Villámokkal jönnek a nyári szuperviharok

Pénzcentrum2015. június 30. 14:01

Az elmúlt évek statisztikai adatai alapján a villámcsapás jelentős károkat okoz: a káresemény gyakoriságának növekedése nem csak az időjárással, hanem az építési technológiáknak és a műszaki berendezések megváltozásával is összefügg - mondta el Balla Tamás, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke a szövetség keddi sajtótájékoztatóján.

Az elmúlt 5 évben több mint 265 ezer villámcsapás okozta kárt jelentettek be a biztosító társaságoknak, a villámok okozta elsődleges károk száma meghaladta a 117 ezret. A károk összege pedig megközelítette a 8,5 milliárd forintot. Ennél is több, közel 148 ezer kárbejelentés történt a villámcsapások "másodlagos" hatásai miatt, ezek kárösszege: 12 milliárd forint körüli. A 2014-es évben ebből kiugróan sok - közel kétszer annyi káresemény történt, mint az azt megelőző évben.

Így védekezhetünk

Az elmúlt években a lakásbiztosítások árai folyamatosan emelkedtek, míg 2002-ben egy átlagos lakásbiztosítás 16 000 forintba került, addig ez a tavalyi évben már 28 910 forint körül volt. Ennek oka, hogy a biztosítók egyre több szolgáltatást nyújtanak egy-egy lakásbiztosításon belül. Ma már biztosíthatjuk a kerti növényzetet, a kisállatainkat, és háztartási gépeinket is. A nyári időszakban leggyakrabban előforduló káresemények okai: vihar, jégverés, felhőszakadás és villámcsapás - ma már erre is kiterjedhet a lakásbiztosításunk.

Míg egy villám okozta kár 72 000 - 80 000 forintunkba kerül, addig ez egy átlagos lakásbiztosítási díjjal számolva havi szinten csupán: 2400 forint.

 

Komoly kockázatot jelentenek az épületek hőszigetelésére felhasznált éghető szigetelőanyagok, amelyek növelik a villámcsapás hatására keletkező tűz kockázatát, emellett az otthonokban is egyre több érzékeny műszaki berendezést pl. háztartási és számítástechnikai eszközt tartunk. Az egyre érzékenyebb berendezések zavarérzékenysége is megnövekedett, ezért a hálózatokon keresztül fellépő túlfeszültség-impulzusok a korábban tapasztaltnál gyakrabban okoznak meghibásodást

- tette hozzá Balla Tamás.

Magyarországon a nyári időszakban történik a legtöbb villámcsapás. Abban az esetben, ha nem rendelkezünk megfelelő védelemmel, akkor a házunk felgyulladhat, megrongálódhat és az elektromos berendezéseink is károsodhatnak. A biztosítás mellett fontos, hogy húzzuk ki az elektromos berendezéseinket vihar esetén, és legyen a házunkon villámhárító is.

A villám káros hatásai:

  • Áramütés (emberi élet)
  • Hőhatás (tűzveszély)
  • Erőhatás (roncsolás)
  • Potenciálemelkedés (elektronika)

Az elektromos készülékek terjedése, az informatika térhódítása az élet szinte minden területén megköveteli, hogy ezek a berendezések és technológiák megbízhatóan üzemeljenek. Biztonságos működésüket ugyanakkor nagymértékben veszélyeztetik közvetve a villámok. Ma már rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök és eljárások a védelemhez, ezek szakszerű alkalmazásával, jelentős mértékben csökkenthetők a villámok által okozott károk.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A nyári viharok nem csak a háztartásokban okoznak komoly károkat. A jégeső, a viharos szél a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások számára is komoly veszélyforrást jelent.

A károk bekövetkezési valószínűsége szakszerű villámvédelmi intézkedésekkel jelentős mértékben csökkenthető

- hívta fel a figyelmet Szedenik Norbert, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) Villámvédelmi Munkabizottságának elnöke.

A villám- és túlfeszültségi- károk megelőzése és csökkentése érdekében a MEE és a MABISZ közös ajánlást dolgozott ki.

Címkék:
biztosítás, otthon, vihar, villám, magyar elektrotechnikai egyesület,