Pénzcentrum • 2016. március 2. 14:31
Akár 14 százalékkal több pénz is maradhat a zsebünkben a megtakarításunk végén, amikor életbe lép a jegybank ajánlása az életbiztosítások költségeiről. Ez jelentős összeg, különösen, ha egy hosszabb, 20 éves tartamú szerződésről van szó. Kiszámoltuk, mennyivel többet vehetünk fel a megtakarításunk végén.
Az etikus életbiztosítás koncepció következő lépéséről beszélt a Portfolio Biztosítás 2016 konferenciáján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi szervezetekért felelős ügyvezető igazgatója, Kisgergely Kornél. Ezzel a befektetési egységekhez kötött más néven unit linked (UL) életbiztosítások költségeit teszik átláthatóbbá és egyben olcsóbbá is. Ugyan még a konzultációs szakaszban járunk, azonban a szabályozásnak köszönhetően hamarosan csak három költségelemet számolhatnak fel a biztosítók:
- Kockázati díj
- Fix költség
- A megtakarított összegre számított (befektetési) költségek.
Az MNB számításai szerint az ajánlásnak köszönhetően a unit linked életbiztosítások után lejáratkor felvett összeg átlagosan 14 százalékkal lehet magasabb, mint most. A jegybank szerint azonban ehhez nem elég önmagában az ajánlás, a jelenlegi átlagos 6,4 évig tartó szerződéseknek legalább 8 évig ki kell tolódnia. Hosszabb távon viszont az is előfordulhat, hogy a 10 évet is meghaladja a szerződések átlagos tényleges futamideje.
Mennyit jelent ez forintosítva?
Ha egy 20 éves szerződést veszünk alapul, amely végig díjrendezett, akkor a 14 százalékkal magasabb összeghez a költségek 1,2 százalékos csökkenésére van szükség. Ha azt feltételezzük, hogy a költségek a hozammal egy szinten vannak, akkor a befizetéseinkkel megegyező összeget kaphatunk kézhez a futamidő végén.
Érdemes lehet eljátszani a gondolattal, hogy mennyivel több pénz maradhat a zsebünkben, ha még ennél is olcsóbb lenne az életbiztosításunk. Ha például a költségek 2 százalékkal csökkennek, akkor már 24 százalékkal nő a visszakapott összeg, ha pedig 4 százalékkal olcsóbb biztosítást kötünk, akkor több mint másfélszer nagyobb (55 százalék) lehet a teljes felvett összeg. Ez a fenti példával számolva plusz 1 millió 435 ezer, illetve plusz 3 millió 291 ezer forint lehet. Ehhez persze lehet, hogy a fentihez képest szigorúbb szabályozásra és olcsóbb életbiztosításokra lenne szükség, azonban hosszú távon ez sem elképzelhetetlen.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A többlet összeg egyébként sokkal nagyobb is lehet a fentieknél, ha magasabb összeget teszünk félre. Havi 50 ezer forintos megtakarításnál
- 1,2 százalékos csökkenésnél 1,7 millióval,
- 2 százalékos csökkenésnél 2,9 millióval,
- 4 százalékos költségcsökkenésnél pedig 6,6 millióval többet vehetünk fel a biztosítótól, mint a mostani szabályok mellett tehetjük.