Pénzcentrum • 2024. február 25. 15:30
Az ADAC 2024-es nyári gumiabroncstesztje 16 darab 215/55 R17 méretű modellt vizsgált meg, amelyek kis SUV-kra és alsó középkategóriás autókra valók. A tesztek általánosan pozitív eredményeket hoztak, bár néhány abroncsnál apróbb hiányosságokat találtak. A Continental, Michelin és Kumho márkák kiemelkedtek a teszten. A német autóklub egyébként tavaly óta új értékelési szempontokat vezetett be, amelyek a vezetésbiztonságot és a környezeti hatásokat helyezik előtérbe.
Kijött a Német Autóklub friss nyárigumi-rangsora. A 2024-es teszt során a 215/55 R17-es méretű abroncsokat W (270 km/h-ig) és Y (300 km/h-ig) sebességkategóriákban vizsgálták, amelyek elsősorban az alsó középkategóriás SUV-okra, de középkategóriás autókra is alkalmasak. A tesztelt 16 termék közül három kitűnően, 12 kielégítően, egy pedig megfelelően teljesített - egyik sem szerepelt gyengén. Fontos az egyes abroncsok részleteinek áttekintése, mivel az egyéni vezetési szokásoktól függően egyes, általában olcsóbb, kielégítő minősítésű abroncsok is megfelelőek lehetnek.
Az ADAC 2023 óta új értékelési rendszert alkalmaz, ahol a végső pontszám a vezetésbiztonság és a környezeti hatások alapján alakul. A száraz és nedves úton való vezetésbiztonság továbbra is a legfontosabb, 70%-os súlyozással. A kopás, az üzemanyag-fogyasztás és a zajszint a környezeti hatások közé tartozik, 30%-os súlyozással. A gumiabroncs súlya, kopási tömege és a szennyezőanyag-kibocsátás is beleszámítanak az értékelésbe.
Íme az eredmény
A Continental, Michelin és Kumho márkák termékei “jó” minősítést kaptak. Mindhárom modell kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, így ajánlottak. A Continental PremiumContact 7 kiemelkedik száraz és nedves úton nyújtott teljesítményével, vezetésbiztonságban 1,7-es pontszámmal az élen (minél alacsonyabb a pontszám, annál jobb az értékelés). A Michelin Primacy 4+ a környezeti hatások terén tűnt ki. A Kumho Ecsta HS52 kompromisszumos megoldást kínál: vezetésbiztonságban a Michelinhez hasonló, környezeti teljesítményben pedig a Continentalhoz mérhető, bár utóbbiban a súlya miatt nem éri el a kielégítőnél jobb eredményt. A kopásvizsgálat során mindhárom átlagon felüli futásteljesítményt és alacsony abroncskopást mutatott.
A sorban ezek után a Debica, Dunlop, Bridgestone és Fulda termékei találhatók, 2,6 ponttal. Ezek a gumik közel álltak a jó általános értékeléshez. A Debica Presto UHP 2, a Dunlop Sport Maxx RT2 és a Fulda SportControl 2 nedves úton mutatott gyengébb teljesítménye miatt maradtak el, amit a környezeti hatások terén elért jobb pontszámokkal sem tudtak ellensúlyozni.
A Bridgestone Turanza 6 új a piacon, és jó eredményeket ért el, de a száraz és nedves úton mutatott gyengeségei miatt nem kapott jó vezetésbiztonsági értékelést. Ennek ellenére a környezeti hatások terén elért jó eredményekkel javíthatott a helyezésén.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Hankook Ventus Prime4, a Goodyear EfficientGrip Performance 2 és a Falken Ziex ZE 310 EcoRun abroncsok összesített értékelése is kettessel kezdődik. A Hankook és a Goodyear környezeti teljesítményben kiemelkednek, de a Hankook nedves, a Goodyear pedig száraz úton kevésbé teljesített jól. A Falken abroncs száraz úton gyengébb, és súlya miatt rosszabb környezeti értékelést kapott. A teszt többi terméke - a Semperit kivételével - nem ért el kiemelkedő eredményt a fő kritériumokban. A Nexen, Sailun, Semperit és Linglong abroncsok száraz úton gyengébben, míg a Goodride nedvesen teljesített rosszabbul.
A Vredestein Ultrac a teszt során a legrosszabb eredményt érte el, de nem vezetésbiztonsági okokból. Jó vezetési tulajdonságokat nyújt mind száraz, mind nedves úton, de a kopás miatt rosszabb környezeti értékelést kapott. A teszt során a Vredestein 27 200 kilométeres futásteljesítményt ért el, míg a legtartósabb Kumho 69 300 kilométert. A Vredestein mégis jó választás lehet azok számára, akik ritkán vezetnek, mivel nem jelent biztonsági kockázatot - áll az ADAC értékelésében.