Költséges tragédia: ennyibe kerül egy temetés ma Magyarországon

Pénzcentrum2017. október 25. 13:00

Több mint 30 százalékkal nőtt egy év alatt a haláleseti életbiztosítások száma Magyarországon, a teljes hazai szerződéses állomány mára meghaladja a félmillió darabot. Az elsősorban kegyeleti célok - például hagyatéki, temetési költségek - fedezésére használt biztosítások terjedését a törvényi szabályozás is segíti azzal, hogy a biztosítási összeg nem része a hagyatéki vagyonnak, ezért az a halálesetet követően akár néhány napon belül hozzáférhető. A biztosítási forma egyébként nem a legidősebbek, hanem nyugdíj előtt álló, 55 és 65 év közöttiek körében a legnépszerűbb, egy felmérés alapján pedig a legtöbben 470 ezer és 500 ezer forint közé teszik az elhalálozásuk költségeit.

A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) adatai szerint a 2015 és 2016 vége közt 378 ezerről 514 ezerre nőtt a haláleseti életbiztosítási szerződések száma hazánkban, míg a 4Life Direct biztosításközvetítő arról számolt be, hogy az elmúlt négy évben megháromszorozódott a közvetítésével megkötött aktív szerződések állománya. A haláleseti biztosítás a szerződő halála esetén annak családtagjai, rokonai, vagy bármely megjelölt kedvezményezett számára jelentenek előre meghatározott összegű anyagi segítséget - például hagyatéki, temetési költségek, vagy bankkölcsön megfizetésének fedezésére. A cég több tízezer haláleseti biztosítással rendelkező ügyfele körében végzett felmérése szerint

a magyarok 400 ezer és 500 ezer forint közé teszik az eltemettetésük kapcsán felmerülő költségeket: a cégnél az átlagos biztosítási összeg az elmúlt három évben 470 és 500 ezer forint között mozgott.

A haláleseti biztosítások népszerűsége nem véletlen, terjedését a törvényi szabályozás és a konstrukció jellege is segíti. A biztosítási forma egyrészt adómentes, másrészt a különböző megtakarításokkal - bankszámlapénz, bankbetét, értékpapír - ellentétben nem része a hagyatéknak. Ennek köszönhetően a biztosítási összeg kifizetésével nem kell várni a hagyatéki eljárás lezárásáig, hanem azt a biztosított halálát, illetve az elhalálozást igazoló dokumentumok (például halotti anyakönyvi kivonat, halottvizsgálati bizonyítvány) elfogadását követően akár 24 órán belül kifizetik a kedvezményezett részére.

A cég tapasztalatai szerint a gyors kifizetés azért is fontos, mert ellenkező esetben a hozzátartozók többsége csak kölcsönből - leginkább banki, vagy baráti kölcsön, illetve személyi hitel - tudja fedezni az elhalálozás kapcsán felmerülő költségeket. Minél hamarabb fizetnek, annál kisebb az esélye, hogy a hozzátartozóknak kölcsönből kell fedezniük a temetés költségeit, ha mégis erre kerülne sor, a biztosítási összeg a kölcsön visszafizetésére is fordítható. A kifizetést ugyanakkor lassíthatja, ha a szerződő baleset vagy bűncselekmény áldozata lett, ekkor ugyanis meg kell várni a rendőrségi jelentést is.

PÉNZRE VAN SZÜKSÉGED?

A Pénzcentrum kalkulátorával könnyedén megtalálhatod a számodra leginkább megfelelő konstrukciót. De hogy ne a sötétben tapogatózz, mi is elvégeztünk neked egy példaszámítást: a beállításoknál 300 ezer forintos hitelösszeget, és 36 hónapos futamidőt adtunk meg. A teljesség igénye nélkül: a Sberbanknál már havi 9 902 forintos törlesztővel is lehet személyi kölcsönt igényelni (THM 11,24%), míg a teljes visszafizetendő összeg 352 043 forint. A CIB Bank havi 9 842 forintos törlesztőrészlet mellett (THM 11,73%) nyújt kölcsönt, a futamidő végéig 354 312 forintot kell visszafizetnünk. Az MKB Bank ajánlatával pedig a törlesztőrészlet havi 9 663 forint (THM 13,81%) lesz, míg a teljes visszafizetendő összeg 363 288 forint.

A konstrukció jellegéből fakadóan nagyon ritka, hogy az elhalálozást követően nem kerül sor semmilyen ki-, vagy visszafizetésre. A 4Life Direct több éves kárkifizetési adatai szerint 10-ből 7 esetben a teljes életbiztosítási összeget kifizették a kedvezményezetteknek, a fennmaradó mintegy 30 százalékban az ügyfelek az addig befizetett díj akár 10 százalékkal növelt összegét kapták vissza.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ez a biztosítási forma egyébként nem a legidősebbek körében a legnépszerűbb, a cég adatai szerint az emberek inkább nyugdíj közeledtével gondolnak haláleseti életbiztosításra: az ilyen biztosítással rendelkezők több mint fele 60-75 éves, ezen belül minden negyedik szerződő a 60-65 éves korosztályba esik, de nem ritka a 40, sőt a 30 év alatti szerződő sem.

Loading...

Címkék:
biztosítás, temetés, temető, haláleset, temetkezés,