Pénzcentrum • 2009. február 13. 09:00
Az elmúlt év végén drámai mértékben csökkent az egyszeri díjas, nem garantált befektetésekhez kötött - unit-linked - életbiztosítások iránti kereslet, amin még az év végi hajrá sem tudott érdemben változtatni. A piaci szereplők azonban bíznak a termék újbóli felfutásában.
Korábbi években az év végi jutalmak, 13. havi fizetések idején a biztosítók tudtak azzal számolni, hogy ezeket az összegeket - már csak adózási szempontból is - unit-linked termékekbe folyatják be, ami jelentős forgalmat tudott generálni. Tavaly év végén azonban a rendkívül magas betéti kamatok elszívó hatása érvényesült, de a kedvezőtlen tőkepiaci kilátások sem kedveztek a terméknek.
Az Union Biztosító vezére szerint azonban az egyszeri díjas konstrukciók mellett a folyamatos díjas életbiztosítások piaca is jelentősen szűkült, amit az év végén megszaporodó visszavásárlások is tetéztek.
A Magyar Posta Életbiztosító azonban előrelátó volt, és már 2008 elején a hagyományos életbiztosításokra helyezte a hangsúlyt, míg az Allianznál 2009-ben tervezik a súlypontok áthelyezését.
Az ING a unit-linked termékek újraéledésében is bízik, szerintük a közép- és hosszútávú befektetési terméknek számító, befektetéssel kombinált életbiztosításokba most érdemes beszállni, hiszen a részvények jelentősen alulértékeltek. Úgy gondolják, hogy már az első hónapokban ismét eladhatóak lesznek a termékek.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A K&H életbiztosítási vezetője szerint azonban az év második fele előtt nem igazán térhet vissza a befektetői bizalom. A Signal Biztosítónál még ennél is pesszimistábbak, szerintük a válság lecsengése utánig várni kell a piac felfutására.