Pénzcentrum • 2024. június 15. 13:04
Olvasónk családtagja AdBlue-t töltött az autójuk tankjába, és mivel nem tudta, hogy ezt tilos, elindult a kocsival, ami párszáz méter múlva leállt. Az eredmény milliós kár és egy motorcsere. Elmagyarázzuk miért nem szabad soha az üzemanyagtartályba tölteni az AdBlue folyadékot. Emellett végigvesszük, mi történik, ha benzint tankolunk dízeles autóba, vagy fordítva. Ha szerencsénk van, és időben észleltük a bajt, akkor pár tízezer forintból megúszhatjuk a dolgot.
Sajnálatos hibát vétett olvasónk családtagja, aki AdBlue-t tankolt az autó tankjába üzemanyag helyett, mert kigyulladt az erre figyelmeztető lámpa a műszerfalon - aztán elindult a kocsival, de párszáz méter múlva a motor megadta magát. A kár többmilliós, motorcsere lett a hibából, a történetet azért osztotta meg, hogy más tanuljon belőle, és inkább kétszer nézze meg, mit és hová tankol, és persze azoknak is magyarázza el a teendőket, akik esetleg használhatják az autójukat.
Reménykedett benne, hogy menthető az autó, de a hozzáértőktől megtudtuk, hogy gyakorlatilag már akkor alá volt írva a motor halálós ítélete, amikor a félretankolás után beindították.
Az AdBlue gyakorlatilag karbamid vizes oldata, redukálja a dízel járművek környezetre káros nitrogén-oxid-kibocsátását. Emellett, ha a tankba öntjük az annak fenntartott tartály helyett, akkor károsítja a motort és az üzemanyagrendszert, mivel kikristályosodik a hő hatására, ami eldugítja az üzemanyagrendszert, koptatja az alkatrészeket. A töltőpisztolyos AdBlue-kutaknál is sokszor beragadnak a mozgóalkatrészek, gombok
- magyarázta a Pénzcentrumnak egy autószerelő. Mint elmondta, ha valakinél már megtörtént a baj, és észrevette, akkor semmiképp sem szabad beindítani az autót, mert az lesz a vége, mint olvasónk történetének. Sokan specializálódtak már félretankoló autósok mentésére, ebben az esetben is egy ilyen szakember tud segíteni, 30-50 ezer forintért lefejti az üzemanyagtartályt - még mindig jobb, mint a motorcsere.
Mi történik, ha dízelt tankolok benzines autóba?
Bár a modern autók már rendelkeznek félretankolás elleni védelemmel (ha nem a megfelelő átmérőjű csövet próbáljuk a töltőnyílásba helyezni, az nem fog menni), de Magyarországon az autópark átlagéletkora több mint 16 év, szóval rengetegen találkozhatnak azzal a problémával, hogy összekeverik a töltőpisztolyokat, benzin helyett gázolajat tankolnak, vagy fordítva. Mi ilyenkor a teendő?
Az a kisebbik baj, ha valaki benzin helyett gázolajat tankol - mondta a szakértő. A benzines motorok a gyújtógyertya által létrehozott szikra révén működnek, de ha gázolaj kerül a rendszerbe, az eltömítheti a gyertyákat, gyújtáskimaradást okozhat, a motor füstöl, kopog, leáll. A dízel üzemanyag eltömítheti a benzines autó üzemanyagszűrőjét, üzemanyag-befecskendező rendszerét, és más alkatrészeit, mivel ezek nem dízel üzemanyag kezelésére lettek tervezve. Ilyenkor le kell engedni az egész tankot, és átmosni a rendszert feltölteni tiszta benzinnel. Ezt csinálhatja helyszínre jövő szakember, de ha a motor már beindult, trélerrel kell elvitetni a szerelőhöz, aki kitisztítja az üzemanyagrendszert.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mi történik, ha benzint tankolok dízeles autóba?
Dízeles autóba benzint tankolni már keményebb dolog, mivel a benzin kevésbé viszkózus, mint a dízel, és eltérő gyulladási tulajdonságokkal rendelkezik, ami gyújtásproblémákhoz vezethet a dízelmotorban. Ráadásul a benzin kevésbé kenő hatású, mint a dízel, ami súlyosan károsíthatja az üzemanyag-szivattyút és a befecskendező rendszert, mert ezek arra vannak tervezve, hogy az üzemanyag keni őket. A dízelmotorban a benzin elégetése rendellenes égést eredményezhet, ami hő- és nyomásproblémákat okozhat, és súlyosan károsíthatja a motor belső alkatrészeit. Az eltérő égési tulajdonságok miatt a motor füstölhet, erőtlenül működhet és végül leállhat.
Ha benzint tankolunk egy dízel autóba, fontos, hogy azonnal állítsuk le a motort, és ne próbáljuk meg beindítani. A járművet mindenképpen el kell szállítani egy szervizbe, ahol le tudják ereszteni a rossz üzemanyagot, és kitisztítják az üzemanyagrendszert, hogy elkerüljük a komolyabb károkat.
Te mit gondolsz a saját márkás termékekről?
A következő hetekben a Pénzcentrum és a Debreceni egyetem közös, nagymintás felmérést végez, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a hazai vásárlók az ún. kereskedelmi/saját márkás, illetve a gyártói márkás termékekről. Az alábbiakban arra szeretnénk megkérni, hogy töltsd ki a kérdőívet, ezzel segítve munkánkat. Köszönjük!