Pénzcentrum • 2012. január 31. 11:37
Holnaptól, február elsejétől ismét drágulnak a dohánytermékek Magyarországon: a jövedéki adó emelkedése miatt dobozonként 50-60 forintos drágulással kell számolni. Ráadásul nyáron újabb áremelés várható.
A korábban tervezettnél nagyobb mértékben, ráadásul május és november helyett már februárban és júliusban nő a dohánytermékek jövedéki adója. A kormány húszmilliárd forint többletbevételt vár ettől, egy doboz cigaretta ára pedig - a számítások szerint 100 forinttal is drágulhat.
Holnaptól, február elsejétől 50-60 forinttal is drágább lehet egy doboz cigaretta a jövedékiadó-emelés miatt. A dohányosok számára rossz hír, hogy júliusban újabb, dobozonként 30-40 forintos áremelkedés várható. Az egészségügyi államtitkárság néhány hete elindította hatodik, egyben legnagyobb népegészségügyi kampányát, amelynek célja, hogy minél többen hagyják abba a dohányzást, illetve el se kezdjék. Számolnak azzal, hogy visszaesik a dohánytermékek forgalma - ezzel párhuzamosan emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója.
Februártól ezer darab cigaretta adóterhelése a jelenlegi 10 550 helyett 11 500 forint lesz, ezzel együtt a kiskereskedelmi árra vetítve legalább 30 százalékos, minimum 21 100 forint adót kell fizetni. Júliustól pedig az előbbi tétel 11 900, utóbbi pedig 31 százalékra, minimum 22 300 forintra emelkedik.
Visszaszámlálás: 3 hónapjuk maradt a füstölgőknek
2012. január elsejétől tilos a dohányzás közforgalmú intézményekben - így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken -, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében.
Nem jelölhető ki dohányzóhely ezután a közforgalmú intézmények és a munkahelyek zárt légterű helyiségeiben, valamint a vonatokon sem. Dohányzóhelyet csak szabad levegőn, a bejárattól öt méterre lehet kijelölni, kivéve azokat a vendéglátóhelyeket, ahol erre kizárólag közvetlenül a bejárat előtt van lehetőség. Továbbra is rá lehet gyújtani a szabadtéri szórakozóhelyeken és a kerthelyiségekben. Szabadtéren sem jelölhető ki dohányzóhely közoktatási, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményekben, továbbá egészségügyi szolgáltatónál.
A dohányzási tilalom betartását az ÁNTSZ ellenőrzi, megsértése esetén egészségvédelmi bírságot szab ki. Az államigazgatási szerv eltekinthet a bírság kiszabásától, ha az intézmény vezetője, üzemeltetője, a rendezvény szervezője, a munkáltató, illetve akit a közforgalmú intézmény szabályzata erre kijelöl, a tilalmat megsértőt felszólította a dohányzás befejezésére, vagy ha ennek nem tesz eleget, az intézmény elhagyására.
A bírságolás három hónap türelmi idő után 2012 áprilisában kezdődik. Ekkortól a népegészségügyi szakigazgatási szervek magánszemélyek esetében 50 ezer forintig, intézmények esetében 2,5 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak szabályszegés esetén.
Szeptembertől képeket tesznek a dobozokra
December
közepén jelent meg a dohánytermékek jelöléséről, valamint az
egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló
kormányrendelet is, amelynek mellékletében szerepelnek az új, kombinált
figyelmeztetésekhez használandó képek és szöveges figyelmeztetések.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A
kormány döntése alapján csak képes egészségvédő figyelmeztetésekkel
ellátott csomagolású dohánytermékeket lehet gyártani
szeptembertől, és 2013-tól csak ilyen csomagolású termék hozható
forgalomba.
Kevesebb helyen lehet majd dohányterméket vásárolni
Az Országgyűlés tavaszi ülésszakán kerülhet pont a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényjavaslatra.
A végszavazás előtt álló javaslat elsősorban annak érdekében született, hogy Magyarországon minél kevesebb fiatalkorú dohányozzon. Ez kiemelt közegészségügyi cél, amelynek eléréséhez - a javaslat fideszes benyújtói szerint- az első lépés a dohánytermékek széleskörű kiskereskedelmi beszerezhetőségének, illetve a dohánytermékek megjelenésének korlátok közé szorítása.
Az Országgyűlés - amennyiben a tervezetet elfogadja - a dohánytermék-kiskereskedelem állami monopóliummá tételéről és az annak gyakorlásával kapcsolatos feladatokról, az engedély nélküli dohánytermék-kiskereskedelem megelőzéséről, visszaszorításáról, valamint a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység ellenőrzéséről, és az e tevékenységekből származó bevételek közcélra fordításáról dönthet.
A javaslat az állam kizárólagos gazdálkodási körébe utalná a dohánytermékek kiskereskedelmét. Ezzel először is elérhető lenne az, hogy a dohánytermékek hozzáférhetősége már önmagában korlátozott legyen. A kétezernél kevesebb lakosú településeken legfeljebb egy, e fölött — minden kétezer fő után — egy dohánybolt létrehozását engedné a törvény. Más helyen dohányterméket nem lehetne forgalmazni.