Máris lecsaptak a strandok vámszedői! Így védekezz

Pénzcentrum2013. június 19. 05:33

Szinte még alig indult el a strandszezon, máris megjelentek a vízpartok trükkös (pontosabban nem is annyira trükkös) tolvajai: a Balatonnál a rendőrség már a napokban fogott el olyan tolvajokat, akik a vízparton dolgoztak. Érdemes tehát résen lenni, és vigyázni értékeinkre: mutatjuk, hogy lehet megelőzni a strandos lopásokat.

Visszavonhatatlanul elindult a 2013-as strandszezon. Ezt nem csak onnan lehet tudni, hogy a kánikulának köszönhetően megteltek a vízpartok és a fürdők, hanem onnan is, hogy strandokon dolgozó tolvajok is megkezdték nyári munkájukat.


Hétfőn például a balatonedericsi strandon lopták el egy fürdőző pénztárcáját táskájából, benne okmányaival és közel húszezer forint készpénzzel. A rendőrök egyébként megtalálták a tolvajokat, leginkább annak köszönhetően, hogy a táska tulajdonosa szemtanúja volt a cselekménynek, így a rövid időn belül kiérkező rendőröknek pontos személyleírást tudott adni.

A strandok szarkái ugyanakkor legtöbbször nem nézik, hogy mit visznek, lehet az strandpapucs, úszószemüveg vagy napolaj, de esetenként komolyabb dolgok is eltűnnek, mint például mobiltelefon, fényképezőgép, vagy éppen pénztárca.


Az esetek többségében nehézséget okoz, hogy az áldozatok legtöbbször csak akkor veszik észre a bűncselekményt, amikor már indulnak hazafelé, így szemtanúk hiányában nehéz felderíteni a tettest. A strandi lopások a tényleges kár mellett nem kis bosszúságot is okoznak a meglopottaknak. Ezek a bosszantó esetek könnyedén elkerülhetőek lennének egy kis odafigyeléssel.

A legjobb védekezés a megelőzés

A rendőrség azt tanácsolja: ha strandra megyünk, használjuk az értékmegőrzőt, a csomagokra, táskákra felváltva vigyázzunk, a parkoló autókban pedig ne hagyjunk látható helyen táskát, értéket, inkább a csomagtartóban helyezzük el azokat. Amennyiben mégis van olyan csomag, amit a gépkocsiban kell tárolni, azt lehetőség szerint a csomagtartóban helyezzük el. Egyterű, vagy kombi felépítményű autók esetében a csomagtér rolót minden esetben húzzuk ki, ezáltal a hátsó és oldalsó ablakon keresztül sem látható a csomagtér tartalma.

A strandoláshoz nem feltétlenül szükséges, feltűnő és értékes használati tárgyakat pedig egyszerűen hagyjuk otthon. A fürdőkben az óvatosságra általában a hangosbemondó is rendszeresen figyelmeztet, ahol a saját felelősséget hangsúlyozzák, valamint azt, hogy egymásra figyeléssel is megelőzhetőek a lopások. Érdemes rákérdezni a bejáratnál, hogy van-e a strandon értékmegőrző, de a jól bevált nyakba akasztós pénztárca sem elvetendő megoldás.


A rendőrség szakértői szerint ha nem viszünk magunkkal nagyobb mennyiségű ékszert és készpénzt, ha nem hagyjuk felügyelet nélkül a csomagunkat benne értéktárgyainkkal, akkor tulajdonképpen nem történhet olyan, hogy meglopnak bennünket.

A rendőrök azt tanácsolják, amennyiben bűncselekmény sértettjévé, áldozatává válunk, minél előbb jelezzük a strand vezetőségénél, és tegyünk bejelentést a legközelebbi rendőrkapitányságon.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Sorra lopták a kocsikat is

Tavaly július 1-jén egy győri család érkezett autóval Balatonalmádi egyik strandjára. Mielőtt bementek volna a vízbe, a fiatal édesanya egy strandtáskát hagyott hátra a parton értékes okostelefonnal és gépkocsijuk slusszkulcsával. Az elterjedt rossz szokás szerint ő is egy törölközővel próbálta leplezni az őrizetlenül maradt értékeket. A család a fürdést követően még étkezett is a szomszédos strand büféjében majd mintegy másfél órás távollét után ment csak vissza a leterített törölközőhöz. Ennek és az alá elrejtett táskának, azonban már csak a hűlt helyét találták.

A legrosszabb szerencsére nem következett be, a tolvaj a birtokába került kulccsal az autót nem vitte el, sőt még arra sem vállalkozott, hogy annak utas- és csomagterét további értékek megszerzése céljából átkutassa.

A 2011. évi szezonban csak a Balatonalmádi Rendőrkapitányság illetékességi területén összesen öt - többségében prémiumkategóriás - gépjárművet tulajdonítottak el ismeretlen tettesek a saját kulcsával, melyeket tulajdonosaik könnyelműen a leterített törölköző alatt hagytak - ez is azt mutatja, hogy mennyire kiszolgáltatottak a fürdőző családok, pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a baj.

A rendőrség figyelmeztet

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság a Pénzcentrum.hu-t arról tájékoztatta, hogy az idei évben több, az ilyen esetek megelőzésére figyelmeztető táblát is készítettek, amelyeket egyrészt elektronikus úton juttatnak el a strandokhoz, vendéglátóhelyekhez, másrészt fizikai formában is legyártatták őket, így a strandok konkrétan ki tudják helyezni saját területükön. Ez utóbbihoz egyébként pályázati forrásokat is kaptak.

Címkék:
biztosítás, Balaton, strand, veszprém megyei rendőr-főkapitányság,