Alig ismert törvény miatt üthetik meg a bokájukat a magyar autósok: ezért akár börtön is járhat

Szánthó Péter2022. június 21. 10:04

Súlyos büntetést kockáztat, aki nem áll meg segíteni egy-egy közlekedési balesetnél. A friss adatok szerint 2002-ban több száz esetben nem nyújtottak elvárható segítséget a magyarok - és az ügyből eljárás is indult. Kevesen tudják, de a segítségnyújtás elmulasztását nem csak a közlekedők tudják elkövetni: éppen elég hozzá elsétálni például egy földön fekvő ember mellett. A Btk. szerint, ha valaki nem nyújt elvárható segítséget, legdurvább esetben akár 5 év börtönt is kaphat.

Több mint 440 esetben indult eljárás Magyarországon segítégnyújtás elmulasztása miatt 2020-ban - derült ki a PRE-STAT adataiból. Ezalatt cserbenhagyás miatt ugyanabban az évben 173 eljárás indult.

A trendeket megnézve az esetek száma - bár igencsak hullamvasutazik - 2010 óta folyamatosan csökken. 10 évvel korábban még 838 esetben intézkedtek a hatóságok segítségnyújtás elmulasztása miatt, cserbenhagyást pedig 424 esetben követtek el.

Loading...

A területi bontást nézve segítségnyújtás elmulasztása miatt Budapesten indult a legtöbb eljárás: 2020-ban 119 esetet regisztráltak. Bács-Kiskunban és Pest megyében 42, illetve 41 ilyen bűncselekmény történt.

Loading...

Ezzel szemben Vasban és Tolnában 5, Zalában, Nógrádban és Csongrád-Csanádban 7 darab, Komárom Esztergomban pedig összesen 8 esetben indult eljárás 2020-ban.

Meglepő, de cserbenhagyások tekintetében nem a főváros vezet: a legtöbb eset (19 darab) Bács-Kiskun megyében történt abban az évben, a második helyen Borsod és Pest áll 18 esettel, és 14 ilyen történt Győr-Moson-Sopronban, Szabolcsban, és Veszprém megyében.

Loading...

Hajdú-Biharban ellentétben nem regisztráltak cserbenhagyást 2020-ban, Tolnában és Csongrád-Csanádban pedig két ilyen történt. Jász-Nagykun- Szolnok megyében és Nógrádban pedig négy esetet vettek nyilvántartásba.

Mi a különbség a kettő között?

A Btk. szerint a cserbenhagyás az alábbi esetben valósul meg:

Ha a közlekedési balesettel érintett jármű vezetője a helyszínen nem áll meg, illetve onnan eltávozik, mielőtt meggyőződne arról, hogy valaki megsérült-e, illetve az életét vagy testi épségét közvetlenül fenyegető veszély miatt segítségnyújtásra szorul-e, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

MIndezzel szemben a segítségnyújtás elmulasztását az követi el, aki:

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

nem nyújt tőle elvárható segítséget sérült vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Sőt, a büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a sértett meghal, és életét a segítségnyújtás megmenthette volna. Ha a veszélyhelyzetet az elkövető idézte elő, vagy ha a segítségnyújtásra egyébként is köteles lett volna (pl. orvos, tűzoltó, vízimentő), akkor a büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.

Látható tehát, hogy a legnagyobb különbség a két bűncselekmény között, hogy a cserbenhagyást csak az követhet el, aki a közlekedésben részt vesz, mialatt a segítségnyújtás elmulasztása élet és testi épség elleni bűncselekménynek minősül, ennélfogva bárki elkövetheti.

Sőt, a cserbenhagyás is csak akkor áll meg, ha a közlekedési balesetben nem történt személyi sérülés, és senkinek nem volt szüksége segítségre. Abban a pillanatban, amikor valaki sérülést szenvedett, vagy segítségre szorult volna, az eset egyből segítségnyújtás elmulasztásának minősül, ha elhajtasz - ilyenkor érdemes figyelembe venni azt is, hogy a mai világban már bárhol lehet egy térfigyelő kamera, így könnyen utánunk tudnak nyúlni a hatóságok.

Tehát, ha már csak feltételezzük, hogy valaki bajban van, álljunk meg, és győződjünk meg róla, hogy szükséges-e a segítségnyújtás – és ha igen, akkor az adott körülményekhez igazodva nyújtsunk segítséget, értesítsük a hatóságokat. Ugyanakkor a jogalkotó azt nem várja el, hogy saját képességeinken felül segítsünk, akár életünk kockáztatásával: például, ha látunk egy fuldoklót, vízimentő jártasság nélkül ne ugorjunk utána a vízbe, de például mentőmellényt kötelesek vagyunk neki dobni, ha van a kezünk ügyében.

Címkék:
közlekedés, autó, baleset, rendőrség, börtön, bűncselekmény, törvény, eljárás, segítség, közlekedési baleset, autóbaleset,