Pénzcentrum • 2022. március 31. 11:03
Folytatódott a pozitív trend, 2020-ban is kevesebb autót loptak el és törtek fel Magyarországon, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor a rendőrség felhívja a figyelmet, hogy nem szabad félvállról venni a dolgot, ugyanis tapasztalataik szerint nincs ellophatatlan autó. Ugyanez igaz az autófeltörésekre is, amelyekhez szerintük a sértettek figyelmetlensége is nagyban hozzájárul.
2020-ban is folytatódott az évek óta tartó pozitív trend, kevesebb autót loptak el Magyarországon, mint egy évvel korábban - derült ki a PRE-STAT adataiból. A hazai bűncselekményeket összegző rendszer szerint ugyanis abban az évben 309 autólopást jelentettek összesen az országban, majdnem feleannyit, mint 2019-ben - ebben nyilván szerepe volt a járvány miatti lezárásoknak is.
De a trend ettől még ingen kedvező, hiszen 10 évvel korábban még majdnem 4800 autónak kélt lába országosan, és még 2017-ben is 1700 felett volt az esetszám.
Ha a területi eloszlást nézzük, talán nem meglepő, hogy a legtöbb ilyen bűncselekmény a fővárosban történt, szám szerint 143 darab, a dobogó második fokán pedig a szintén népes Pest megye áll 52 esettel. A listán a harmadik Bács-Kiskun, de itt már csak 17 autólopás történt.
Békésben, Veszprémben és Zalában egy autót sem loptak el 2020-ban, de Tolnából, Nógrádból és Csongrád-Csanádból is csak 3 esetet jelentettek.
Tapasztalataink szerint nincs ellophatatlan gépjármű, azonban a tulajdonosoknak érdemes mindent megtenni tulajdonuk védelme érdekében
- hívta fel korábban a Pénzcentrum figyelmét az ORFK, akik több potenciális védekezési lehetőséget is megosztottak:
- Hatásos megelőzési módszer lehet, hogy a gyári riasztón kívül, egyéni védelmi rendszert építtetnek az autóba. A korszerű mechanikai eszközök közül a különféle kormány-, pedál- és sebességváltó zárak alkalmazásával nagyfokú védettség érhető el.
- A lopási szándék megelőzésére szolgál a gépkocsi ablaküvegeinek szélébe (mechanikai eljárással) begravírozott, kicsinyített méretű rendszám és alvázszám, amely bizonyító erejű azonosító jelzésként szolgál. Az úgynevezett mikropontos, másodlagos jelölés hatásos megelőzési módszer, amely egyre több országban elérhető.
- A XXI. század technikai vívmányai közül a műholdas navigációs rendszerek használata is megnehezíti az elkövetők dolgát.
- Javasoljuk az autótulajdonosoknak, hogy mindig zárják be az ajtókat, húzzák fel az ablakokat, vegyék ki az indítókulcsot, valamint kapcsolják be a riasztót. Kiszállás után mindig ellenőrizzék a gépkocsi lezárt állapotát, illetve a riasztó működésbe lépését.
A gépkocsifeltörések száma is csökkent
Az adatbázisból lekértük azt is, hogy mi a helyzet a gépkocsifeltörések számával, és mint kiderült, ezen bűncselekmények száma egy évtized alatt a tizedére csökkent Magyarországon. Ugyanis, mialatt 2020-ban 1584 autót törtek fel itthon, addig 2010-ben ez a szám még 12 115 darab volt.
Ami a területi eloszlást illeti: ebben a tekintetben is Budapest vezet 710 esettel, második Pest megye 233-mal, Bács-Kiskunból pedig 125 ilyen bűncselekményt jelentettek 2020-ban.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A lista másik végén Békés megye áll 2 esettel, Zalában 8 autót törtek fel, Nógrádban pedig 10-et. Az autófeltörések kapcsán a rendőrség arra hívja fel a figyelmet, hogy nem lehet behatárolni, hogy milyen „lehetőségre” figyelnek fel a tolvajok. Ahol alkalom kínálkozik, ott elkövetik a bűncselekményt, kárt és bosszúságot okozva a tulajdonosnak. A forgalomban lévő gépjárművek száma egyre növekszik, szinte bármelyik válhat az ilyen jellegű bűncselekmények célpontjává.
Sajnálatos módon, sokszor a sértettek magatartása is hozzájárul a „sikeres” gépkocsi feltöréshez
- tették hozzá.
Mint a tájékoztatóban írták, minden autósnak érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:
- Mindig zárja be az autóját, még akkor is ha csak rövid időre távolodik el a járművétől! A gépjármű lezárása a zárt udvarban, illetve garázsban történő tárolás esetén is szükséges.
- Mindig ellenőrizze, az ajtók nyithatóságát! Előfordulhat, hogy a lezártnak hitt gépkocsi ajtók nyitva maradnak, mert a zárak nem megfelelően működnek, illetve a központi zár nem jól funkcionál.
- Használjon gépjárműbe épített riasztóberendezést, illetve a jármű parkolását követően helyezze élesített állapotba azt.
A kivilágítatlan, kisebb gyalogos- és járműforgalmú, vagy elhagyatott területen hagyott járművek gyakrabban válnak bűnözők célpontjává. Így a parkolóhely kiválasztásakor az alábbiakra ügyeljünk:
- Gépjárművét lehetőség szerint tárolja zárható garázsban, vagy válasszon őrzött parkolóhelyet.
- Amennyiben járműve közterületen parkol, válasszon jól megvilágított, nagyobb forgalmú területet.
- Az esetleges autófeltörés kockázatát nagyban csökkentheti a területet rögzítő térfigyelő kamera.
Sőt, nagyot tévedünk, ha azt hisszük, hogy értékeink biztonságban vannak az első ülés mögött, vagy hátul letakarva: ugyanis a tolvajok legelőször ezeken a helyeken keresik a szajrét! A rendőrség ezért azt tanácsolja, hogy:
- Ne hagyjon értéket gépkocsijában, az autó nem biztonságos tárolóeszköz!
- Üres táskát sem szabad a kocsiban hagyni, hiszen a tolvaj csak a jármű feltörése után veszi észre, hogy nem zsákmányolt semmit. A gépkocsi feltörése a bosszúságon túl jelentős anyagi kárt is jelent.
- Személyes iratait és a jármű okmányait soha ne tartsa a személygépkocsiban! Ezek megszerzése további visszaélésekre adnak lehetőséget.
- Ha a vásárlást követően az árucikkeket az autójában csak látható helyre tudta bepakolni, ne hagyja járművét őrizetlenül!