Pénzcentrum • 2017. december 24. 12:55
A karácsonyi időszakban jelentősen megszaporodnak az ünnepléshez köthető tűzesetek, ám ezeknek csak egy részét okozzák a karácsonyfához köthető tüzek, amik egy-egy durvább esetben akár fel is robbanthatják a lakást. A legnagyobb veszélyforrás azonban mégiscsak a konyha, ahol a készülődéskor keletkezett rendkívüli meleg miatt óriási mértékben megemelkedik a tűz keletkezésének kockázata.
Karácsonykor jelentősen megemelkedik a lakástűz esetek száma, az ünnephez való kellékek közül több is fokozottan tűzveszélyes. A legnagyobb fenyegetést azonban maga a konyha jelenti.
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére Hajdú Márton tű. alezredes, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) szóvivője. A fokozottan tűzveszélyes konyha mellett természetesen megannyi olyan esetet is regisztrálnak évente, ami kifejezetten az ünnepi csinosítgatás eredménye.
{{EMBED:https://www.youtube.com/embed/xr6b9b8FYKk?rel=0}}
- teszi hozzá az alezredes. A tüzek leggyakoribb keletkezési oka általában valamilyen nyílt láng használata. Ez jellemzően lehet gyertyaláng, csillámszóró, de érdemes megemlíteni a silány minőségű vagy hibás fényfüzérekből eredő elektromos tüzeket is.
Ha valahol tűz ütne ki az ünnepek alatt, akkor az első 1-2 perc a legkritikusabb szakasz, hiszen a környező berendezések áramtalanítását követően akár egy vödör vízzel is eloltható a tűz. Ennek ellenére
- mondja Hajdú, aki tippeket is ad ahhoz, hogy mire célszerű a leginkább figyelni, hiszen tűzesetet nem oltani, hanem megelőzni célszerűbb (ráadásul olcsóbb).
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Tippek a tűz elkerüléséhez
- Minden nyílt lángot, méretétől függetlenül komolyan kell venni és kellő körültekintéssel kezelni
- A meggyújtott mécses vagy gyertya környezetéből minden éghető anyagot el kell távolítani, illetve alátét használata javallott az átforrósodás megelőzése érdekében
- A karácsonyfát és az otthonunkat kizárólag megfelelő minőségű fényfüzérekkel díszítsük
- Baj esetére tartsunk könnyen elérhető helyen egy porral oltó készüléket
- A gyertyákat ne hagyjuk magára a meggyújtást követően, sőt oltsuk el azokat, ha hosszabb időre elhagyjuk a helyiséget
- A fényfüzéreket kapcsoljuk ki és húzzuk ki a hálózatból, ha már nem tartózkodik senki a szobában vagy otthon
Ha bekövetkezett a baj
Mint, ahogyan a betöréseknél is a legnagyobb "biztonságot" a tűzesetekkel kapcsolatban is a lakásbiztosítás jelenteni. Az általunk megkérdezett biztosítók portfólióján a tűzeset az alapbiztosítás része, úgyhogy erre külön nem kell más opciót kötni. A tűzesetekből fakadó átlagos kifizetések ugyanakkor már nagyobb szórást mutatnak. A Groupama 500 ezertől 1,5 millióig terjedő károkról számol be, ugyanakkor említenek olyan esetet is, amikor 7 és fél millió forint volt a tűzkár. A Generali átlagosan 100 000 forintos tűzkárokról számolt be, míg a K&H 70 és 75 ezer között jegyzi ugyanezeket a kifizetéseket.
A Groupama jelezte felénk, hogy bár a karácsonyfákhoz köthető tűzesetek a második helyet foglalják el a tűzkárok listáján, számuk össze sem hasonlítható az utcahosszal éllovas elektromos zárlat okozta lakástüzekkel. A Generali pedig beszámolt egy olyan esetről, melyben egyik ügyfelük gyermeke a csillagszóróval játszva felgyújtotta a fát, szerencsére sikerült időben eloltani a tüzet, de a lakásban így is komoly károk keletkeztek. A kár mértéke természetesen mindig nagyban függ attól, hogy mennyi ideje van a tűznek terjedni és hogy milyen tárgyak vannak körülötte.
JÓL JÖNNE 500 EZER FORINT?
A Pénzcentrum kalkulátorával könnyedén megtalálhatod a legolcsóbb gyorskölcsönt. De, hogy ne a sötétben tapogatózz, mi is elvégeztünk neked egy példaszámítást: kalkulátorunkban 500 ezer forintos hitelösszeget, és 60 hónapos futamidőt adtunk meg. A THM-ek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót a Sberbank nyújtja (THM 10,97%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 11,73%) ajánlata sem. Emellett érdemes még megemlíteni az MKB, a K&H, illetve a Cetelem és a Budapest Bank személyi kölcsönét is. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát.