Pénzcentrum • 2019. július 20. 16:02
Újabb teszttel rukkolt elő a német autóklub (ADAC), akik ezúttal azt vizsgálták, hogy a piacon kapható autós kerékpárszállítók közül melyik a legjobb.
Újabb teszttel rukkolt elő a német autóklub (ADAC), akik ezúttal azt vizsgálták, hogy a piacon kapható autós kerékpárszállítók közül melyik a legjobb. Emellett a szakértők arra is kíváncsiak voltak, hogy tényleg számít-e az ár: jobbak-e a drágább modellek a többinél. Az vizsgált bicajszállítók átlagára 500 euró (162 ezer forint) volt: ezek közül a legdrágább az Uebler i31-es modell volt, amit 698 euróért, átszámolva 227 ezer forintért lehet megvásárolni. A legolcsóbb, 215 eurós (70 ezer forintos) Bullwing SR3 volt. Összességében öt modell kapott "jó" minősítést, négyet "kielégítőnek" értékeltek, és csak kettő került a legrosszabb kategóriába.
Már az elején gond volt
Az ADAC szakemberei azt is megvizsgálták, hogy milyen nehéz összerakni az egyes modelleket, majd pedig felszerlni őket a kocsi hátuljára. A Bullwing és a Menabo termékét kb. egy óra volt összeszerelni, a Thule biciklitartójánál pedig a tartókeret felszerelése vett igénybe sok időt. Az Uebler és a Yakima pozitív csalódást okozott a németeknek: állításuk szerint "csak ki kellett csomagolni", aztán pár perc szerelés után már biztonságosan el is lehet indulni.
Megjegyezték azt is, hogy a Norautó, a Bullwing és a Menabo biciklitartók egyikében sem volt megfelelő védelem a kábeleknek, így azok könnyebben sérülhetnek meg. Ezen felül a három említett tartó - és a Westfalia - csatlakozóvezetékét nem lehet rögzíteni, ha a kerékpárszállítót esetleg levennénk a kocsiról - a lengedező vezeték pedig elég idegesítő tud lenni.
Súlyproblémák
Fontos megmérni a bicikliszállító súlyát is, hiszen az autó terhelhetőségét nem szabad túllépni - tehát minél könnyebb egy-egy kerékpárhordó, annál jobb. A legkönnyebb modell az Uebler volt, 16,4 kilóval, a Westfalia, a Bosal és az Eufab 23 kilós súlya is elfogadhatónak mondható, ám az Mft kerékpárszállítójának 30,6 kilós tömege már komoly aggályokat vethet fel.
Emellett az ADAC tapasztalatai szerint a gyártók hiányosan adják meg a biztonsági utasításokat: ebben a tekintetben a Westfalia volt a legjobb, ellenben a Menabónál semmilyen instrukciót nem adtak.
Ezeket nézték még
A szakértők három tényező alapján hozták össze a végső értékelést. A tervezés vizsgálatakor (az összes pont 20%-a) azt nézték meg, hogy milyen minőségű anyagokból készültek a bicikliszállítók, és a többi mellett az összecsukhatóságot, praktikusságot is pontpzták. A kezelhetőség (az osztályzat 50%-a) tesztelésekor arra voltak kíváncsiak, hogy milyen bonyolult összerakni a különféle kerékpártartókat, mennyire bonyolult a használati utasítás, mennyire könnyű feltenni és rögzíteni a bicikliket.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A biztonság is fontos szempont volt a teszten (a végső pontszám 30%-át tette ki), itt főképp azt vizsgálták, hogy hogy viselkedik a bicikliszállító fékezéskor, és egy hátultól érkező ütközést is szimuláltak.
És akkor lássuk a végső pontszámokat! Az ADAC rendszerében minél alacsonyabb a pontszám, annál jobb értékelést kapott az adott kerékpárszállító. Íme a pontszámok:
- Uebler i31 - 1,9 pont
- Thule VeloSpace XT3 - 2 pt.
- Eufab Premium 3 - 2,3 pt.
- Bosal Traveller III - 2,3 pt.
- Yakima FoldClick 2,5 pt.
- Artea Strada Sport M3 - 2,6 pt.
- Westfalia Bikelander - 2,8 pt.
- Norauto Rapidbike 3P plus - 3 pt.
- Mft BlackPower - 3,5 pt.
- Menabo Alphard Plus - 3,6 pt.
- Bullwing SR3 Plus - 3,8 pt.
Az összegzésben az ADAC is emlékeztet, hogy a legjobban a legdrágább Uebler teljesített, és a legolcsóbb Bullwing végzett az utolsó helyen - a biztonságra a legrosszabb osztályzatot kapta. Ugyanakkor voltak olyan közepes árkategóriás termékek (mint az Eufab, vagy a Bosal), amelyek remekül teljesítettek.