Pénzcentrum • 2015. november 24. 05:47
Sokak számára már nem kérdés, hogy szükség van nyugdíj-előtakarékosságra, egyre többen vannak, akik ismerik a legjobb megtakarítási termékeket. A nyugdíjbiztosítást, a NYESZ-t és az önkéntes nyugdíjpénztárakat azért is megéri használni, mert komoly állami támogatást is kaphatunk hozzájuk - adókedvezmény formájában. A Pénzcentrum mutatja, hogy működik ez a gyakorlatban.
Az idén januári adatok alapján hazánkban több mint 2 millióan kapnak öregségi nyugdíjat, az elmúlt négy évben pedig a nyugdíjasok száma csaknem 300 ezerrel növekedett.
Az öregségi nyugdíjasok számának folyamatos növekedése a népesség korösszetételének változásával magyarázható. A 65 év feletti korosztály létszáma megszakítás nélkül emelkedik Magyarországon. Míg 1990-ben a 65 év felettiek a népesség 13 százalékát tették ki, addigra ez a szám 2014 elejére 17,5 százalékra emelkedett.
Felmérések szerint Magyarországon az emberek 18 százaléka gondolja csak azt, hogy az állami nyugdíj elegendő lesz ahhoz, hogy tisztességesen megéljenek belőle, pedig a kétharmad szerint az állam feladata, hogy gondoskodjon az idősekről. Ezért is fontos, hogy időben elkezdjük takarékoskodni a nyugdíjas éveinkre.
Érdemes kihasználni az államilag támogatott nyugdíjcélú megtakarításokat
Az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) mellett 2014-től kezdve már a nyugdíjbiztosításoknál is 20 százalékos személyi jövedelemadó jóváírásban részesülhetünk befizetéseink után.
Az ÖNYP-nél általában 3-5 portfolió közül választhatjuk ki azt, hogy mibe szeretnénk, ha befektetnék a befizetéseinket, míg a NYESZ egy speciális értékpapírszámla, ahol mi magunk intézzük a befektetéseinket. A legtöbb nyugdíjbiztosítás esetében pedig a befektetési alapokból magunknak állíthatjuk össze saját portfóliónkat. Ez alkalommal pedig a nyugdíjbiztosításokat néztük meg közelebbről.
Nyugdíjbiztosítás
A nyugdíjbiztosítások esetében az évenkénti állami támogatások a biztosítónkhoz, a nyugdíjbiztosítási szerződésünkre kerülnek, így az adókedvezmény nem a pénztárcánkat, hanem a megtakarításunkat gyarapítja hozamokkal növelve. Ezért ehhez az összeghez is a nyugdíjbiztosítás lejárta után juthatunk csak hozzá.
Hogy működik az adójóváírás?
Az adójóváírást a személyi jövedelemadót fizetők kaphatják meg, ami a biztosító által évente kiadott adóigazolás alapján igényelhető az adóbevallásban.
Az év utolsó hónapjai hagyományosan is intenzívebbek az életbiztosítási piacon, a nyugdíjbiztosítások után igényelhető adókedvezmény lehetősége a következő hetekben pedig várhatóan tovább erősítheti majd a kötési hajlandóságot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mennyit igényelhetünk vissza?
Az általunk befizetett biztosítási díj összegének 20 százalékát utaltathatjuk a szerződésünkre a megfizetett - kedvezményekkel (pl. családi kedvezménnyel csökkentett - adónkból, ami a nyugdíjbiztosítások esetében legfeljebb évi 130 ezer forint lehet. Ez azt jelenti, ha évente 650 ezer forintot fizetünk be egy nyugdíjbiztosításra, akkor tudjuk kihasználni a maximális adójóváírást.
Abban az esetben, ha nyugdíjbiztosításunk, nyugdíj-előtakarékossági számlánk és önkéntes pénztári megtakarításunk is van, akkor a három jogcímen együttvéve maximálisan 280 ezer forintnyi adónkról rendelkezhetünk. Azt azonban érdemes tudni, hogy amennyiben idő előtt szükségünk lenne a pénzre, akkor az addig igénybe vett adójóváírást 20 százalékkal növelten kell visszafizetnünk az adóhatóságnak.
Idén 410 ezren éltek a nyugdíjcélú megtakarítás után járó adókedvezménnyel a 2014. évi befizetéseik után, összesen 11 milliárd forintot írtak jóvá a számlákon. Ez jelentős, 44 százalékos növekedés, hiszen egy évvel korábban "csupán" 7,8 milliárd forint került jóváírásra. A növekedés elsősorban a nyugdíjbiztosítások megjelenésének volt köszönhető, a biztosítási szerződésekre 1,6 milliárd forint érkezett az államtól.
Ugyan 68 ezer kedvezményre jogosító biztosítást kötöttek tavaly, a szerződők harmada egyáltalán nem élt a visszaigénylés lehetőségével.
Természetesen olvasóink kérdéseit is várjuk a témában, szerda délig. Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu A kérdéseket a Generali Biztosító szakértői válaszolják meg.