Máris új piacot talált magának Kína: ha Európában nem kell, eladják máshol az olcsó kocsikat

Pénzcentrum2024. július 12. 09:09

A kínai elektromos járművek egyre nagyobb teret hódítanak a Közel-Keleten és a feltörekvő piacokon, miután az Egyesült Államok és az Európai Unió vámokkal sújtotta a távol-keleti országban gyártott autókat - számolt be a Világgazdaság. A kínai autók Brazíliába irányuló exportja 2024 januárjától májusig 159 612 darabra ugrott, ami éves szinten hatszoros emelkedést jelent. Az Egyesült Arab Emírségekbe történő szállítások pedig az év első öt hónapjában 92 százalékkal, 114 530 autóra nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Izraelben Kína idén Dél-Koreát megelőzve vált a legnagyobb autóexportőrré. A vizsgált időszakban összesen 34 601 Kínában gyártott benzines és elektromos autót adtak el a zsidó államban, ami messze meghaladja a dél-koreaiak által értékesített 27 187 darabot.

A Deloitte China májusban közzétett jelentése szerint Délkelet-Ázsiában a kínai autógyártók tavaly a piac 74 százalékát birtokolták, ami jelentős növekedés a 2021-es 47 százalékhoz képest. Ezen kívül a kínai cégek az orosz autópiac közel felét is megszerezték: január és május között 438 ezer járművet értékesítettek Oroszországban, ami éves összevetésben 92,8 százalékos növekedést mutat.

Az elmúlt hónapokban nőtt a feszültség Kína és az Európai Unió között. Néhány napja léptek hatályba a kínai elektromos autókra vonatkozó ideiglenes vámok. Brüsszel azzal indokolta az intézkedést, hogy Peking olyan támogatásokat nyújt elektromosautó-gyártóinak, amelyek torzítják a tisztességes versenyt. A távol-keleti ország tagadja ezeket a vádakat, ugyanakkor a felek közötti tárgyalások még zajlanak, és várhatóan novemberben zárulhatnak le.

Az Egyesült Államokban viszont már eldőlt: augusztustól emelik a kínai termékekre vonatkozó importvámokat. Az elektromos járműveknél például négyszeresére (102,5 százalék) növelik a vámtarifát.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ezek miatt nem meglepő, hogy a kínai gyártók egyre nagyobb teret hódítanak meg más régiókban is. Oroszország helyzete különleges: mivel az európai és japán cégek nagy része elhagyta az országot, így az orosz fogyasztók számára szinte csak hazai vagy kínai modellek állnak rendelkezésre.

Kína tavaly Japánt megelőzve vált a világ legnagyobb gépjárműexportőrévé: az ország összesen 4,91 millió darabot szállított külföldre, ami 58 százalékos növekedést jelentett 2022-höz képest. Ebből mintegy 1,2 millió volt akkumulátoros meghajtású jármű. Az idei év sem alakul rosszul Peking számára: az első öt hónapban máris 2,45 millió járművet exportáltak, ami éves szinten 26 százalékos növekedést mutat.

Címkék:
autó, kínai, elektromos autó, import, vám, kocsi, kína, autók, elektromos, jármű, autóimport, kínai autók,