Pénzcentrum • 2015. november 16. 17:04
Egy tárnoki férfi nagyon komolyan vette a közmondást, miszerint három a magyar igazság, ugyanis egy nap alatt három helyre is betört. A Rendőrség ugyan hamar lekapcsolta, és már előzetesben van, de nem ez az egyetlen ilyen eset, ugyanis Magyarországon kiugróan magas a lakásbetörések száma. A megelőzés sajnos nem mindig elég, mutatjuk, mit kell tenni ilyen helyzetekben.
Az Érdi Rendőrkapitányság eljárást folytat betörés, és lopás megalapozott gyanúja miatt egy 24 éves férfi ellen, aki a vádak szerint egy nap alatt három helyre is betört Tárnokon, és motorkerékpárt, valamint bukósisakokat tulajdonított el - írja a police.hu.
Magyarországon a rendőrségi eljárásban regisztrált lakásbetörések száma kiugróan magas, csak Budapesten összesen 6680 betörést regisztráltak a tavalyi évben. Második helyen Pest megye áll, de Borsod, Somogy és Baranya megye sem mondható biztonságosnak a számok alapján. Bár 2012-től a lakásbetörésekben lezárult nyomozások egyre eredményesebbek, 2014-ben ez így is csak 19,4 százalékot tett ki. Mivel a megelőzés nem mindig elég, hasznos lehet, ha van biztosításunk.
Mit kell tenni, ha betörtek a lakásba?
Amennyiben hazaérkezve azt látjuk, hogy betörtek otthonunkba, akkor próbáljuk meg a helyszínt abban az állapotában hagyni, ahogyan találtuk, és egyből hívjuk fel a rendőrséget. Ne érjünk semmihez és ne mozdítsunk el semmit a helyéről. A rendőrséget a kiérkezésekor részletesen tájékoztassuk, mit tapasztalunk, és hogy megváltoztattuk-e a helyszínt. Az is fontos információ, hogy van-e riasztórendszer vagy kamera otthonunkban. Ezután egy helyszíni szemle következik, aminek időtartama függ a helyszín fajtájától (családi ház, lakás, üzlet, pince, tároló), méretétől és elhelyezkedésétől, az ott található nyomok mennyiségétől. Emellett a rendőrségi helyszínelést követően két napon belül jelenteni kell az eseményt a biztosítónak is.
Milyen biztosításra van szükségünk?
Az ilyen helyzetekben lakásbiztosítási szerződésre van szükség, de fontos, hogy az díjjal fedezett legyen és a kockázati kör kiterjedjen a betöréses lopásokra is. Lényeges, hogy a szerződésben szereplő ingóságok megfelelő biztosítási összeggel, valós értéken szerepeljenek a biztosítási szerződésben, ezzel ugyanis elkerülhető az alul-, illetve túlbiztosítás lehetősége.
A legtöbb lakásbiztosításon belül biztosíthatóak az ékszerek, nagy értékű ingóságok, és a műtárgyak is. Értéktől függően előfordulhat, hogy ezekről a vagyontárgyakról tételes listát és fényképet is szükséges csatolni az ajánlat mellé a szerződés megkötésekor.
Ezen vagyontárgyak biztosításának a díja nagyban függ az értéküktől, illetve a választott biztosítási terméktől, vagyis hogy milyen fedezetekre nyújt védelmet.
Hogyan és mikor kaphatunk kárpótlást?
Ilyen esetben két dolgot kell tenni a lehető legrövidebb időn belül. Az egyik a rendőrségi feljelentés, ekkor a rendőrség a helyszíni szemle alapján jegyzőkönyvet készít. A másik, hogy az esetet az észleléstől számított két napon belül jelenteni kell a biztosítónak. Ennek többféle módja van, az ügyfélszolgálati irodákban személyesen, a Call Centernek telefonon vagy e-mail-ben, de postai úton is lehetséges. A bejelentéskor meg kell adni a szerződésszámot, a kár időpontját, helyét és jellegét valamint egy hozzávetőleges kárértéket. A további teendőket, a beküldendő iratok, bizonylatok körét a kárszakértő fogja meghatározni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Azt, hogy bizonyos tárgyak a tulajdonunkban voltak bizonyíthatjuk:
- Számlával
- Garancialevéllel
- Az ellopott tárgyról készült fényképpel
- Tanúval
- Bármely olyan egyéb módon, amivel az esetet a bíróságon is bizonyítani tudjuk
A kárpótlást pedig az elbíráláshoz szükséges dokumentumok biztosítóihoz való beérkezése után legkésőbb 15 napon belül megkaphatjuk.
Mit lehet tenni, hogy megelőzzük a betöréseket?
A betörések megelőzése érdekében jól jöhet, ha megfogadjuk az alábbi tippeket:
- A Facebook újítása, hogy az ideiglenes profilképnél beállíthatjuk azt, hogy az adott kép csak egy bizonyos ideig legyen látható, ami után automatikusan visszaáll az eredeti profilképünk. Sokan éppen a távollétük alatt állítják be ezeket a képeket, így a betörőknek nyomozni sem kell azután, hol van üres lakás. Az otthon készült képek feltöltését is kellő óvatossággal kell kezelni, ugyanis a bűnözők ezek alapján pillanatok alatt felmérhetik a lakásban található értékeket.
- Mielőtt elindulunk otthonról, ellenőrizni kell, hogy be vannak-e zárva az ablakok és ajtók. Célszerű megemlíteni a szomszédoknak, ha elutazunk, és megkérni őket, hogy figyeljenek a lakásra.
- A jó minőségű biztonsági zárak és nyílászárók alkalmazása mellett érdemes olyan időzített kapcsolókat is üzembe helyezni, amelyek rendszeres időközönként felvillannak. Így úgy tűnik, mintha a lakók otthon lennének. Ráadásul ezek a kapcsolók rádió- vagy tévékészülékekhez is csatlakoztathatók, így nem jelentenek nagy anyagi kiadást. A bejárati ajtónál elhelyezett mozgásérzékelő lámpák szintén hatásosak lehetnek.