Pénzcentrum • 2025. január 4. 13:03
A legtöbb ember számára az ár-érték arány az egyik legfontosabb szempont autóvásárláskor, és sok modell elbukni látszik ezen a téren. A Német Autóklub most 76 modellt értékelt ebben a tekintetben, de csak 29 új kocsi kapott „jó” minősítést, „nagyon jót” egyik sem. Mutatjuk, melyik modell az ár-érték bajnok.
Még soha nem voltak ilyen drágák az autók. Még a legkisebb kategóriákban, mint a mini- és kisautók, is alig találni olcsóbb modelleket. A több mint 60 aktuális kisautó közül mindössze három kerül kevesebb mint 15 000 euró (kb. 6,2 millió forint). A középkategóriában pedig körülbelül 40 000 eurós (16,6 millió forint) induló árral kell számolni.
De az ár-érték arányt nem lehet pusztán a vételár alapján meghatározni. Az igazi kérdés az: mit kapsz valójában a pénzedért? Az ADAC ennek a kiderítésében segít legfrissebb ranglistájával, amelyben mindig az autók teljes költségét nézik öt év használatra vetítve, beleértve a fenntartási, üzemeltetési, karbantartási költségeket és az értékvesztést is.
Ez alapján számolják ki az autóköltség osztályzatot, amit aztán a műszaki értékeléssel vetnek össze. Az egyszerű képlet: technikai osztályzat + autóköltség osztályzat, és máris megvan az ár-érték arány eredménye. A 2024-es tesztekben összesen 76 modell szerepelt. Bár nem reprezentálják a teljes piacot, jó képet adnak arról, milyen az ár-érték arány a mai új autóknál.
Az eredmény vegyes: a 76 modell közül mindössze 29 kapott jó minősítést, „nagyon jó” pedig egy sem lett.
Mielőtt részleteznénk az eredményeket, a németek is kiemelik, hogy bár az ár-érték arány fontos, de nem ez az egyetlen szempont, amit figyelembe kell venni a választáskor - hiszen például családoknak a legolcsóbb kisautók nem biztos, hogy megfelelőek. A teszteredmények és a saját igényeid átgondolása a legjobb alap az autóvásárláshoz.
Meglepő modell lett a nyertes
Az elmúlt években mindig egy Skoda Fabia volt az ár-érték bajnok, de 2024-ben a Renault Clio TCe90 (67 kW, „Techno” felszereltség, itthon legkevesebb 8 049 000 forintba kerül most) lett az első, megelőzve a Skoda Kamiq 1.0 TSI-t (85 kW, „Selection” felszereltség, DSG váltóval, itthon most 11 233 700 forintba kerül).
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 899 096 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 55 762 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,82%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 914 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Clio autóköltség-osztályzata 1,8 lett, ami a legjobb az évadban. A Kamiq ezzel szemben 2,2-t kapott. (Minél alacsonyabb az osztályzat, annál jobb.)
A második helyen holtversenyben a Skoda Kamiq mellett, a VW Golf 1.5 TSI (itthon 8 990 000 Ft), a Kia Picanto 1.0 (itthon legkevesebb 5 899 000 Ft) és egy másik Renault Clio változat, a hibrid hajtású osztozik. Néhány elektromos autó meglepően jó ár-érték arányt ért el, a hajtáslánc technikai előnyeinek köszönhetően. Például az itthon több mint 24 millió forintba kerülő VW ID.7 Pro is „jó” minősítést kapott (2,5). A teljes toplista:
A lista végén a Porsche Cayenne E-Hybrid áll. Bár a technikai osztályzata 2,2, a vételár (114 000 euró, kb. 47 millió forint) és a havi fenntartási költség (több mint 1700 euró, azaz 700 ezer forint) miatt az ár-érték aránya kifejezetten rossz.
A németek kiemelik, hogy az összesítésben a Mercedes E-osztály sem szerepelt jól. Bár technikailag kiváló (1,8), az ára (81 000 euró, itthon több mint 30 millió forint, az AMG Line Premium Plus felszereltséggel) és a havi fenntartási költsége (1483 euró, azaz majdnem 600 ezer forint) túl magas ahhoz, hogy jó ár-érték arányt kaphassunk.