Pénzcentrum • 2017. május 16. 14:17
A veronai busztragédia óta minden szülő kétszer is meggondolja, milyen buszra ülteti fel a gyermekét. Így történt ez tegnap is, amikor a szülők rendőrt hívtak egy iskolabuszhoz, amely 2 osztálynyi gyermeket szeretett volna elvinni Budapestről Visegrádra tükörsima felületű kerekekkel. A busz végül nem indulhatott el.
Hivatalosan is itt van az osztálykirándulások szezonja. A tegnapi napon két osztálynyi gyermek utazott volna Budapestről Visegrádra, csakhogy a szülők nem engedték elindulni a buszt.
A felháborodott anyuka bejegyzésének tanulsága szerint a busz kerekei olyan tükörsimánk voltak, hogy a szülők rendőrt hívtak a helyszínre, aki nem hogy a gyerekekkel, de még üresen sem engedte tovább az iskolabuszt.
- fogalmazott egy Facebook bejegyzésben a kétségbeesett szülő. Cikkünk megjelenése előtt azonban nem sokkal eltávolították a bejegyzést a közösségi oldalról. A törölt bejegyzés szerint osztálykirándulásra a gyerekek végül vonattal, komppal és busszal jutottak el, a csomagokat pedig a szülők fuvarozták a helyszínre.
Mikor történhet változás?
Az iskolák külsős programszervezési szabályainak a szigorítása már a tragikus veronai buszbaleset óta központi téma. Palkovics László, az oktatásért felelős államtitkár még márciusban jelentette be, hogy elindították a internetes társadalmi konzultációt az iskolai kirándulásokra, és a gyermekutaztatásra vonatkozó szabályok módosításáról.
- A három kérdés a sofőrök egészségi állapotára,
- a gyermekeket szállító buszok műszaki állapotára
- és a sofőrök pihenőidejére vonatkozik.
Áprilisban pedig már az is szóba került, hogy pontosan definiálni kell az iskolai kirándulásokat és a balesetek esetén az objektív kártérítési felelősség fogalmát a köznevelési törvény tervezett módosításában.
Mi szerepel a javaslatban?
A javaslat szerint a külföldi iskolai kirándulásnak az minősül, amit egy nevelési-oktatási intézmény legalább hét tanulójának részvételével szerveznek. De rögzítenénk azt is, hogy a diákokat felügyelő személy az oktatási intézménnyel foglalkoztatási jogviszonyban áll, és azt is, hogy a térítésköteles kirándulás nem a szomszédos országokban élő magyarokról szóló, 2001-es törvény alá tartozó államokba irányul.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A többnapos tanulmányi és a külföldi iskolai kirándulások esetében - külön jogszabályban meghatározott - felelősségbiztosítást kellene kötni az iskolának vagy a szervezőnek, amelynek kedvezményezettje a tanuló. Az esetleges balesetek során a kártérítéssel összefüggésben meghatároznák, hogy a tanulmányi és a külföldi iskolai kirándulások esetén a köznevelési intézmény a tanulónak okozott kárért a kártérítési felelősség általános szabályai szerint felel.
A javasolt módosítás a köznevelési intézmény objektív kártérítési felelősségét azokra a káreseményekre korlátozza, amelyek elhárítására az intézménynek módja és lehetősége van - írja korábbi tuodításában az MTI.
Ezen felül az intézmény érdekkörén kívül eső, jellemzően külföldi iskolai kirándulás, illetve több napos iskolai kirándulás esetén az általános kárfelelősségi szabályok alkalmazása javasolt, azzal hogy a köznevelési intézmény, vagy a közreműködő, illetve más által a tanulónak okozott károk fedezete céljából olyan felelősségbiztosítás kötése szükséges, amelynek kedvezményezettje a tanuló.