Biró Attila • 2019. július 25. 05:43
2019 eslő félévében Opel és Suzuki márkájú személygépkocsikra rendelték el a legtöbb körözést lopás miatt - derül ki a hivatalos, ORFK statisztikából, amit a hatóság adott ki a Pénzcentrumnak. A statisztikából kiolvasható az is, hogy a tavalyi év azonos időszakához képest igencsak megcsappant az eltulajdonjtott Skodák és BMW-k száma, ellenben Renaultból kétszer annyit loptak idén 6 hónap alatt, mint 2018 első félévében. Ezen felül látszik az is, hogy egyes motormárkákból jócskán többet lovasítanak meg a tolvajok, mint személygépkocsiból, a bűnözők abszolút kedvence ezen a téren a Simson és a Yamaha.
2019 első félévében az Opel márkájú személygépkocsikra adták ki a legtöbb, lopás miatt elrendelt körözést - közölte a Pénzcentrum adatkérésére az ORFK. Számszerűleg ez 38 körözött autót jelent, ami mögött második helyen holtversenyben nem sokkal maradt el a Suzuki és a Ford sem egyaránt 36-36 körözéssel. Az eddigi adatok alapján tehát megállapítható, hogy a körözési lista élén változás történt, tavaly ugyanis, az évnek ugyanebben az időszakában, amikoris a 2018-as első féléves adatokat elemeztük, azt írtuk, hogy a körözési lista élén - évek óta változatlanul - a Ford áll. Az amerikai gyártó hegemóniája 2019-re azonban megszűnt.
A TOP 10 dobogójára egyébként még a Volkswagen fért fel, erre a márkára 7-el kevesebb körözést adtak ki, mint a Fordra. Negyedik helyen a Reanult, ötödiken a Toyota végzett, előzve a BMW-t, ami a 6 legtöbbet lopott személygépkocsi lett így, 14 darabszámmal.
Az adatokat böngészve további érdekesség, hogy míg 2018 első félévében a Ford 49 körözéssel vezette a listát, addigra idén már 38 körözés is elég volt az első helyhez. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a tolvajok kevésbé sikeresek, az eltulajdonított autók száma csökkent. Egyes márkák esetében ráadásul drasztikusan. Míg 2018 első félévében 28 BMW-t köröztek lopás miatt, addig idén az első félévben csupán 14-et, ami pontosan a fele az egy évvel korábbi számnak.
Sok Renault tulajdonos ellenbe szívhatja a fogát, ugyanis míg 2018 első félévében 14 autóra volt lopás miatt körözés kiadva, addigra idén ugyanebben az időszakban a duplája, 28. Ezzel a Reanault lopási számai nőttek a leginkább egy év alatt. Szintén drasztikus változás történt a Skodáknál is, hiszen míg tavaly az leső félévben 40 autót köröztek lopás miatt - ez akkor a második legtöbb volt -, addig idén ez a szám csupán 9, tehát negyedannyi Skodát lopták el 2019 első hat hónapjában, mint 2018-ban.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A személygépkocsilopások számain túl kíváncsiak voltunk arra is, hogyha az összes gépjárművet vesszük alapul, akkor miként alakul a 2019 első féléves gyártmány szerinti körözési toplista. Először is azt látjuk, hogy a Suzuki ezen a listán az élre ugrik, igaz csak egyel több körözési számmal. Ami viszont ennél is szembetűnőbb, hogy a Simson ezen a listán a 6. helyen áll, összesen 27 körözéssel, amit 7. helyen a Yamaha követ 19-el, de az Aprilia gyártmányú motorokra is 10 körözést adtak ki, akár csak Csepelre. Ebből a listából jól látszik tehát, hogy egyes motormárkákból jóval többet lopnak el, mint például személyautókból.
Lophatatlan gépjármű nincs
- hívta fel a figyelmet az ORFK, ami több potenciális védekezési lehetőséget is megosztott korábban a Pénzcentrummal, ezeket érdemes felfrissíteni:
- A lopási szándék megelőzésére szolgál a gépkocsi ablaküvegeinek szélébe (mechanikai eljárással) begravírozott, kicsinyített méretű rendszám és alvázszám, amely bizonyító erejű azonosító jelzésként szolgál. Az úgynevezett mikropontos, másodlagos jelölés hatásos megelőzési módszer, amely egyre több országban elérhető.
- A XXI. század technikai vívmányai közül a műholdas navigációs rendszerek használata is megnehezíti az elkövetők dolgát.
- Hatásos megelőzési módszer lehet, hogy a gyári riasztón kívül, egyéni védelmi rendszert építtetnek az autóba. A korszerű mechanikai eszközök közül a különféle kormány-, pedál- és sebességváltó zárak alkalmazásával nagyfokú védettség érhető el.
- Javasoljuk az autótulajdonosoknak, hogy mindig zárják be az ajtókat, húzzák fel az ablakokat, vegyék ki az indítókulcsot, valamint kapcsolják be a riasztót. Kiszállás után mindig ellenőrizzék a gépkocsi lezárt állapotát, illetve a riasztó működésbe lépését.