2 °C Budapest

Nemzeti sport: ilyen ravasz trükkökkel lopják a gázt, áramot a magyar családok

2018. november 7. 16:30

Majdnem 10 évig lopta az áramot egy siófoki férfi, de csak idén ősszel bukott le. Esete meglepő, de nem egyedi, Magyarországion ugynis sokan sportot űznek a közművek kifosztásából. Mutatjuk a leggyakoribb módszereket is.

Egy friss rendőrségi beszámoló szerint közel 9 évig lopta az áramot Siófokon egy férfi. Az áramszolgáltató végül idén ősszel fogott gyanút: szeptember 27-én tett bejelentést a rendőrségre arról, hogy a város egy családi házában szabálytalan módon és jogosulatlanul vételezik az elektromos áramot.

A nyomozók megállapították, hogy egy 66 éves férfi a beépített fogyasztómérő készüléket megkerülve, az évek alatt mintegy 25 000 kWh áramot lopott el

- írják a közleményben.

Ez a mai áramárakat nézve, nagyjából 900 ezer forintos megtakarítást jelenthetett - mostanáig. A rendőrök november 5-én gyanúsítottként hallgatták ki a helyi lakost, aki vallomásában elismerte a bűncselekmény elkövetését. Lopás megalapozott gyanújával indult ellene eljárás

Nemzeti sport...

Noha a fenti, majd egy évtizedre visszanyúló eset önmagában is megdöbbentő, azt nem árt tudni, hogy Magyarországon gyakorlatilag nemzeti sport a közművek kifosztása, legyen szó áramról, gázról, vagy épp vzről. A statisztikák szerint évente nagyjából 50 ezer család éves fogyasztását lopják el csak a gáztolvajok, és hasonló nagyságrendről beszélhetünk a villamos energia és egyéb közművek esetében is.

Az esetek többsége viszont nem kerül nyilvánosságra, a Pénzcentrum információi szerint ugyanis a szolgáltatók többnyire a feljelentés helyett inkább a többszázezer forintra rúgó kötbérezést választják, így a bűnügyi statisztikákban - illetve a sajtóhírekben - az illetéktelen vételezés többnyire nem szerepel.

Főként akkor kerülnek felszínre egyes esetek, ha az ellopott mennyiség drasztikus mértéke, vagy épp a az érintett neve (sztárok például - lásd keretes írásunkat) miatt abban bíznak a szolgáltatók, hogy a komoly sajtóvisszhang miatt prevenciós üzenettel bír majd a jogi felelősségre vonás.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Sok magyar híresség keveredett az elmúlt években áram-, gáz-, vagy épp vízlopási ügybe: 2015-ben például a Jóban Rosszban egykori színésznője, Szorcsik H. Viki, illetve Lagzi Lajcsi közműbotrányától volt hangos a sajtó, 2016-ban pedig Kozsót jelentették fel áramlopásért.

Erre egyébként azért van lehetősége a szolgáltatóknak, mivel a szabálytalan vételezés jogilag nem bűncselekmény, hanem szerződésszegés. Így nem büntetés jár érte, hanem meghatározott összegű kötbér. Bár elvileg az elcsalt mennyiséget kellene befizetni, ennek a pontos meghatározása azonban gyakran lehetetlen. Ezért a törvény úgy rendelkezik, hogy maximum 30 napra visszamenőleg kell kifizetni a napi bő tízezer forintban meghatározott összeget.

Évi 1,5 millió ellenőrzés

Mivel a fogyasztók jelentős része űz sportot a közművek megcsapolásából Magyarországon, így az sem meglepő, hogy a szabálytalan vételezések visszaszorítása érdekében a legtöbb hazai szolgáltató folyamatosan ellenőrzi fogyasztóit. Az ún. energiakommandó egyrészt szúrópróbaszerűen keresi fel az ügyfeleket, másrészt szisztematikusan is végigjárnak egy-egy körzetet, de egyre gyakoribb a fogyasztási szokások drasztikus megváltozása után végrehajtott razzia is. Sőt, van példa lakossági bejelentést követő kivizsgálásra is.

A MEKH lapunk megkeresésére korábban küldött tájékoztatása szerint a szolgáltatók évente mintegy 1,5 millió gáz-, és villamosmérőt ellenőriznek. A szolgáltatók tapasztalatai szerint a gáz- és áramlopások nagyjából felében a plombát sértik meg, illetve a mérő számlálóját pörgetik vissza, az esetek 15 százalékában a mágnesezést, a maradékban pedig a mért rendszer megkerülését alkalmazzák. Ez utóbbi egyébként a legkifinomultabb, legkevésbé észrevehető módszer. A szakértők azoban kiemelik:

Az áram és a földgáz amellett, hogy rendkívül kényelmes energiafelhasználást biztosítanak, hasonlóképpen veszélyesek is; nem hiába van szükség szakember közreműködésére bármilyen áram-, illetve gázellátással kapcsolatos szerelési munkálat során. A legtöbb esetben pedig kész szerencse, s pusztán a csodának köszönhető, hogy nem tragédia lett a szabálytalan vételezés vége.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 26. kedd
Virág
48. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?