Kifakadtak a magyar benzinkutasok a kormányra: ez a minisztérium válasza

Pénzcentrum2024. május 14. 11:04

Rendkívüli közgyűlést tartott a Független Benzinkutak Szövetsége Egyesülete, ahol megállapították, hogy veszélyben vannak az üzemanyag-kiskereskedelemben jelen lévő magyar családi vállalkozások, melynek okai közt szerepel a túlzott fogyasztási jellegű adóterhek az üzemanyagokon. A Nemzetgazdasági Minisztérium kedd reggeli közleményében visszautasította a vádakat.

Rendkívüli közgyűlést tartott a Független Benzinkutak Szövetsége Egyesülete május 10-én, és az alábbi megállapításokat tette a tagság:

Veszélyben vannak Magyarországon az üzemanyag-kiskereskedelemben jelen lévő magyar családi vállalkozások, melynek okai közt szerepel a túlzott fogyasztási jellegű adóterhek az üzemanyagokon.  Kevesen tudják, de az üzemanyag literárának  50 %-a adó, ami óriási terhet ró a magyar gazdaság és a magyar lakosság egészére.

Mint írták, miközben az egyes szektorokban jelenlévő, Magyarországon működő nagyvállalatok a stagnáló gazdasági környezetben is kimagasló profitabilitást értek el a lakosság és a KKV szektor terhére, a lakosságot szegénységbe, a KKV-kat lehetetlen helyzetbe hozzák. Az üzemanyag  kiskereskedelmi üzletágban ez évtől 20-szorosára, azaz 0,15 %-ról 3 %-ra emelték árbevétel arányában  a kisebb piaci szereplők adóterhelését, miközben a legnagyobb piaci kiskereskedelmi szereplők adóterhelését 4,5 %-ról 3 %-ra csökkentették - írják.

A Tagság úgy látja, hogy elengedhetetlen a magyarországi adórendszer reformja egy stagnáló gazdasági pályán lévő nemzetgazdaság esetén, melynek állandó motorja a magyar családi KKV szektor.

Az FBSZ elfogadta, hogy vásárlói mozgalmat indítanak a családi benzinkutak megmentése és fennmaradása érdekében, mivel csak ez a gazdasági szegmens biztosíthat versenyt  az üzemanyag-kiskereskedelemben a MOL monopol hatalmával szemben. Ennek a szektornak létfontosságú a megmaradása a magyarországi kiskereskedelem területén.  Az FBSZ tagvállalatai mindent elkövetnek azért, hogy versenyképes árakkal várják vásárlóikat, ügyfeleiket. Szükségük van viszont forgalmuk növelésére, hogy megpróbálhassák kompenzálni a kormányzati nyomásra mesterségesen leszorított árrés miatti veszteségeket, ki tudják termelni költségeiket és életben maradhassanak.

Reagált a minisztérium

A közleményre a Nemzetgazdasági Minisztérium kedd reggel reagát. Felszóliította a Független Benzinkutak Szövetségét és annak elnökét, Egri Gábort, hogy fejezze be a vádaskodást.

Mint írták, a kormány felszólította az üzemanyagkereskedőket, hogy önkéntesen csökkentsék a benzin és a gázolaj árát is. Az ugyanis nem fogadható el, hogy kizárólag a profitot nézzék, a magyar családok érdeke az, hogy ne fizessenek többet a szomszédos országok átlagánál.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 990 380 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 139 249 forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál szintén 6,54% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál 6,89%, az OTP Banknál pedig 7,84%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az üzemanyagkereskedők többsége megértette és elfogadta a kormány szándékait és célját, így az elmúlt hetekben jelentős árcsökkentést hajtottak végre az üzemanyagok esetében. Benzinért 38 forinttal, a gázolajért 52 forinttal kell kevesebbet fizetnie a családoknak áprilisi, illetve februári csúcsértékeikhez képest. Azaz a kormány a benzin árát közel 6%-kal, a gázolaj árát mintegy 8%-kal csökkentette.

Ezzel szemben a Független Benzinkutak Szövetsége téves állításokat fogalmazott meg. Mint írták, a Szövetség  kizárólag saját profitját félti és amiatt aggódik, hogy árrése szűkebbé válik. A megtévesztő kommunikáció helyett a hatékonyság növelésére, a költségek leszorítására kellene törekedni, hogy olcsóbban tudják árusítani az üzemanyagokat.

Szintén hamis és megtévesztő a más szektorokkal történő összehasonlítás, hiszen a kormány minden egyes szektorban extraprofit adót vezetett be, ahol olyan extra jövedelmek és profitok keletkeztek, amelyekért az adott vállalkozások nem dolgoztak meg. Így történt ez a bankszektor, a kiskereskedelmi szektor és az energiaszektor esetében is.

Az NMG szerint az sem igaz, hogy az üzemanyagárak adótartalma kiemelkedő Magyarországon. Hazánkban az üzemanyagok adótartalma alacsonyabb, mint a szomszédos országokban. Magyarországon a benzin esetében 46% az adótartalom, míg a szomszédos országokban átlagosan 49%. A gázolaj esetében 45%-ot tesz ki az adótartalom hazánkban, szemben a szomszédos országokban tapasztalható 50%-os szinttel.

Megállapították továbbá, hogy az üzemanyagforgalmazó piacon belül a színes és a kisebb, fehér
(független) kutak közötti szembenállás a piaci struktúra sajátosságából fakad. Ebben a versenyben azonban mindenkinek szabad utat kell biztosítani.

Címkék:
kkv, kormány, üzemanyag, gázolaj, magyar, lakosság, minisztérium, vállalkozások, benzinkutak, benzin ára,