Mire elég az ingyenes állami biztosítás? Itt vannak a számok

Pénzcentrum2014. június 13. 13:05

A jövő héten beköszöntő nyári szünidő nem csupán a nagyobb szabadságot és felhőtlen kikapcsolódást hozza el a gyermekek és fiatalok számára, de ez az időszak egyúttal fokozottabb balesetveszélynek is kiteszi őket. Az állam immár tizenegy éve ingyenes balesetbiztosítást nyújt a 3 és 18 év közötti gyermekeknek, ám a térítés eleve alacsony összege a bevezetés óta változatlan szinten áll. A szülőknek érdemes tehát kiegészítő biztosításban is gondolkodniuk. Az ő döntésükben segíthetnek a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) a Pénzcentrum.hu-hoz eljuttatott információi a gyermekeket célzó balesetbiztosításokról.

Az óvodák és iskolák falain kívül, táborokban, vízparton megnő a gyermekeket körülvevő balesetforrások száma. Ebben az időszakban jóval több gyermek ül kerékpárra vagy pattan görkorcsolyára, gördeszkára vagy rollerre. Sok szülő nem tudja megoldani gyermeke folyamatos felügyeletét, ez is az oka annak, hogy az évente közel másfélezer sérüléses közlekedési balesetet szenvedő tizennégy év alatti gyermekkel a nyári szünetben történik meg a baj. A balesetek többsége azonban előrelátással, megfelelő intézkedésekkel megelőzhető. Ennek ellenére a szülőknek a szünidő kapcsán célszerű azt is átgondolniuk, hogy egy mégis bekövetkező balesetnek legalább az anyagi vonzatait hogyan kompenzálhatja egy vagy több biztosítás.

Mire elég az ingyenes állami gondoskodás?

Az Általános Gyermek- és Ifjúsági Balesetbiztosításnak nevezett konstrukció alanyi jogon jár a több mint másfélmillió, felnőttkorba nem lépett tanuló számára. Díjmentessége mellett előnye, hogy a biztosító nemcsak akkor fizet, ha a gyermekkel az óvodában vagy az iskolában történik baleset, hanem egész évben, bel- és külföldön szerzett sérülésekre egyaránt térít. Általános tapasztalat ugyanakkor, hogy erről a biztosításról a szülők viszonylag kevés hányada tud, ami a kárkifizetések alacsony összegében (összesen évente alig több mint 80 millió forint) is tetten érhető.

Ez egy alapbiztosítás. Csonttörés esetén 3 ezer forint, míg baleseti halál esetén 200 ezer forint a kifizethető biztosítási összeg. Emellett balesetből eredő maradandó károsodás esetén - a károsodás mértékétől függően - 3 ezertől 300 ezer forintig terjed a kifizethető összeg. Sem egyéb, hosszabb távú következményekkel nem járó balesetre, sem a kapcsolódó kórházi költségekre nem nyújt fedezetet ez a biztosítás. Emiatt semmiképpen nem szabad úgy kezelni ezt a védelmet, ami például egy külföldi utazás esetén kiválthatná az utasbiztosítást.

A balesetek járulékos költségei csak kiegészítő biztosításokkal fedezhetők

Ha egy szülő úgy érzi, hogy a legnagyobb körültekintés mellett is előforduló kisebb-nagyobb balesetekre, illetve a gyógyulás esetenkénti magasabb költségeire is biztosítást szeretne kötni, a piacon számos, az ingyenes alapbiztosítást kiegészítő lehetőség közül válogathat. Célszerű a választás előtt áttekinteni a meglévő biztosításokat is, mivel ilyen jellegű fedezetet több élet-, illetve lakásbiztosítás is kínál kiegészítő szolgáltatásként.

A gyerekeknek szóló kiegészítő balesetbiztosítások egy része egyénileg köthető, másik részük olyan csoportos tanuló-balesetbiztosítás, amelyet az oktatási intézmény köt a biztosítóval (ilyenkor általában a szülő téríti az iskolának a gyermekére eső díjat, de akad példa az iskola általi finanszírozásra is). Utóbbira jelentenek példát azok a kifejezetten táborozásokhoz kapcsolódó biztosítási csomagok is, melyeknek díja a tábor jellegétől és a táborozás időtartamától függően változik. A választható módozatok skálája széles, az éves díjak összege - a kockázatviselés köre és a biztosítási összeg függvényében - ötszáztól egészen több tízezer forintig terjedhet.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A kínálatban olyan szolgáltatásokat is fellelhetünk, amelyek kifejezetten a gyermekekre jellemző balesetekre igyekszik hangsúlyozottan védelmet nyújtani (ilyenek a kullancscsípés következményei, mérgezések, égési sérülések, illetve fizikai támadás, maradó fogak törése, stb). A kórházi ápoláshoz kapcsolódó költségek közül egyes módozatok a kísérő kórházban tartózkodásával járó költségekre is térítést biztosítanak. Általános az assistance szolgáltatás, és van olyan biztosító, amelyik telefonos gyermekorvosi vagy pszichológusi tanácsadást is működtet, sőt, immár olyan konstrukció is létezik, amely huzamosabb ápolás esetén a gyermek mellé fogadott magántanár díját is megtéríti. Fontos tudni, hogy az alapbiztosításhoz hasonlóan a kiegészítő biztosítások is a teljes évre, tehát nem csupán a tanítási időszakra, hanem a szünidőre is kiterjednek, illetve nem csupán az iskolában, hanem a másutt bekövetkező balesetekre is vonatkoznak. 

 

Címkék:
biztosítás, gyerek, nyári szünet,