10 °C Budapest

Haldoklik a Balaton: 15 év, és kiszárad?

2012. január 2. 08:31

Alig másfél évtized múlva megkezdődhet a legnagyobb magyarországi tó kiszáradása - vélik egyes Balaton-szakértők. A Magyar Nemzet cikke szerint ugyanakkor a vízügyi szakemberek kitartanak amellett, hogy a természet a jövőben is megoldja majd a Balaton vízellátását, azt viszont aggasztónak tartják, hogy hetek óta hetven centiméter a tó átlagos vízállása.

A napilap cikke ismerteti, hogy a Balaton többször is fenyegetett kiszáradással, de gyakran előfordult az is, hogy a tó kilépett a medréből, és árvízzel riogatta az alacsonyabb területeken élőket. Százkilencvenöt centiméteres vízállást mértek 1879. június 6-án, 2003 szeptemberében viszont mindössze huszonhét centiméter volt az átlagos vízállás.

Strandokat és a parttól akár háromszáz-négyszáz méterre eső utcákat, forgalmas utakat és vasutat is veszélyeztetne a víz, ha a szabályozási szintet száztíz centiméter fölé emelnék - mondta a napilapnak Pécseli Péter szakaszmérnök, a Balatoni Vízügyi Igazgatóság vezetője, aki kollégájával, Laki Istvánnal, a Kis-balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetőjével együtt azt állítja, a természet a jövőben is megoldja a Balaton vízállásának gondját.

 

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 5. csütörtök
Ágota, Ingrid
6. hét
Február 5.
Nutella Nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?