Pénzcentrum • 2014. április 4. 12:32
Fontos tájékoztatást tett közzé a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Újfajta autófeltörési módszerekre hívják fel a figyelmet, amiről a legtöbb gépjármű-tulajdonos eddig talán nem is hallott.
A rendőrség adatai szerint továbbra sem fordítunk kellő figyelmet az autóinkban hagyott értékek megóvására, így azok könnyű prédává válnak az elkövetők számára. A főváros forgalmas területein változatlanul "dolgoznak" azok a bűnözők, akik egyszerűbb, vagy akár a legkorszerűbb technikai eszközöket használják fel értékeink megszerzéséhez - tájékoztat az ORFK.
Gyakorta rutinos mozdulattal zárjuk autónkat egyetlen gombnyomással, mely erre hang- és fényjelzéssel reagál, majd megnyugodva távozunk. Sokan nem is sejtik, hogy ennek ellenére a jármű nyitva maradt, mert valaki blokkolta a rendszert. Az elkövetőt nem vesszük észre, hiszen az általa működtetett eszköz alkalmas arra, hogy biztonságos, akár 100 méteres távolságból is hatástalanítsa az autó zárószerkezetét.
A közelben lévő elkövetők többnyire ketten, de előfordul, hogy egyedül dolgoznak. Egy arra alkalmas eszközzel fogják a kocsihoz érkező rádiófrekvenciás jelet, és dekódolják azt. Ezzel a módszerrel, a nyitott autóból néhány másodperc alatt tudnak elvinni bármit, ami értékes.
A zsákmány leggyakrabban műszaki berendezés - laptop, táblagép -, de sokan tartanak az autóban ékszert, készpénzt, bankkártyát, értékes tollat, napszemüveget. Az elkövetők előnyben részesítik a prémium kategóriás autókat, de próbálkozásaik szinte valamennyi márka esetében sikerrel járnak, hiszen azt gondoljuk, a csomagtartóba helyezett holmi biztonságban van.
Jön az első hosszú hétvége: sokan pórul járhatnak - KATTINTS!
A rendőrök szerint a nyomozást nehezíti, hogy a tulajdonosok rendszerint csak később veszik észre hogy hiányzik valami a kocsiból, hiszen a módszer alkalmazása során semmiféle rongálási kár nem keletkezik. Az elkövetési módszer teljesen független az autó típusától, és egyetlen autóra szerelt biztonsági rendszer sem állja teljes biztonsággal útját ezeknek az elkövetőknek, de egyetlen mozdulattal megvédhetjük értékeinket:
Ha bekapcsoltuk a központi zárat, végezzünk próbanyitást, mielőtt magára hagynánk az autót. Egyetlen mozdulat és kiderül valóban zárva van-e az autó, biztonságban vannak-e értékeink, személyes tárgyaink.
Melyik a "leglopottabb" autótípus?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A tavalyi év összesítését vizsgálva jelentős változás tapasztalható a 2012-es statisztikához képest, ha autótípusokra lebontva nézzük a az adatokat. Míg 2012-ben a sorrend Suzuki Swift, Renault Megane, VW Golf és Toyota Corolla volt, addig 2013-ra az új sorrend: Opel Corsa, Opel Astra, Renault Megane, VW Golf, Renault Megane Scenic, Toyota Corolla lett - derül ki a Nemzetközi Autóvadász Közhasznú Egyesület adataiból. Őket követi az évek óta "nagy sláger" VW Transporter.
Márkákat tekintve Opel, Volkswagen, Renault, Suzuki, Ford, Toyota lett 2013-ra a tolvajok körében a legközkedveltebb sorrend, míg 2012-ben Volkswagen, Suzuki, Opel, Renault, Toyota, Ford márkák jártak az autóvadászok statisztikája szerint az élen az ellopott autókat tekintve.
Tehát a sorrend ugyan más, de a márkák változatlanok. Ennek oka pedig az, hogy ezekből a márkákból fut a legtöbb autó hazánk útjain, így ezekre van nagyobb alkatrész igény is. Hiszen az ellopott jó állapotú autók nagy részét darabokra szedik és az alkatrészeket itthon és külföldön értékesítik a bandahálózatok. A veszélycsoportban főként Az 1 és 6 éves kor közötti autók vannak, hiszen ezek tartalmaznak olyan nagy mennyiségben eladható, jó minőségű alkatrészt, hogy megéri szétbontani őket.