Forrás Dávid • 2018. február 20. 13:35
Azok után, hogy 2016-ra egy kanyarós eset sem jutott Magyarországon, 2017-re rögtön 36. Az emelkedéssel nem vagyunk egyedül, európai szinten 400 százalékos növekedés volt tapasztalható egy év alatt és 35-en hunytak el a megbetegedésben, amely oltással megelőzhető lett volna. További rossz hír, hogy Európában pont a szomszédunkban, Romániában és Ukrajnában volt tavaly a legrosszabb a helyzet.
Míg 2016-ban rekordalacsony számú, csupán 5273 kanyarós esetet regisztráltak Európában, 2017-re a négyszeresére pattant vissza az esetszám, és 21315 megbetegedést jegyeztek fel - írja közleményében az ENSZ égisze alatt működő Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodája.
A betegség oltással megelőzhető, amennyiben a népesség 90-95 százaléka be van oltva a kanyaró ellen, akkor már a teljes társadalom védettnek számít, úgynevezett nyájimmunitás jön létre az IFL Science cikke szerint.
Ezzel szemben számtalan országban esik a beoltottak társadalmi részaránya, esetenként az oltóanyag hiánya (például az ukrajnai Kárpátalján) illetve a minden tudományos alapot nélkülöző elméletek terjedése miatt. Ezek közül az egyik legnépszerűbb, amely azt állítja, hogy a gyerekkori oltások autizmus spektrumzavarhoz vezethetnek, ám az ezt leíró kutatásról azóta kiderült, hogy egyszerű tudományos csalásról volt szó, és később vissza is vonták, ez persze nem akadályozza a vakcinaellenes csoportokat, hogy továbbra is terjesszék azt.
Magyarországon 2017-ben 36-an betegedtek meg, 2016-ban ezzel szemben még nem regisztráltak kanyarós esetet.
- mondta el Dr. Jakab Zsuzsanna, a WHO Európáért felelős regionális igazgatója, aki azt is hozzátette, hogy 35-en vesztették tavaly életüket a betegségben.
- fogalmazott a szakember.
A WHO célja, hogy egymillió emberre legfeljebb egy megbetegedés jusson évente, 2020-től pedig a hat régiójából öt rubeola- és kanyarómentes legyen. Magyarország szempontjából nem szerencsés, hogy Európában pont szomszédos országokban, Romániában és Ukrajnában a legrosszabb helyzet, ott sorrendben 288,1 és 107,4 eset jut egymillió lakosra.
Hazánkban ez az érték a 36 megbetegedéssel 3,2 volt 2017-ben. Az adatokkal kapcsolatban egy, a Pénzcentrumnak nyilatkozó háziorvos elmondta, hogy a hivatalos adatoknál valószínűleg jóval több megbetegedés történik, már csak azért is, mert a kanyarót nagyon könnyű elkapni, ráadásul az országok egészségügyi szervei sem jelentik le az összes esetet.
A kanyarót terjesztő vírus cseppfertőzéssel terjed, szobahőmérsékleten 1-1,5 nap után elhal a fertőzőképessége a hazpiatika.com cikke szerint. Egy 9-11 napos lappangási időszak után alakul ki a betegség azokban, akik megfertőződtek a vírussal és nem védettek a kanyaró ellen (azaz legtöbbször nincsenek beoltva).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A portál szerint a betegség klasszikus lefolyása esetén a lappangási időszak második felében már bágyadtság, levertség, étvágytalanság, fejfájás, hőemelkedés, hurutos tünetek, hányás és hasmenés jellemző. Ezt követően 5-6 napig a hurutos tünetek megerősödnek, a torok, garat pirossá válik. A gyerek kerüli a fényt, közérzete rossz, jellemzően azt a benyomást kelt, hogy nagyon beteg. Ezen túl
- írja cikkében a Házipatika.
Ezt követően jönnek a bőrkiütések, melyek előbb a fül mögött és a halántékon jelennek meg, majd az arc után lefelé terjedve lepik el az egész testet. Ezek a bőrelváltozások nem viszketnek, néhány nap után barnássá válnak. majd "korpázó hámlással" megszűnnek. A láz a kiütéses szakaszban végig magas marad, majd hirtelen szűnik meg.
A Házipatika szerint azonban más szövődmények is kialakulhatnak, melyek közé tartozik a baktériumok által okozott "gége-, légcső-, tüdőgyulladás, hörghurut, valamint egyéb bakteriális fertőzések: középfül-, melléküreg-gyulladás, gyomor-bélhurut, szájgyulladás, kötőhártya-gyulladás, szívizomgyulladás" is.
A betegségnek hatékony vírusellenes kezelése nincs, a portál szerint szövődmény nélküli esetben láz- és köhögéscsillapítással, sok folyadék fogyasztásával és ágynyugalommal lehet a tüneteket kezelni. Amennyiben baktériumok okoznak szövődményt, megfelelő antibiotikum fog alkalmazni a kezelőorvos.
Magyarországon egyébként kötelező a kanyaró elleni védőoltás, a gyerekeket 15 hónapos koruk után kell oltatni, emlékeztető oltást pedig 11 évesen, 6. osztályban kapnak. Azok a szülők, akik nem oltatják be a gyerekeiket nemcsak morális, de jogi értelemben is felelősségre vonhatók.
Ha találkozol egy oltáselennes szülővel és tennél egy szívességet a világnak azzal, hogy meggyőzd, hülyeség, amiben hisz, akkor ne a tudományos érvekkel próbáld meggyőzni, ez ugyanis a Dél-kaliforniai Egyetem kutatása szerint nem működik. Hatásos módszer lehet ugyanakkor, ha elmondod neki, hogy milyen szörnyű betegség a kanyaró, milyen tünetekkel járhat, és hogy van rá mód, hogy ettől megóvja saját gyermekét.