Pénzcentrum • 2024. május 28. 16:04
Motoros sisakokat tesztelt a Német Autóklub, és mint kiderült, a Harley Davidson egyik sisakj nyújtotta a 12 termék között a leggyengébb teljesítményt. Meglepően jól teljesített viszont egy itthon kb. 30 ezer forintért kapható termék, amely így ár-érték arányban magasan nyerte a tesztet.
Egy motorkerékpár sisak nem egy olyan divatos kiegészítő, amit csak úgy megvásárolunk, hanem egy életmentő eszköz, amely baleset esetén megvédheti a fejet és az agyat a súlyos vagy halálos sérülésektől. Az ideális sisak azonban nemcsak biztonságot nyújt, hanem minden más szempontot is teljesít, amelyek a motorosok számára fontosak. De melyik piacon kapható sisak képes minden kategóriában jól teljesíteni? Erre a választ a megbízható sisaktesztek adják, amelyeket például az ADAC végez.
Ezúttal tizenkét felnyitható sisakot teszteltek a Német Autóklubnál, azaz olyanokat, amelyeknél a fix állrészt fel lehet hajtani. A felnyitható termékek a motorkerékpár sisakok univerzális darabjai: fel- és levételnél kényelmesek, valamint a cigarettaszünetben vagy tankoláskor is praktikusak, miközben védelmet is nyújtanak.
Különösen a szemüveges motorosok értékelik a felnyitható sisakokat, mert nem kell állandóan le- és felvenniük a szemüvegüket. A motorkerékpár felnyitható sisakok kisebb hátrányai közé tartozik a valamivel nagyobb súly, a magasabb szélzaj és a legtöbbször magasabb ár.
Most a laboratóriumban, a próbapadon és a vezetési tesztek során tizenkét különböző árkategóriájú sisakot vizsgáltak az alábbi kritériumok szerint:
- Illeszkedés és viselési kényelem
- Aerodinamika
- Akusztika
- Szellőzés
- Kezelhetőség
- Felszereltség és kidolgozás
- Súly
- Ütéscsillapítás és forgás
Öt felnyitható sisak ért el a tesztek összértékelésében jó vagy nagyon jó minősítést. Két modell csak kielégítő értékelést kapott. A teszt utolsó helyezettje a Harley-Davidson Evo X17 Sunshield Modular volt (itthoni ára kb. 160 ezer forint), amely különösen a súly és az akusztika terén vesztett pontokat. Emellett a Rocc 810 (ára kb. 80 ezer forint) végzett még a lista végén, kielégító értékeléssel.
Az ütéscsillapítás terén azonban a két utolsó helyezett sisak is megfelelő vagy nagyon jó védelmet nyújt.
A tesztelők a Schuberth C5 felnyitható sisakot választották győztesnek - itthon legkevesebb 260 ezer forintért kapható. A C5 különösen a nagyon jó szemüvegtartó képességével, jó illeszkedésével és kényelmes és egyszerű kezelhetőségével győzte meg a tesztelőket.
A bizonyíték arra, hogy a megfelelő védelem nem kell, hogy drága legyen, többek között az MTR K-4 Evo nevű sisak. Bár ez a modell viszonylag hangos és nem illik minden fejre, de kb. 30 ezer forintért egy olyan felnyitható sisakot kapunk, amely az ütéscsillapítás terén nagyon jó értékeket ér el.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Új vizsgálati norma, szigorúbb tesztkritériumokkal
Ezúttal a sisakokat már az új, gyakorlatiasabb ECE-R 22.06 szabályzat szerint vizsgálták. Az engedélyek és az ezek szerint kiadott normák a legtöbbször az állszíjon található vizsgálati címkén és a hozzátartozó vizsgálati számon találhatók. Ha a szám 05-tel kezdődik, akkor a régi normák szerint vizsgált sisakról van szó. Ha 06-tal kezdődik, akkor az az új és aktuális metódust jelenti.
A sisaktesztekben jelentős javulást jelent a jóval nagyobb sisakhéj terület, amelyeket az új normák szerint vizsgálni kell. Gyakorlailag a motorkerékpár sisakoknak most "mindenhol" biztonságosnak kell lenniük és a normának megfelelő ütésállóságot kell mutatniuk.
A fél mezőnyt verte a Lidl filléres sajátmárkása
Korábban 14 kerékpáros bukósisakot is tesztelt a német autóklub (ADAC) és a Stiftung Warentest, a fő kritériumok a biztonság, kényelem, kezelhetőség és szennyezőanyag-tartalom voltak. 15 eurótól 149 euróig (kb. 5800-58000 forint) terjedő árcédulás termékeket próbáltak ki. Mint kiderült, az elektromos biciklikhez tervezett sisakok nem nyújtanak jobb védelmet, mint a "sima" kerékpárosoknak készült termékek.
Jól teljesített a teszt legolcsóbb sisakja is: az összpontszámban 2,6-os értékével a Lidl Crivit márkájú kerékpáros bukósisakja megállta helyét az összehasonlításban. Összesen a középmezőnyben végzett, vételára viszont nyolcada az Uvex termékének, ami azt mutatja, hogy a kerékpározáshoz szükséges jó fejvédő nem feltétlenül drága.
Te mit gondolsz a saját márkás termékekről?
A következő hetekben a Pénzcentrum és a Debreceni egyetem közös, nagymintás felmérést végez, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a hazai vásárlók az ún. kereskedelmi/saját márkás, illetve a gyártói márkás termékekről. Az alábbiakban arra szeretnénk megkérni, hogy töltsd ki a kérdőívet, ezzel segítve munkánkat. Köszönjük!