Pénzcentrum • 2014. július 11. 10:37
Nem tanácsos betegszabadság alatt nyaralni, strandolni vagy bulizni menni, Facebook-oldalunkra posztolni pedig végképp nem az. Bármikor előfordulhat ugyanis, hogy a főnökünk meglátva a vidám, mosolygós képeket, ránk küldi a táppénzellenőröket. És bizony sokan vannak, akik ezt meg is teszik.
A munkáltatóknak közel tíz éve van lehetőségük arra, hogy betegállományban lévő dolgozójuk felülvizsgálatát kezdeményezzék az Országos Egészségügyi Pénztárnál (OEP). Valószínűleg nem véletlen, hogy a legtöbb ilyen kérelem 2009-2010-ben érkezett, amikor a gazdasági válság miatt sokan igyekeztek táppénzes állományba kerülni: akár leépítéstől tartva, akár esetleges elbocsátásukat megelőzendő, akár pedig felmondásuk kézhezvétele után - írja a Medicalonline.hu. A cégek pedig egymás után kérték az OEP-től a munkavállalók ellenőrzését - alkalmanként 15 800 forintért.
Az elmúlt években ugyanakkor folyamatosan csökkent az ilyen kérvények száma, tavaly például 248, az idei év első öt hónapjában pedig 106 munkáltató kért ellenőrzést. Ezeknek a vizsgálatoknak a során a keresőképtelen állományban lévők körülbelül hat százalékáról derült ki, hogy bizony már javában dolgozhatna. A "sima", rendszeres felülvizsgálatok során ez az arány 10-15 százalék.
Ha kiderül, hogy valaki jogtalanul vette igénybe a táppénzt, annak vissza kell fizetnie az így kapott összeget. Amennyiben a doktor is partner volt a táppénzcsalásban, akkor a visszafizetendő összeg egy részét pedig az orvosnak kell állnia.
KATTITNS! Vadászik a NAV a külföldön élő magyarokra: ki kaphat bírságot?
Nem csak a táppénzcsalók üthetik meg a bokájukat az OEP-pel. Kevesen tudják azt is például, hogy külföldre költözéskor bizony szükséges jeleznünk az Egészségügyi Pénztárnak, hogy máshol leszünk biztosítottak. Aki ezt elfelejti, az nem csak mulasztási bírságot kaphat, de ha például nem EGT-s vagy egyezményes tagállamban vállal munkát, és nem fizeti itthon a tb-t, akkor akár évek múlva is behajthatja rajta a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) az elmaradást. Így pedig az évek során több százezer forintos számla is felgyűlhet, hiszen jelenleg 6810 forint havonta a tb összege.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az OEP-től tehát mindenképpen tanácsos kijelentkezni külföldi munkavállaláskor. A NAV-nak csak akkor tartozunk bejelentési kötelezettséggel, ha korábban bejelentkeztünk járulékfizetésre (például mert munkanélküliként magunknak kellett fizetni a tb-t, vállalkozásunk volt), és ez a kötelezettségünk a külföldre költözéssel megszűnik.