Orosz Márton • 2015. szeptember 1. 05:50
Tengeri sünbe léptél? Megcsípett a medúza? Begyulladt a füled? Ellopták a fényképeződet? Simán százezres, sőt, milliós költség is lehet valamilyen baleset, betegség, lopáskár a nyaraláson. A Pénzcentrum biztosítókat kérdezett az idei nyár tapasztalatairól: nem volt könnyű a szezon, az biztos.
Felmérések szerint a magyarok 27 százaléka nyaralt külföldön idén, az utasok fele repülővel utazott. A legtöbben közeli úti célt választottak:
szorosan nyomukban Szlovákiával, Görögországgal, az Egyesült Királysággal, Franciaországgal, Németországgal, Romániával és Csehországgal. A távoli desztinációk között az Egyesült Államok, az Egyesült Arab Emirátusok és Kanada szerepel az első három helyen - derül ki az Emirates légitársaság kutatásából.
580 forint/ nap
Úgy tűnik, hogy egyre tudatosabbak vagyunk az utasbiztosításoknál, sokan tisztában vannak azzal, hogy kis összegű befizetésért cserébe egy esetleges baleset során hatalmas anyagi kiadásoktól kímélhetik meg magukat.
A Netrisk.hu júniusi adatai szerint az év első öt hónapjában naponta egy főre átlagosan 580 forintért kötöttek utasbiztosítást az utazók. Az utazási irodákban gyakran már hónapokkal az indulást megelőzően lekötik az utazásokat, és esetleg a biztosításokat is megkötik melléjük. Az interneten azonban (kihasználva az eszköz rugalmasságát) az utasbiztosítások 80 százalékát az utazás előtti három napon belül intézzük el.
Tengeri sünök és medúzák
A Groupama Biztosító is úgy látja, hogy az emberek egyre tudatosabbak az utasbiztosítás terén, azonban még mindig sokan gondolják azt, hogy érdemes spórolni az utasbiztosítás költségein. Ez azért is nagyon veszélyes, mert
A Groupama a Pénzcentrumot arról tájékoztatta, hogy tapasztalataik szerint az egy hetes nyaralások alatt leggyakrabban
- gyomorrontás,
- seb ellátás,
- szemproblémák
- és fogászati ellátások történnek.
Olaszországban ezen kívül elég gyakori a medúza csípés, ahogy Görögországban és Horvátországban a tengeri sünbe lépés.
Aki beteg, hazajönne
Az Aegonnál az augusztus volt a legkiemelkedőbb hónap, idén közel négyszer annyian kötöttek utasbiztosítást náluk, mint tavaly.
A szezonban sokszor visszatérő eset volt
ezek nem nagy összegű kifizetések, de természetesen messze meghaladják egy átlagos utasbiztosítás díját, ami a nyári szezonban átlagosan 11 ezer forint volt.
Voltak komoly káreseteik is, amelyeknél ismét bebizonyosodott, hogy a sérült, beteg ügyfelek haza akarnak jönni, amint lehet.
Bodor Máté, az Aegon utasbiztosítási termékmanagere az idei
nyár tapasztalatait összegezve kiemelte, hogy nagy hangsúlyt fektetnek
az öregedő magyarországi gépjárműpark fedezetére, lehet náluk akár 15
éves autót is biztosítani az utazás tartamára. Ez szükségjavítást és
adott esetben trélerezést jelent. Rengetegen választották ezt a
kiegészítőt, különösen a környező országokba utazók. Természetesen a
technikai eszközöket is biztosítják, amelyek már minden ember zsebében
ott lapulnak (telefon, táblagép, fényképezőgép, laptop).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Megduplázódott a halálesetek száma
Az EUB viszont úgy tapasztalta, hogy az utazók harmada - azaz még mindig kevesen - köt biztosítást. Az ügyfelek azonban egyre nyitottabbak, érdeklődőbbek a speciális szolgáltatásokat nyújtó, célzott biztosítások iránt (pl. Tengerpart utasbiztosítás), bár végül sokszor mégis az ár alapján döntenek.
Akik viszont nem kötnek, baj esetén hatalmas költségekkel találhatják szembe magukat.
Például egy zakynthos-i motorbaleset után, amelyben a vezető könnyebb bokasérülést szenvedett, az utasnak műtétet igénylő sípcsontsérülése volt, mentőrepülős szállításra volt szükség, amelynek költsége megközelítette az 5 millió forintot.
Az EUB-től megtudtuk azt is, hogy korábbi évekhez képest jelentős változás, hogy
Az ügyfelek a biztosító tudomása szerint egészségesek voltak, mégis számos eset vezethető vissza szívbetegségre. Egy ilyen haláleset nemcsak óriási lelki, de anyagi terheket róhat a családra, hiszen akár több millió forint lehet a hazaszállítás költsége.
Az ilyen esetek ellenére is még, sokan tévesen azt gondolják, az utasbiztosítás csak egy felesleges plusz kiadás. Azonban külföldön jellemzően már egy kisebb orvosi beavatkozás is százezres nagyságrendű lehet, egy súlyosabb balesetnél pedig a mentés, a kórházba szállítás, a kezelés és a hazaszállítás költségei elérhetik a több millió forintot is, biztosítással azonban mentesülhetünk ezen költségek alól.
Tudatosabban választunk
- válaszolta megkeresésünkre Kádár Péter, az Allianz Hungária életbiztosítási igazgatója.
Az utasbiztosítási szerződések többségét az Allianz online értékesíti. Az Allianz tapasztalatai alapján tehát az ügyfelek egyre tudatosabban választják ki utasbiztosítási csomagjukat, jellemzően a szolgáltatások minősége és összetétele is fontos, nő azoknak a száma, akik az ár-érték alapján döntenek.
Tapasztalataik alapján a nyaralások alkalmával általában kisebb sérülések és betegségek jellemzőek - úgy, mint törések, zúzódások, medúzacsípés, vagy gyomorrontás - mégis előfordulhat, hogy olyan sajnálatos súlyos baleset történik, vagy betegség következtében olyan ellátás indokolt, mely esetben például a kórházi ellátás számlája, vagy akár
Kádár Péter hozzátette: az egyes ellátások költsége országonként is eltérő lehet: a tengeren túli országok esetében például különösen magas az egészségügyi ellátás költsége így az úti cél választásától függően is tanácsos az utasbiztosítási terméket kiválasztani.