Pénzcentrum • 2011. november 27. 13:12
Szerencsés esetben az idei kötelező kampányban minden autós talált magának kedvező biztosítást. Ennek birtokában nagyobb biztonságban autózhatunk. De mit kell tennünk akkor, ha mégis baj történik?
Károkozásnál nagyon fontos, hogy a baleseti bejelentőt, közismertebb nevén a kék-sárga ynomtatványt pontosan és részletesen töltsük ki - ajánlja Szombat Tamás, a Magyar Biztosítók Szövetsége Gépjármű tagozatának elnöke. Rendőrt hívni alap esetben nem szükséges. Ám ha személyi sérülés történt, vagy ha harmadik féllnek is keletkezett kára ( például megsérült a jelzőlámpa, összetört a közlekedési tábla stb.) arról mindenképpen értesíteni kell a rendőrséget.
Abban az esetben is érdemes lehet bevonni a hatóságokat, ha a felelősség elismerésével kapcsolatban nem jutunk dűlőre. Itt érdemes kiemelni, hogy a rendőri intézkedés minden esetben eljárást von maga után, ami jókora plusz költséget jelent a vétkes félnek. Azt sem árt tudni, hogy amennyiben értesítettük a hatóságot, mindenképp meg kell várni a helyszínelőket, s ez akár hosszú órákig is eltarthat.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A bejelentő helyes kitöltése a lelke az egész folyamatnak, ugyanis, ha rosszul töltjük ki, akkor nem sok jóra (és pénzre) számíthatunk a biztosító részéről. Nagyon fontos például tisztázni, hogy ki a baleset okozója, illetve ki a vétlen károsult. Szintén elengedhetetlen, hogy mindkét jármű vezetője az aláírásával igazolja a kitöltött betéti lapon szereplő adatok valódiságát, s ne feledkezzünk meg az esetleges tanúk nevének és lakcímének feltüntetéséről se. Ezt követően az érintettek a bejelentő egy példányát vegyék magukhoz.
A baleseti bejelentőlappal mind a károsultnak, mind a károkozónak jelentkeznie kell a saját biztosítójánál. A károkozónak 5 nap áll a rendelkezésére, hogy a felelősségbiztosítását gondozó társaságnál bejelentése a káreseményt. Ha van Casco kötvényed, saját károd ezen keresztül térítik meg. A károsult személynek 30 napja van arra, hogy a károkozó biztosítójánál a saját kárigényét bejelentse. A károkozást a baleseti bejelentő lap személyes leadásával, vagy elektronikus (telefax, e-mail) és postai úton történő megküldésével jelenthetjük biztosítónk felé. Ha a károkozó külföldi állampolgár volt, a kárt a Mabisz bármelyik tagbiztosítójánál bejelentheted. Ebben az esetben fontos feljegyezni a károkozó külföldi felelősségbiztosítójának nevét, a birtokában lévő zöldkártya számát és érvényességi idejét is.