Térképen az ország halálútjai: ezekben a megyékben történik a legtöbb súlyos autóbaleset

Pénzcentrum2023. február 13. 13:02

Jóval kevesebb közlekedési baleset történt 2022 első három negyedévében, mint az utolsó járvány előtti év, 2019 hasonló időszakában - derült ki a KSH adataiból. 10 ezer lakosra vetítve ebben az időszakban a legtöbb személyi sérüléssel járó baleset Vas megyében történt, ebben a viszonylatban pedig Borsodban volt a legjobb a helyzet.

2022. I–III. negyedévben 11 103 személysérüléses közúti közlekedési baleset következett be az országban, ezeknek a száma 4,3 százalékkal emelkedett a járvány által sújtott, a korlátozások miatt mérsékeltebb járműforgalommal jellemezhető 2021. I–III. negyedévihez képest - derült ki a KSH adataiból. Mint részletezték, 9,8 százalékkal kevesebb baleset volt a tavalyi év első három negyedévében, mint a Covid19-járvány nélküli 2019 I–III. negyedévében.

10 ezer lakosra vetítve 2022. I–III. negyedévében a legtöbb baleset Vas megyében történt, 14,4 eset jutott ennyi emberre, miközben az országos átlag 11,5 volt. A második helyen Budapest állt 13,8-al, harmadik helyen pedig Veszprém megye állt, hol 13,4 eset jutott 10 ezer lakosra.

Loading...

Ennyi emberre vetítve a legkevesebb baleset pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, 7,7 eset juttott 10 ezer lakosra, de ebben a mutatóban jól teljesített Fejér (9,4 eset/10 ezer fő) és Baranya (9,8 eset/10 ezer fő) megye is, de Jász-Nagykun-Szolnok megyében is éppenhogy 10 az arányszám.

Itt rosszabbodik a helyzet

A KSH összesítése szerint a vizsgált időszakban a balesetek 3,1 százaléka végződött halállal, 29 százaléka súlyos, 68 százaléka könnyű sérüléssel járt. A halálos kimenetelű balesetek aránya Bács-Kiskun megyében volt a legmagasabb (6,9%), a súlyos sérüléssel járóké pedig Fejér megyében (41%).

Az ittas állapotban okozott balesetek száma 1,8 százalékkal, 918-ra nőtt, a legtöbb eset (126) Pest megyében történt. Alkoholos befolyásoltság legnagyobb arányban a Bács-Kiskun megyei (14%), legkevésbé a fővárosi (5,0%) balesetekben játszott szerepet.

Az emelkedő balesetszámmal összefüggésben a közlekedési balesetekben az egy évvel korábbinál 6,0%-kal többen, összesen 15145-en sérültek meg. A legnagyobb növekedés (28%) Csongrád-Csanád megyében, míg a legnagyobb csökkenés (23%) Fejér megyében történt

- részletezte a KSH.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezért következik be a legtöbb baleset Magyarországon

A statisztikai hivatal egyelőre nem közölte a tavalyi részletes baleseti összesítést, de a 2021-es adatokból kiderült, hogy abban az évben az esetek 56,8 százaléka haladó sjárművek ütközéséből keletkezett, a második legnagyobb baleseti ok a "farolás, felborulás, a pálya elhagyása" volt (18%), a gyalogos elütése pedig a hazai balesetek 12,61 százalékában játszott szerepet.

Loading...

A balesetek helyszínei szerinti összesítésből pedig az derült ki, hogy abban az évben a személyi sérüléssel járó közlekedési balesetek kétharmada lakott területen belül történt Magyarországon. És az esetek mindösszesen 3,3 százaléka történt valamelyik hazai autópályán.

Loading...

Ha már a sztrádák: mint az összesítésekből látható, a legtöbb baleset 2021-ben az M1-es autópályán történt (117 darab), ezt követi az M3-as 112 darabbal, közben az M6-oson mindöszesen 28 személyi sérüléses baleset történt.

Loading...

Rengetegen hajtanak a forgalommal szembe

Korábban a Magyar Közút arról tájékoztatta a Pénzcentrumot, hogy forgalommal szembe haladó járművek ütközése miatt csak a hazai autópályákon 2018. január 1. és 2021. december 31. között 18 személysérüléses baleset történt, melyből 5 sajnos halálos volt, ezen túl számos alkalommal történik anyagi káros baleset is és olyan is előfordul, hogy a vétkes jármű baleset nélkül megússza az esetet.

A vállalat adatai szerint összesen 21 olyan országos közút volt hazánkban 2021-ben, amelyeken a személysérüléses balesetek száma meghaladta az 50-et. Ezek közül kiemelkedik a 4-es főút, ahol 186 ilyen eset történt (magyarul átlagosan kétnaponta volt komolyabb baleset), ami egyébként 2011-hez képest jelentős javulás, hiszen abban az évben 246 volt. Második az M1-es autópálya, ahol 116 személyi sérüléses balesetet regisztráltak, 20-al többet, mint 10 évvel korábban. A 3-as főúton tavaly 113 komolyabb baleset volt, az M3-ason 110. Érdekes, hogy hiába a nyári roham a Balatonra, Velencei-tóra, vagy az Adriára, a 7-es főút nem került be a top 5-be 98 balesettel, és az M7-esen is "csak" 67-et regisztráltak.

Címkék:
közlekedés, autó, baleset, autópálya, ksh, statisztika, közlekedési baleset, autóbaleset, balesetveszély, balesetmegelőzés, balesetek, közlekedésbiztonság,