Jól fogynak az életbiztosítások

Pénzcentrum2015. február 24. 17:00

A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) közleménye szerint, 18 magyar életbiztosító tavalyi díjbevétele 4,4 százalékkal növekedett, az egyszeri díjas biztosításokból származó bevétel pedig 5,7 százalékkal emelkedett 2014-ben az előző évhez képest. Míg a befektetéshez kötött életbiztosításokból 2,3 százalékkal származott kevesebb bevétel.

A Mabisz csak 10 százalékban számítja bele az életbiztosítási bevételekbe az egyszeri és az eseti díjakat, de így is az ING vezeti a teljes és a korrigált díjbevételi listát, ezt követően azonban a kétféle számbavétel szerinti sorrend nagyon eltér egymástól.

A teljes magyar piac életbiztosítási díjbevétele 451 milliárd forintot tett ki, ez 4,4 százalékkal több a 2013-hoz képest. Az egyszeri, illetve eseti díjakkal korrigált díjbevétel viszont csak 3,6 százalékkal több, 284 milliárd forint volt.

A teljes díjbevételen belül 5,7 százalékkal emelkedett az egyszeri- és eseti díjak nagysága, amely tavaly 185 milliárd forint volt, ez a teljes díjbevétel 41 százaléka.

Az egyszeri díjas életbiztosítást szokás olyan befektetésnek tekinteni, amelyhez egy kisösszegű kockázati biztosítást "forraszt" a biztosító, de valójában befektetési alapként funkcionál. A biztosítók egy-egy évet meg tudnak szépíteni azzal, ha kiemelkedő hozammal nagy befektetési tőkét vonzanak magukhoz, de ez hosszabb ideig nem tartható, így ez a pénz könnyen vándorol másik befektetési eszközbe. A szakértők ezért vélik úgy, hogy a folyamatos díjas életbiztosítás az igazi érték, hiszen abból évről évre - kalkulálható - bevétel származik.

A statisztika külön kezeli a befektetési egységhez kötött (unit linked) életbiztosításokat, amelyeknél a biztosított maga dönti el, hogy kockázatosabb vagy pedig kevésbé kockázatos eszközökbe fektesse a biztosító a befizetett díjból elkülönített megtakarítást. A tavalyi teljes 451 milliárdos díjbevételből 278 milliárd - 62 százalék - került valamilyen befektetési egységbe, ez 2,3 százalékkal kevesebb, mint volt 2013-ban.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A teljes díjbevétel 16,5 százaléka, 74,7 milliárd forint az ING tavalyi teljesítménye és ezzel az első helyre került. A korrigált díjbevétele 58,8 milliárd forintot tett ki, ez a teljes piac 20,6 százaléka és ezzel is első lett ez a biztosító. Ezt úgy érte el, hogy a teljes életbiztosítási díjbevételének mindössze 23 százaléka - 17,6 milliárd forint - származott az egyszeri, illetve az eseti díjas biztosításokból. Miután a többi biztosítónál ez az arány nagyon eltérő, így lesz különböző a teljes díjbevételi, illetve a korrigált díjbevétel szerinti sorrend.

A teljes díjbevétel alapján második helyezett a Magyar Posta életbiztosítója 14 százalékkal, míg harmadik helyen a Groupama Garancia végzett 10,8 százalékkal. Az Allianz 9,2 százalékkal a negyedik, míg az Aegon 8,6 százalékkal az ötödik lett.

A korrigált díjbevétel alapján viszont a Generali végzett a második helyen 12,6 százalékkal, viszont az Aegon feljutott a harmadik helyre 11,6 százalékkal. Az Allianz lett a negyedik 9,48 százalékos részaránnyal, a Groupama Garancia 7,9 százalékkal az ötödik, míg az Uniqa 6,2 százaléka a hatodik helyre volt elég.

Címkék:
biztosítás, életbiztosítás, mabisz,