Orosz Márton • 2014. december 11. 06:02
Egyelőre nincsenek hosszú sorok az önkéntes nyugdíj-és egészségpénztárak ügyfélszolgálatainál, pedig nagyon sok olyan tag van, aki még nem azonosította magát SZEMÉLYESEN. A határidő közeleg, a Pénzcentrum mutatja, mit kell tenned ahhoz, hogy januárban is tudj vásárolni egészségpénztári kártyáddal a gyógyszertárban.
A jelek szerint az önkéntes nyugdíj-és egészségpénztári tagok közül sokan hagyják az év utolsó napjaira a személyes azonosítást: mint azt a Pénzcentrum a Stabilitás Pénztárszövetségtől megtudta, november elejéig - a becslések szerint - a tagok mindössze 45 százaléka intézte el a pár perces adategyeztetést. A folyamat egyébként mindössze pár percet vesz igénybe.
Ha azt vesszük alapul, hogy a hazai önkéntes nyugdíj és egészségpénztáraknak jelenleg összesen több, mint kétmillió tagja van, valószínűleg
A pénztárszövetségnél nem tudnak komolyabb sorokról, ugyanakkor azt jósolják, hogy az év végén megnő majd az azonosításra várók száma. Bár nem vesztik el a pénzüket azok a tagok sem, akik nem egyeztetik adataikat, januártól nem tudják majd használni egészségpénztári kártyájukat - például a gyógyszertárakban. Ugyanakkor a megoldás egyszerű: 2015-ben bármikor bemegyünk az ügyfélszolgálatra, azonosítjuk magunkat, és újra működik a kártyánk.
A Pénzcentrum több olvasója is arról panaszkodott, hogy az elvileg rövid ügyintézést nem tudták másképp megoldani, szabadságot kellett kivenniük hozzá, sőt, volt, akinek hosszadalmas utazással is járt a dolog.
Az azonosítás során a tagnak személyesen be kell mutatnia az érvényes személyazonosító okmányát, valamint a lakcímkártyáját. (Korábban egy olvasónk jelezte, hogy tőle az adóazonosító kártyáját is kérték: a pénztárszövetség szerint ez nem lehet kötelező, valószínűleg az egyszerűbb azonosítás miatt volt rá szükség).
Az azonban nem változott, hogy nem lehet levélben, e-mailben beazonosítanunk magunkat: a pénzmosás és terrorizmus elleni jogszabályok előírják, hogy az azonosításhoz személyes jelenlét szükséges.
Mit, miért, hogyan, mikor?
- ha önkéntes egészségpénztári, nyugdíjpénztári tag vagy, ellenőrizd, hogy kell-e azonosítanod magad (call centeren; pénztár honlapján)
- ha igen, nézd meg, hova kell menned, és személyiddel, lakcímkártyáddal intézd el minél hamarabb
- Miért kell személyesen azonosítaniuk magukat a pénztártagoknak év végéig?
Az azonosítást a törvény írja elő. A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény változása miatt kell most minden, pénztártagot (pontosabban a 2013. július 1. előtt belépetteket) kötelezően átvilágítani.
Az átvilágítás a tagok személyes beazonosítását, adataik ellenőrzését, rögzítését jelenti.
- Hány
embert érint az azonosítási folyamat? Honnan tudhatom, hogy engem
érint-e? Mely pénztárak tagjainak kell azonosítaniuk magukat?
A folyamat mindenkit érint, aki 2013. július 1. előtt került kapcsolatba egy pénztárral, lett pénztártag.
A hazai önkéntes nyugdíj és egészségpénztáraknak jelenleg összesen több, mint kétmillió tagja van. (Az MNB adatai szerint 49 önkéntes nyugdíjpénztár és 31 egészségpénztár működik. Ezek összes taglétszáma: 1 179 980 önkéntes nyugdíjpénztári tag és 1 020 863 egészségpénztári tag.)
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Hogyan működik az azonosítás?
Az átvilágítás, vagy azonosítás során a tagnak
be kell mutatnia az érvényes személyazonosító okmányát, valamint a lakcímkártyáját, legkésőbb 2014. december 31-ig.
- Honnan tudhatom, hogy hova kell mennem?
Az azonosítás helyszíneiről érdeklődnünk kell pénztárunk ügyfélszolgálatán. Az ott megadott helyszínek valamelyikére kell személyes okmányainkkal együtt bemennünk (általában az ügyfélszolgálatokra kell mennünk; a pénztárak honlapján, telefonos ügyfélszolgálatán pedig megtudhatjuk azt is, be kell-e mennünk egyáltalán - a szerk.).
A pénztárszövetség azt javasolja, az azonosítással kapcsolatban bővebb információkért mielőbb keressük fel pénztárunk ügyfélszolgálatát.
Az azonosításra kizárólag személyesen van mód. A törvény értelmében az azonosításhoz személyes jelenlétünk szükséges, tehát a levélben, esetleg online beazonosítás nem szabályos.
Az önkéntes pénztári juttatást adó munkáltató cégek beazonosítása is szükséges a törvény szerint. Nekik egy 30 napnál nem régebbi cégkivonat másolatára van szükségük az azonosítás elvégzéséhez.
A cégkivonatban szereplő képviselőt vagy meghatalmazottját is személyesen be kell azonosítani a pénztárnak. A beazonosításban közreműködő személy személyes okmányaira itt is szükség van, így fontos, hogy a cégvezető vagy a meghatalmazott okmányai rendelkezésre álljanak a beazonosításkor.