Budapesti bankautomatáknál történt visszaélés (skimming, azaz kártyaadatok illetéktelen lemásolása) az elmúlt hetekben a VII. és VIII. kerületében - értesült a Pénzcentrum.hu. Az elkövetés módja kísértetiesen hasonlít az áprilisi, több budapesti ATM-et is érintő visszaélés-sorozatra. Akkor Chicagóban, most Chilében történt illegális pénzmozgás.
A BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányságának tájékoztatása szerint feltehetőleg egy szervezett bűnözői csoport tagjai VII. és a VIII. kerületi bankautomatáknál kártyaadatokhoz jutottak hozzá illegális technikai segítséggel, azaz úgynevezett skimming módszerrel (ez gyakorlatilag a kártyaadatok illetéktelen lemásolását jelenti). A megszerzett bankkártya adatokat felhasználva Chilében ismeretlen tettes folyamatosan tranzakciót hajt végre. Az eddigi károsultak SMS-ben értesültek a számlájukról leemelt összegről.
A BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányság felhívja az állampolgárok figyelmét, hogy fokozottan figyeljenek bankkártyájukra, annak használatára, adataira és érdeklődjenek bankjuknál a további teendők miatt - áll a közleményben. A rendőrség felhívását kifejezetten az Erste bankkártya-birtokosokhoz címezte, de információink szerint más bank automatái és ügyfelei is érintettek.
A Pénzcentrum.hu érdeklődésére az Erste Bank megerősítette, hogy történt visszaélés józsefvárosi ATM-en. Mint válaszlevelükben írták, a vizsgálat még folyik.

A mostani visszaélés kísértetiesen emlékeztetarra az áprilisi esetre, amikor magyar pénzintézetek - a Citibank és az Erste- ügyfelei azt tapasztalták, hogy néhány óra különbséggel nagyobb összegeket (esetenként több százezer forintot) vettek le bankszámlájukról, egymástól több tízezer kilométer távolságban (például Budapesten és Chicagóban). Volt olyan ügyfél, akit az éjszaka közepén a bankja riasztott - le is tiltotta a kártyáját, de már későn
Így védekezhetünk a skimming ellen
A bűnelkövetés módja az áprilisi és a májusi esetben is arra utal, hogy a csalók úgynevezett klónozásos technikával dolgoztak, azaz az adatokat bankjegykiadó automaták használatakor, egy illegális adatszerző eszközzel szerezhették meg, a klónozott kártyákat pedig külföldön használták fel.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A klón annyit jelent, hogy az egyszer létező kártyát valamiféleképpen megtöbbszörözik, és az eredeti és a klónja - annak felderítéséig - egyszerre létezik. És természetesen, amíg le nem bukik, más is fizet a mi kártyánkkal, pontosabban annak egy másával. A visszaélés különleges veszélye, hogy a visszaélés során a kártyabirtokos zsebében végig ott az eredeti kártyája és mit sem sejt arról, hogy közben mások a számláját használják.
A klónozásos kártyacsalásnál különösen fontos ellenszer a mobilbank szolgáltatás: azaz a napi limit beállítása, illetve az sms-értesítés, amely tudatja, ha olyan tranzakciót hajtottak végre, amelyet nem a tulajdonos kezdeményezett. Ha olyan pénzmozgást tapasztalunk, amit nem mi kezdeményeztünk, ne habozzunk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát.
Az Erste Bank azt javasolja, készpénzfelvétel előtt ellenőrizzük, hogy az ATM pénzkiadó nyílásán nincs-e ragasztásra, átalakításra utaló nyom, illetve nem találunk-e szokatlan, oda nem illő tárgyat vagy rongálás nyomait az automatán. Ha a tranzakció során kártyánk megsérül, vagy az ATM nem adja ki, hívjuk a bank telefonos ügyfélszolgálatát, és azonnal blokkoltassuk bankkártyánkat.

Fellélegezhetnek a magyarok a boltok kasszáinál: nagyon jó hírt kaptak, a tej- és tojásárakat érinti
Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


