Pénzcentrum • 2021. december 16. 12:02
Az elmúlt években viszonylag enyhe volt a tél Magyarországon, az idei előrejelzések szerint azonban idén zordabb időjárásra számíthatunk. A téligumi-szettet ugyan már 7 fok alatt fel kell szerelni, adódhat olyan helyzet, amikor ez sem elég a biztonságos autózáshoz.
Az egyre szélsőségesebb klíma miatt bármikor leeshet egy nagyobb hó, amikor már csak a hólánc segíthet rajtunk, főleg, ha városon kívül közlekedünk. Sok európai országban ez a téli szezon kötelező autós kelléke, ezért erre különösen fontos odafigyelnünk, ha külföldi kirándulást vagy sítúrát tervezünk. A flottakezelésben piacvezető LeasePlan összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a különféle hóláncokról és tanácsot ad, mikor, hol és hogyan kell használni őket.
Hazánkban a hólánc nem kötelező tartozék télen, de időjárástól és útviszonytól függően előfordulhat, hogy „Hólánc használata kötelező” táblát látunk egy-egy útszakaszon, ami azt jelzi, hogy a járműnek (gépkocsi, mezőgazdasági vontató, lassú jármű) legalább egy hajtott tengelyén hólánccal kell felszerelni a gumiabroncsokat, ezért erősen ajánlott bekészíteni a csomagtartóba. Különösképpen figyeljünk a közlekedési előírásokra, ha átlépjük az országhatárt. A követelmények Európa-szerte eltérnek, de a legtöbb helyen kötelező magunkkal vinni hóláncot, a többi országban pedig ajánlott. A legszigorúbb szabályozás szerint november 1. és április 30. között előírt a téli gumiabroncs, és az autóban el kell helyezni a hajtott kerekek számának megfelelő mennyiségű és méretű hóláncot is. Ennek hiányában komoly büntetésre számíthatunk, ezért ajánlott még indulás előtt tájékozódni az adott úticél erre vonatkozó szabályairól.
A hólánc alapvető funkciója, hogy a havas, jeges úttesten javítsa az autó kerekeinek tapadását. Sokféle megoldás létezik a piacon ennek a problémának a megoldására, így nem könnyű a választás. A felszerelés akár 150 000 forintba is kerülhet, de nem érdemes rajta spórolni, hiszen szükséghelyzetben használjuk.
A legelterjedtebb típus és a szabályoknak megfelelő eszköz a fémből készült, hosszanti és keresztirányú láncszakaszokból álló klasszikus hólánc. Ilyet akár már 3000 forintért is be tudunk szerezni, ám ezzel az olcsó típussal a gyenge minőség miatt nem megyünk sokra, maximum arra jó, hogy bemutassuk a rendőrnek, ha kéri. A jobb fajták, amelyek tényleg segítenek a bajban, 8000 forint körül kezdődnek. Mivel a hóláncot párban és többféle méretben árulják, ezért vásárláskor ismernünk kell a téli gumi méretét, hiszen csak az annak megfelelő láncot lehet biztonságosan használni.
A láncok fűzése is eltérő, így arra is fontos odafigyelni, hogy felszerelve milyen alakzatot mutatnak az abroncson. Személyautók esetében a hosszirányú és keresztirányú láncvezetést például trapéz vagy rombusz formában kombináló verziót ajánlott választani, aminek van oldalvezetése és jó iránytartást ad. A létramintás hóláncot inkább kerüljük, ennél ugyanis előfordulhat, hogy a kerék úgy áll meg, hogy a lánc nem ér a földhöz.
A felszerelés nehézsége szempontjából létezik automata és kézi feszítős lánc is. Utóbbi verzió olcsóbb, de nagyobb fizikai erő kell a láncok megfeszítéséhez. Mivel a hóláncot feszítőrugók és csatok tartják a helyükön, a felrakáshoz és a levételhez el kell forgatni az autó kerekét, ami nem mindig könnyű feladat, főleg, ha a hó már félig eltömítette a kerékjáratot. Ráadásul az összejegesedett láncot nehezebb leszedni, mint felrakni. A sodronyhólánc az egyszerűbb és gyorsabb fel- és leszerelést segíti.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Miből válogathatunk?
Fontos, hogy ne éles helyzetben, már a hóban fagyoskodva próbáljuk meg a hóláncfelszerelés menetét kisilabizálni, inkább a vásárlást követően, még a tél előtt próbáljuk ezt meg. Fontos, hogy az autóban legyen bekészítve kabát, kesztyű, ugyanis a hidegben szereléshez szükségünk lehet rá.
Tartsuk észben, hogy az összkerék-hajtással rendelkező járművek esetén minden hajtott kerékre fel kell szerelni a hóláncot, és az így megengedett legnagyobb haladási sebesség 50 km/óra. Fontos, hogy a hólánc felhelyezését követően 50-100 méter megtétele után mindenképpen ellenőrizzük a feszességét. Ha túl laza, akkor feszítsünk rajta úgy, hogy a lánc végét átkapcsoljuk egy nagyobb feszességet biztosító láncszemre.
A téli felszerelés azonban nem csak hóláncból áll, hanem lehet az autónkban hókengyel és hópaplan is. Előbbi ránézésre hasonlít a kerékbilincshez, csak éppen nem a rögzítés, hanem az indulás elősegítése a feladata, míg utóbbi gyakorlatilag egy erős szövethuzat, amit rá kell húzni a kerékre és tépőzárral rögzíteni.A hókengyelhez hasonlóan elsősorban a már elakadt autót segíti ki a bajból, de hosszabb közlekedéshez nem megfelelő.
A hólánchoz hasonlóan felrakáskor itt is előre kell gurulni a kocsival vagy beragadva forgatni a kereket. Felszerelés után ellenőrizni kell, hogy megfelelően áll-e a keréken, lassú haladás mellett szabad csak használni, tiszta úton pedig le kell venni, mivel a textil hamar szétfoszlik az aszfalton. A hóláncspray kifejezetten elakadáshoz javasolt, nem pótolja a hóláncot. A flakonból tapadó anyagot lehet a kerékre fújni, amihez nem szükséges megtisztítani a gumit, mivel a hatóanyag átmegy a havon, jégen, latyakon. Felfújás után 3-5 percet várni kell, majd el lehet indulni. A fényezést nem bántja, a gumiról pedig motormosóval vagy tiszta szesszel lehet eltávolítani, de rövid, normál úton haladás után magától is lekopik a gumiabroncs felületéről.