Kongatják a vészharangot: már az üzemanyagellátást veszélyezteti a brutál hőség

Pénzcentrum2024. július 16. 15:30

Az európai és észak-amerikai olajfinomítók többsége nem ilyen nyári hőségre lett tervezve, mint amilyen az utóbbi időszakban tapasztalható. A kánikula miatt egyre gyakrabban kell csökkenteniük a termelésüket. A Mol hazai finomítója még bírja a terhelést, de a lengyel Orlen esetében múlt héten már komoly problémák merültek fel. Az Egyesült Államokban pedig a forróság mellett az egyre szélsőségesebb trópusi viharok is veszélyeztetik a termelést. Közeledik az időszak, amikor a benzin árát már nemcsak a piaci folyamatok, hanem az időjárási események is feljebb nyomhatják - írta meg a HVG.

Európában hetek óta tombol a hőség, különösen a Kárpát-medencében. Sorra dőlnek meg a napi hőségrekordok, és gyakoriak a negyven Celsius-fok feletti hőmérsékletek. Bár ezek még mindig szélsőséges értékeknek számítanak, mostanában a 35 Celsius-fok megszokottnak mondható Magyarországon. A hétvégén érkezett hidegfront alig hozott enyhülést, és jelenleg több fokkal melegebb van itt, mint például Horvátországban vagy Olaszországban – múlt héten meg is repedt a debreceni reptér kifutópályája.

A klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők: immár az egyik legfőbb kiváltója, az olajipar is bajba kerül miatta. Az olajfinomítóknak – mint minden más üzemnek – megvannak a maguk hőmérsékleti határértékei, amelyeken kívül nem képesek megfelelően működni. A tartósan 35 Celsius-fokot meghaladó hőség pedig már az a szint, amikor elkezdik csökkenteni termelésüket – éppen akkor, amikor hagyományosan a legnagyobb az üzemanyagok iránti kereslet.

A termelés-visszafogás mértéke jelenleg még csak pár százalékos, de extrém esetben meghaladhatja akár a 10 százalékot is. Tavaly nyáron globálisan rekordokat döntött meg június és július hónap forrósága. Idén valószínűleg ismétlődik ez a kettős rekorddöntés: június már átvette ezt az előző évtől.

Az ausztrál központú Macquarie Group becslése szerint tavaly nyáron az európai finomítók napi egymillió hordónyi feldolgozói kapacitást nem tudtak kihasználni hőség okozta zavarok miatt, ami normál kapacitásuk közel 10 százaléka. A Bank of America szakértői szerint mediterrán országok majdnem harmadával voltak kénytelenek csökkenteni termelésüket.

Globálisan ezen felül még napi 500 ezer hordónyi kapacitást kellett leállítani hőség miatt – főként az Egyesült Államok Mexikói-öböl térségében történt ez. Itt található Texas és Louisiana államban az USA hat legnagyobb kőolaj-finomítója; tavaly nyáron mindegyikük leállt egy ponton.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 990 380 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 139 249 forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál szintén 6,54% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál 6,89%, az OTP Banknál pedig 7,84%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A ma működő létesítmények többségét még a hatvanas-hetvenes években tervezték, amikor nem számoltak ennyire forró nyarakkal – magyarázta Alan Gelder, a Wood Mackenzie alelnöke Bloombergnek adott interjújában. Ez persze csak az északi félteke üzemeire igaz; hagyományosan forróbb régiókban – például Közel-Keleten – eleve magasabb üzemi nyomáson működnek ezek létesítmények.

A Mexikói-öböl üzemei például nulla és 35 Celsius-fok között érzik jól magukat – 2023 nyarán itt 37-40 fokokat mértek ezért kellett leállítani őket. Európában most elsősorban Lengyelországban volt kritikus helyzet: Varsóban múlt héten már 35 Celsius-fokot mértek; Orlen lengyel energetikai óriás Gdansk és Plock finomítóinak normális működési tartománya mínusz 25-től plusz 36 Celsius-fokig terjed.

Magyarországon viszont egyelőre nincs ok aggodalomra: a Mol Nyrt.-től azt közölték a HVG érdeklődésére,  hogy “a százhalombattai Dunai Finomító berendezéseit úgy tervezték, hogy mínusz 20-tól plusz 35 Celsius-fok közötti napi átlagos hőmérséklet mellett megbízhatóan működjön.” Jelenleg nálunk nem haladja meg napi középhőmérséklet ezt a szintet, így a finomító zavartalanul működik, ha napközben rövid ideig magasabb is lesz ennél a hőmérséklet.

Címkék:
európa, hőség, gázolaj, termelés, celsius, hőhullám, kőolaj, amerikai, észak,