Pénzcentrum • 2015. december 28. 11:29
Nem viccelnek az osztrákok, sorra küldik a fizetési felszólításokat a magyar autósoknak. Elbújni a hatóságok elől a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően egyre nehezebb, bizonyos esetekben a bírság akár millió közeli is lehet.
Már javában zajlik a szabálytalankodó autósok határokon átnyúló felelősségre vonása: az elmúlt időszakban például több magyar postaládájában landolt Ausztriában feladott fizetési felszólítás - számolt be róla nemrég az M1 Híradó. Habár a levél pecsét és aláírás nélküli, illetve se fényképet, se más bizonyítékot nem mellékelnek hozzá, többnyire mégis hivatalosnak tekinthető.
A határozatokat nem a rendőrség, hanem a járási elöljáróság küldi ki; a bírságok behajtásához pedig jogsegélyt kérnek a magyar hatóságoktól. Egy közlekedési szakjogász szerint amennyiben a címzett megbizonyosodott arról, hogy a bekérőt az arra jogosult szabálysértési hatóság állította ki,
Az európai országok - Görögország, Horvátország, Írország és Olaszország kivételével - tíz éve állapodtak meg arról, hogy jogsegélyt nyújtanak egymásnak többek között a közlekedési szabálysértések miatt kiszabott pénzbírságok behajtásához. Az egyezmény a 70 euró, vagyis nagyjából 21 ezer forint feletti bírságokra vonatkozik. Hetven euró alatt minden ország maga próbálja behajtani a pénzt.
Ausztriában nem viccelnek!
Mivel a téli időszakban a legtöbben nyugati szomszédunkat keresik fel, és innen érkezik a legtöbb fizetési felszólítás is, ezért górcső alá vettük a leggyakoribb közlekedéssel kapcsolatos ellenőrzéseket és természetesen a lehetséges büntetéseket:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Gyorshajtás: Ausztriában rendkívül komolyan veszik - és rendszeresen ellenőrzik is - a gyorshajtást. Az érvényben lévő rendlekezés értelmében - súlyosságtól függően - a szabálysértési eljárás elindítása, és a bírság kiszabása mellett, akár 6 hónapra is bevonhatják a jogosítványt.
- Kötelező felszerelés: November 1. és április 15. között télies útviszonyok esetén a járművek csak téli gumival és hólánccal felszerelve közlekedhetnek. A mulasztástól, vagy az esetleges baleset okozásától függően a büntetés 35 eurótól egészen 5 000 euróig is terjedhet. Sőt, súlyos szabálysértés esetén a hatóság a gépjármű forgalomból történő kivonását is elrendelheti. A téli gumi és a hólánc mellett szintén kötelező a fényvisszaverő mellény.
- Követési távolság: Az osztrák autópályákon követési távolságmérő készülékeket is alkalmaznak a hatóságok. A főszabály szerint minden közlekedőnek be kell tartania a 0,8 másodperces követési távolságot. Ha ez nem történt meg, jön a csekk.
- Alkoholfogyasztás: Ausztriában megengedett az alkohol kismértékű fogyasztása, de a véralkoholszint nem lehet magasabb, mint 0,5 ezrelék. Persze ezen érték alatti alkoholfogyasztás esetén is elveheti a rendőr a slusszkulcsot (ha úgy ítéli meg), és bírságot is kiszabhat (3 ezer euróig), de a jogosítványt nem vonhatja be. Viszont 1,6 ezreléken felüli véralkoholszint esetén legkevesebb hat hónapra vonják be a jogosítványt és az elkövetőnek akár 6 000 eurós büntetést is kiszabhatnak.
- Parkolás: Ha tiltott helyen állunk meg, a rendőrök már 10 perc esetén sem elnézőek, a pénzbüntetés pedig 20-50 euró lehet. Ha járművünk még akadályozza is a közlekedést, akkor el is vontatják az autót, és csak kb. 200 euróért szerezhetjük vissza.
- IG-L: Bár a szabályozás már több mint 10 éve hatályos, azonban a mai napig ismeretlen a legtöbb magyar számára. Az "IG-L" átmeneti sebességkorlátozást jelöl az osztrák autópályákon, gyorsforgalmi utakon, és kemény bírságokat szabhatnak ki miatta. A szabályozás (IG-L: Bundes-Immissionsschutzgesetz-Luft) célja az emberek, állatok, növények, földterületek védelme, megóvásuk a káros környezeti hatásoktól, így a légszennyezéstől, a zajártalomtól. Mérsékelt sebességnél ugyanis alacsonyabb a fogyasztás és kevesebb üzemanyagból kevesebb káros kipufogógáz termelődik. Tehát, ha az "IG-L" jelzést látjuk valamelyik osztrák útszakaszon, akkor a légszennyezési érték az adott területen túl magas. Ilyenkor tehát környezetünk megóvása érdekében kiemelten figyeljünk sebességünkre. De nem csak ezért érdemes lassítani. Amennyiben ilyen jelzés alatt lépjük át a megengedett maximum sebességet, akkor nem a sebességtúllépés miatt kell büntetést fizetnünk, hanem környezetkárosításért. A jogszabály szerint a környezetvédelmi bűncselekmény büntetési tétele viszont elérheti a 2 800 eurót (~850 ezer forint) is!