Pénzcentrum • 2024. október 2. 19:02
Vasszigorral készül lecsapni a kormány az új autókat árusító kereskedőkre, ugyanis állításuk szerint megszaporodtak az olyan esetek, amikor azok "tisztességtelen felhasználási feltételeket" kötöttek ki az adásvételi szerződésekben. A Pénzcentrum két autóipari szakmai szervezetet kérdezett meg arról, mi lehet vajon a kormány célja, és arról is, hogy tényleg ekkora baj van-e a márkakereskedők hozzáállásával? Meglepő válaszokat kaptunk.
Rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot rendelt el az új gépjárműveket értékesítő kereskedőknél Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter - erről ma a Pénzcentrum is beszámolt. A tárca szerint a vállalkozások "számtalan esetben alkalmaznak tisztességtelen általános szerződési feltételeket".
Nagy Márton kijelentette, hogy a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok hivatalból és a beérkezett fogyasztói megkeresések alapján egyaránt észlelték, hogy az új gépjárműveket értékesítő vállalkozások "számtalan esetben alkalmaznak tisztességtelen általános szerződési feltételeket."
A Pénzcentrum Knezsik Istvánt, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének, valamint Gablini Gábort, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnökét kérdezte a miniszter mai nyilatkozatáról. Arra voltunk kíváncsiak, valóban annyi eset van-e, mint a tárca állítja, és hogy mire számítanak most.
Nem keresték az importőröket, pedig korábban segítettek
Knezsik István, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének elnöke lapunknak azt mondta: nem lehet azt mondani, hogy nem lettek volna a miniszter által esetekből, de azért azt sem, hogy ezrével történnének ilyenek, vagy akár mindennapos lenne.
Azt nem fogom letagadni, hogy előfordultak olyan esetek, amiről most a kormány képviseletében a miniszter úr beszél. Előfordult, hogy egyedi rendeléseknél voltak olyanok, hogy a szerződéseket utólag módosították, csakhogy nagyjából két évvel ezelőtt nem csak a fogyasztóvédelem, mind pedig az ügyészség is alaposan utánanézett a dolgoknak. Az importőrök nevében bátran állíthatom, hogy azóta sem vevői oldalról, sem pedig az állam részéről nem érkezett felénk egyetlen olyan jelzés sem, hogy a kereskedők visszaéléseket csináltak volna. Amennyiben újra lennének ilyenek, akkor állunk rendelkezésbe segítséggel, amint azt a két évvel ezelőtti vizsgálatsorozatnál is megtettük, csakhogy most a miniszter úr bejelentését nem előzte meg semmilyen megkeresés, ami erre irányult volna
- fogalmazott az elnök.
Nem véletlenül módosítottak szerződéseket
Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke azt mondta a Pénzcentrum megkeresésére: korábban valóban előfordult, hogy utólag módosítottak a szerződéseken, csakhogy ennek sok esetben alapos gazdasági oka volt, ez pedig a covid és az orosz-ukrán háború miatt kitört gazdasági helyzet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nagyjából másfél éve felismerte a szakma, hogy a helyzettel kezdeni kell valamit, és nem is fogom letagadni, hogy történtek visszaélések - de bőven nem akkora mértékben, mint amiről most a kormány beszél. Igen, voltak elszigetelt esetek, de szeretném, ha világosan látnánk: a szerződésmódosításokra már korábban is azért kellett néhány esetben sort keríteni, mert a forint folyamatos gyengülése, valamint az infláció nem várt nehézségek elé állította a kereskedőket
- fogalmazott az elnök. Hozzátette: számára egészen világos, hogy mit szeretne a kormány, de mint mondta, a képletből kifelejtettek egy fontos összetevőt.
A meglehetősen gyenge pénzügyi helyzeten buktak a kereskedők, buktak az importőrök és bukott a bank is sok esetben, de újra mondom, elszigetelt esetekről van szó. A kormány valószínűleg tényleg a családokat szeretné védeni azzal, hogy véget vet ennek a gyakorlatnak, de mintha elfelejtené, hogy a kereskedések maguk is sokszor családi vállalkozásként működnek
- tette még hozzá Gablini Gábor.