenteni a fájdalom megélt mértékét. A tanulmány alapján, ha a véralkoholszint 0,08 százalékra emelkedik, akkor kissé megnő a szervezet fájdalomtűrési képessége, amely mérsékelt vagy nagy mértékű fájdalomérzet-csökkenéssel jár.
- olvasható a tanulmányban.
- nyilatkozta A Sun magazinnak Dr Trevor Thopmson, az említett kutatás vezetője, aki azt is hozzátette, hogy amennyiben a káros mellékhatások nélkül elő tudnának állítani egy alkoholalapú gyógyszert, akkor az potenciálisan jobb fájdalomcsillapító lenne, mint a most elérhető szerek.
Csak lassan a testtel
Nem érdemes ugyanakkor kidobni az összes paracetamolt tartalmazó fájdalomcsillapítót az otthoni gyógyszeres ládánkból (ilyen például a Panadol és a Rupophen is). A túlzott alkoholfogyasztás ugyanis számos mellékhatással jár, ha pedig már egy sima fejfájás esetén is az első dolgunk bepiálni, az könnyen átcsaphat káros mértékű alkoholizálásba.
Testvérlapunk, a Portfolio korábbi cikke szerint az alkohol a szívizmot közvetlenül károsítja, melynek eredménye szívritmuszavar és úgynevezett dilatatív kardiomiopathia lehet. Ez utóbbi esetén, a szívizom összehúzódó képessége csökken, a szív mérete megnő, funkciója károsodik. Ez az elváltozás alkoholisták leggyakoribb haláloka.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A mértéktelen alkoholizálás kóroki tényező a magas vérnyomás, a szívinfarktus és az agyi erek trombózisának, az agyi infarktusok kialakulásában. Tartós, masszív alkoholfogyasztás esetén az anyagcsere felborul. Növekszik az elhízás, a diabétesz, a csontritkulás kialakulásának rizikója, emelkedik a vér koleszterinszintje. A májkárosodás miatt vérzékenység alakulhat ki.
Az alkohol nagy mennyiségű rendszeres fogyasztása az emésztőrendszer szinte valamennyi szintjét is károsítja. A szájüreg, a nyelőcső, a gyomor, a máj és a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatos betegségeinek rizikóját növeli. Az alkoholtartalmú italok fogyasztása okolható a szájüregi daganatos betegségek feléért, a nyelőcsőrákok 75 százalékáért.
Ha ez mlg mindig nem lenne elég, akkor jobb ha tudjuk, hogy a pszichés állapot romlásán túl,
Az alkoholizmus mellesleg egyáltalán nem elméleti probléma Magyarországon, Zacher Gábor korábban úgy nyilatkozott a Pénzcentrumnak, hogy hazánkban 800 ezerre tehető az alkoholisták, 2,5 millióra pedig a nagyivók száma. A túlzott alkoholfogyasztással kapcsolatos betegségek miatt 30 ezren halnak meg évente Magyarországon.