Pénzcentrum • 2017. november 1. 11:30
Egy biztosító friss felméréséből kiderült, hogy a betegségektől való hazai "félelem-listát" torony magasan vezeti a daganatos betegségek kialakulásától való félelem. Ez az aggodalom, annak fényében, hogy négyből három ember - akár személyesen, akár környezetén keresztül - érintett a témában, nem is nevezhető túlzottnak.
A Groupama Biztosító megbízásából készített országos reprezentatív kutatást az NRC Marketingkutató, mely alapján elkészült Magyarország friss kórképe. A válaszokból kiderült: a magyar lakosság leginkább a daganatos betegségektől fél, a válaszadók 69%-a sorolta ezt a betegségkört a három legfélelmetesebb betegség közé. Érdekes, hogy a nők nagyobb arányban érintettek a kérdésben, és feltehetőleg ebből is adódóan jobban félnek a rákos megbetegedéstől, mint a férfiak: míg a férfiak 60%-a, addig a nők 78%-a sorolta a legrettegettebb betegségek közé.
A daganatos betegségeken kívül jelentősen kevesebben tartanak az egyébként szintén rettegett betegségnek számító szívinfarktustól vagy az agyvérzéstől (46-46%), a tipikusan az idősebb korosztályt érintő Alzheimer-kór, a cukorbetegség és a Parkinson-kór pedig a lakosság 14-24 százalékában vált ki komolyabb félelmet.
- ismertette a kutatás további eredményeit Oláh Attila, a Groupama Biztosító Kockázati- és Személybiztosítási főosztályvezetője.
A kutatás kitért arra is, hogy az emberek szerint mi jelenti a legnagyobb segítséget a gyógyulás során. A legfontosabb tényező az idő: a válaszadók kb. hattizede szerint az, hogy a gyanú felmerülése és a diagnózis felállítása már a kezdeti stádiumban megtörténjen, talán a legfontosabb lépés a gyógyulás felé. Az időben történő reagálás mellett a megkérdezettek nagyon fontosnak tartják még, hogy a beteg jó szakemberhez kerüljön, a legmodernebb eszközökkel végezzék nála a diagnosztizálást és a leginkább megfelelő terápiát kapja. Ugyanakkor az emberek azzal is tisztában vannak, hogy mennyire meghatározó a gyógyulás folyamatában a beteg megfelelő együttműködése, elkötelezettsége is. A kutatásból jól látszik, hogy a válaszadók 81%-a tartja kiemelten fontosnak, hogy mindenki saját maga is tegyen a gyógyulásért, például életmódváltással.
Sajnos az, hogy ki, mikorra kap időpontot, nagymértékben a szerencsétől, a pillanatnyi állapottól, esetleg a hálapénztől függhet, mivel jelenleg a várólisták nemcsak az egyes vizsgálatok, hanem az intézmények és régiók esetén is lényegesen eltérnek. A diagnózis felállításának teljes folyamatát nézve pedig további kritikus kérdés, hogy a vizsgálat elvégzésének az időpontjához képest milyen időtartamon belül készül el a lelet - ez ugyanis az esetek egy részében hosszabb várakozást igényel, mint a vizsgálatra történő várakozás időtartama.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- hívta fel a figyelmet Dr. Balázs Anna, az Onkomplex Rákdiagnosztika és Asszisztencia Kft. orvos igazgatója.
A daganatos betegségektől való félelem mértékét mutatja, hogy egy rosszindulatú elváltozás gyanújánál a lakosság szerint minden irányból aktívan kell tenni a gyógyulás felé, hogy legyen esély a felépülésre. A Groupama Biztosító új Rákdiagnosztikai biztosítását is annak érdekében vezette be, hogy a jelenlegi felépülési arányt, a kapcsolódó pozitív tapasztalatot és szemléletet növelje itthon.