Pénzcentrum • 2022. október 1. 13:02
Csúnya bírságot szedett össze a Pénzcentrum olvasója a megváltozott budapesti parkolási szabályok miatt. Megfeledkezett róla, hogy immár nem 4, hanem 3 óra a várakozás maximális ideje, ami ha leketyeg, akkor az SMS-es parkolás automatikusan leáll.
Szeptember elején új parkolási rendszer lépett életbe Budapesten, ami egyfelől a 27 féle parkolási zóna helyett négyre egyszerűsítette a főváros térképét, másfelől pedig az az árak és a fizetős időszakok is módosultak.
A korábbi 27 helyett az alábbiak szerint osztották fel Budapestet:
Az új tarifák és idősávok pedig a következők szerint alakulnak:
- A zóna: 600 forint/óra, 8.00-22.00, max 3 óra
- B zóna: 450 forint/óra, 8.00-20.00, max 3 óra
- C zóna: 300 forint/óra, 8.00-18.00, max 3 óra
- D zóna: 200 forint/óra, 8.00-18.00, időtartam-korlátozás nélkül.
Tehát szeptember óta nem csak többe kerül parkolni a fővárosban, de például az A-zónában ki is tolták egészen estig a fizetős időszakot. A másik lényeges változás, amit sok, kevésbé rutinos autós benézhet, hogy
a korábbi maximum négy óra helyett csak hármat lehet egyhuzamban parkolni.
Persze, jobbára nem ellenőrzik, hogy valójában mikor is tette le valaki a kocsit, de a változtással például az SMS-es parkolás egy órával előbb áll le automatikusan, mint az évek alatt megszokott - ebbe futott bele egy olvasónk is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Kivételesen a héten egyik nap autóval mentem a munkahelyemre, ami mostanában elég ritkán fordul elő, konkrétan az új szabályok bevezetése óta először tettem így. A C-zónában tettem le a kocsit, annak rendje és módja szerint elküldtem az SMS-t a szokásos számra, aztán elmerültem a munkában, értekezletekben, gondolván, délig rendben vagyok. Ebédidőben szoktam meghosszabbítani a parkolást, most viszont azzal szembesültem, hogy 11-kor lejárt a parkolás, a negyedórás türelmi időt leszámítva kb. 40 percig parkoltam tilosban. Gyorsan elküldtem az SMS-t, de már késő volt, várt az "ajándékcsomag" a szélvédőn... Nem értem, miért nem hosszabbodik meg automatikusan, maximum bukik az ember pár óra parkolást, ha elfelejti leállítani
- mesélte olvasónk, akinek 4000 forintjába fájt, hogy megfeledkezett a megváltozott feltételekről. És vélhetően sokan mások is kaptak nemvárt csekket a módosítás miatt.
A kellemetlenségek elkerülhetőek egyébként, ha nem SMS-ben rendezzük a közterületi parkolást, hanem külön erre kifejlesztett applikációk segítségével. Ezekkel az ügymenet egyszerű: megállsz, az app GPS alapján látja, hogy melyik zónában vagy, és már indítja is a parkolást. Ha pedig bekapcsolod az "automatikus megújítás" funkciót, akkor az órát sem kell nézni, az applikáció automatikusan meghosszabbítja a parkolást, ha az eléri a maximális időt. A pénzt a hozzárendelt bannkártyáról vonja le az alkalmazás, amikor leállítod az aktuális parkolást.