Pénzcentrum • 2018. január 17. 12:32
Elindult az idei síszezon. A mintegy félmillió hazai síelő elsősorban a környező külföldi síterepeket keresi fel, jellemzően autóval. A veszélyek ellenére csak az utazók fele köt biztosítást, pedig minden századik síelőt baleset ér a pályákon. Ez mintegy százezer síbalesetet és köztük körülbelül tízezer fejsérülést jelent évente.
Szokásos optimizmusukkal vágnak neki évről évre a magyarok a környező országok síterepeinek. Fontos azonban tudni, hogy ezeken a síterepeken közel százezer síbalesetet regisztrálnak évente. A balesetek nagy része a síelők között legnépszerűbb Ausztriában történik, ahol egy idényben átlagosan mintegy hatvanezren sérülnek meg (egyébként főként a külföldiek). A balesetekből sajnos minden ezredik baleset halálos és minden tizedik fejsérülés.
A Biztosítás.hu internetes portál által összegyűjtött adatok szerint ezekből a balesetekből a magyarok is jelentős mértékben kiveszik a részüket. Az arányokat tekintve mintegy öt-hatezer honfitársunk szenved síbalesetet évente, de közülük alig néhány ezren rendelkeznek megfelelő biztosítással, pedig a károk könnyen milliósak is lehetnek.
Biztosítás nélkül magunknak kell állnunk mentésünk (ebből a helikopteres mentés 1-1,5 millió forint), kórházba szállításunk és ellátásunk, gyógyszerünk (akár 1000 euro/nap) és esetleges műtétünk még ennél is drágább költségeit. Mindezek biztosítás hiányában a pár százezertől akár az 5-10 millió forintig terjedő költségeket jelenthetnek számunkra balesetünktől függően. Autónkat sem tudjuk hazavezetni törött lábbal és ha valaki másnak okozunk kárt, az is a mi pénztárcánkat nyomja, vagyis az ő ellátását ugyanúgy fizetnünk kell, mintha mi sérültünk volna meg, mert felelősségünk alapján ez is bennünket terhel.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A snowboard kevésbé veszélyes (?)
Érdekesség, hogy a balesetek során a nők általában a lábukon, míg a férfiak a vállukon és a derekukon sérülnek meg legtöbbször. A snowboardozók és a síelők balesetei is jelentősen eltérnek egymástól. A snowboard esetében például a károk gyakorisága kétszerese a síbalesetekének, mivel a snowboard technikásabb, több ugrást, fordulást tartalmazó sport. Ugyanakkor a síelők által elszenvedett károk súlyossága lényegesen nagyobb, mint a snowboardos társaiké, mivel a sí átlagos sebessége a snowboardét jóval meghaladja, így a sí esetében az esések és ütközések sebessége is nagyobb. Ezt támasztja alá, hogy a síelő sérültek átlagos táppénzen töltött ideje 22, míg a snowboardosoké csak 11 nap.