Miből fogsz megélni, ha leesel lábról?

Pénzcentrum2017. április 10. 13:31

A munkaképes korú magyar lakosság közel 10 százaléka, 358 ezer ember egészségkárosodással él. Az elmúlt években gyökeresen átalakult a megváltozott munkaképességűek ellátási rendszere Magyarországon, 2014-ben 23 ezer ember esetében állapítottak meg rokkantsági és 7500 főnek rehabilitációs ellátást. Egy váratlan baleset vagy súlyos betegség okozta egészségkárosodás komoly anyagi következményekkel járhat, ami ellen öngondoskodással lehet a legjobban védekezni.

2011-től teljesen átalakult a megváltozott munkaképességűeket segítő állami támogatás rendszere Magyarországon. A lépés elég sok embert érintett. A rendelkezésre álló legfrissebb, 2014-es statisztikák 358 ezer egészségkárosodással élő emberről tudnak Magyarországon. Ez a munkaképes korú lakosság nagyjából 10 százaléka. 2012 és 2014 között közel százezer főt vettek újonnan megváltozott munkaképességűként nyilvántartásba. Az új szabályok alapján két csoportba sorolják az állami segítségre jogosult megváltozott munkaképességű embereket: a rehabilitációs ellátásban részesülőkre és a rokkantsági ellátásban részesülőkre. A két csoportnak más-más összegű állami segítség jár.

Az állami ellátásban részesülők körébe nem egyszerű bekerülni. Egy szakértőkből álló bizottság alapos vizsgálatokat követően dönt az egészségkárosodás mértékéről, és így végső soron az állami ellátás összegéről is. Az átalakulás együtt járt a költségvetéstől segítséget kapók számának drasztikus csökkenésével. 2014-re 23 ezer főre esett vissza az állami rokkantsági támogatásban részesülő új bekerülők száma. 2012 és 2014 között 70 ezer főnek állapítottak meg új rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást.

Attól azonban, hogy valaki jogosult állami ellátásra, anyagi gondjai nem oldódnak meg.

A segítség ugyanis jóval kevesebb is lehet, mint az addigi jövedelem. Az ellátás összegét az ellátásban részesülő átlagjövedelme alapján határozzák meg, de minden kategóriához van egy alsó és egy felső korlát is. Ezeket a korlátokat az úgynevezett alapösszegből számolják ki, amely 2017-ben 96010 forint. Példaként vegyünk két végletes élethelyzetet. A "legenyhébb" esetben az egészségkárosodás nem tartós, a károsult hosszabb-rövidebb rehabilitáció után visszatérhet a munkaerőpiacra. Ezen idő alatt havi 28-38 ezer forint rehabilitációs ellátást kaphat. Ellenben, ha valaki jelentős egészségkárosodást szenved és önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes, akkor a rokkantsági ellátás összege havi 52-144 ezer forint közé esik.

Az állami segítség sok esetben nem elegendő sem a felépülés költségeinek fedezésére, sem tartós egészségkárosodás esetében a megélhetésre. Holott éppen egy ilyen élethelyzetben lenne a leginkább szükség pénzre"

- hívja fel a figyelmet Csanda Gergely, az NN Biztosító kommunikációs vezetője. Sok esetben van is mihez nyúlni, hiszen egyre többen kötnek nyugdíjbiztosítást adójóváírási lehetőséggel, hogy így tegyenek félre nyugdíjas éveikre. Ezek a nyugdíjbiztosítások legalább 40 százalékos egészségkárosodás esetén viszont úgy szolgálatnak, hogy az egyébként a nyugdíjcélra gyűjtött megtakarítást egy összegben kifizetik. Ezzel a kifizetéssel a nyugdíjbiztosítási szerződése megszűnik, meghiúsítva a megtakarítás eredi célját.

Címkék:
biztosítás, nyugdij, nyugdíjbiztosítás, nn,