Az egyik magyarázat szerint a kriptokultúra nem volt hajlandó felnőni, és ez távol tartja a potenciális befektetőket.
Karácsonykor, amikor összeül a család, sokszor szóba kerülnek a pénzügyek is. Van, aki tájékozott, de van, aki hozzá sem tud szólni a témához. Ilyenkor persze jó, ha mi is hozzá tudunk szólni a témához, ezért összeszedtük, mik voltak a legfontosabb, pénztárcánkat érintő témák, amik a karácsonyi asztal mellett is szóba jöhetnek.
CSOK és NOK
A CSOK és a NOK elsőre úgy tűnhet, hogy a Kacsamesékből megismert Tiki, Niki és Viki távoli rokonai, pedig valójában jelentős mértékű állami támogatásokról van szó, amit otthonteremtésre használhatunk fel. A két rendszer közül a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) a lényegesebb, ez ugyanis már 2016. január elseje óta igényelhető, míg a NOK-hoz egyelőre nem juthatunk hozzá.
A támogatási összeg attól függ, hogy hány gyerekünk van, minél több, annál több vissza nem térítendő támogatást kaphatunk az államtól, az eddig megkapott átlagos összeg 2 millió forint körül alakult. A kedvezmény összege nagyban függ attól, hogy használt, vagy új lakást veszünk (ez utóbbinál építkezés is szóba jöhet). Három gyerekkel új lakás vásárlással 10 millió forinthoz is juthatunk, sőt, ilyenkor egy kedvezményes, 3 százalékos fix kamatozású kamattámogatott hitelt is kaphatunk az államtól.
A CSOK egyébként elég népszerű, több tízezer család lakáshoz jutását segítette idén. A rendszerben azonban akadtak problémák, így január 1-től számos ponton változik a rendszer:
- Könnyebben vehetünk új lakást a tervezőasztalról és
- Osztatlan közös tulajdonú telekre is lehet építkezni, vagyis lehetőség lesz ikerházak felhúzására is támogatásból.
Még szeptemberben lett könnyebb CSOK-hoz jutni, a magzatot már 12 éves korától figyelembe lehet venni (korábban 24 héttől lehetett), gyám is igényelhet támogatást a szülők halála esetén és ha közeli hozzátartozó szerez tulajdonrészt, akkor nem kell visszafizetni a kedvezményt.
A Nemzeti Otthonteremtési Közösség (NOK) elvileg a lakáskasszákhoz hasonlóan 30 százalékos állami támogatást ad a megtakarításaink után. A pénzhez viszont nem a megtakarítás végén, hanem a futamidő alatt juthatunk hozzá, az hogy pontosan mikor egy sorrend, illetve sorsolás alapján dől el. Eddig viszont egy erre alkalmas cég sem alapított közösséget, így ez a támogatási forma egyelőre csak papíron létezik.
Durván alacsonyak a kamatok: vegyünk fel hitelt!
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén rekord alacsony szintre csökkentette az alapkamatot, így a lakáshitelek kamata is 5 százalék körülire csökkent. Kézenfekvő lehet, hogy most kell kölcsönt felvenni, ami alapvetően nem rossz ötlet. A kamatszint azonban a következő 15-20 évben valószínűleg nem lesz olyan alacsony, mint most, ezért pedig nem árt azzal számolni, hogy a törlesztőrészletünk magasabb lesz. Ez ellen két módszerrel vehetjük fel a harcot:
- Megtakarítást indítunk (lakástakarék később betörleszthető a hitelbe), vagy
- A futamidő végéig fixált kölcsönt veszünk fel.
Persze azt is választhatjuk, hogy számolunk azzal, hogy később akár 20-30 (extrém esetben 50-60) százalékkal magasabb törlesztőrészletet fizetünk.
Te jó ég, mennyivel nőnek a bérek!
Az év végén sokakat meglepett, hogy a kormány jelentősen megemeli a minimálbért és a garantált bérminimumot. Ennek elsődleges oka, hogy sok ágazatban jelentős munkaerőhiány alakult ki az év során, amely több vállalkozásnál az üzemeltetést veszélyezteti és gátolja a cég növekedését.
Emiatt a minimálbér a jelenlegi 111 ezer forintról
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- Jövőre 127 500 forintra,
- 2018-ra pedig 138 ezer forintra nő.
A garantált bérminimum is emelkedik, 2017-től 161 ezerre, 2018-tól pedig 180 500 forintra.
A kis- és középvállalkozásokat (kkv) úgy próbálják kompenzálni, hogy a szociális hozzájárulási adó 27 százalékról 22 százalékra csökken jövőre, majd 2018-tól további 2 százalékponttal, 20 százalékra csökken. 2018-tól egyébként több lépcsőben a szociális hozzájárulás is csökken majd.
A járulékcsökkentések ellenére sok vállalkozó nehezen tudja majd kigazdálkodni, előfordulhat, hogy valakinek emiatt kell majd bezárni a vállalkozását, azonban a munkaerőhiányt csökkentheti.
Nem lesz gond a nyugdíjakkal!
A nyugdíjrendszer a szakértők túlnyomó többsége szerint hosszútávon fenntarthatatlan, ezért reformra szorul. Az első lépést efelé már meg is tették, igaz, nem egy szokványos módszerrel. 2016-ban bevezették a szülőtartást, amelynek az a lényege, hogy a gyerekeknek kell eltartania a idős szülőket, ha a nyugdíjuk túl alacsony ehhez,
Ha a szülő idősek otthonába kerül, akkor az intézmény is perelhet, a gyereknek ki kell fizetnie az öregek otthona költségeit. Persze ez messze nem elegendő a nyugdíjrendszer fenntarthatóságához, ráadásul számos olyan kérdést is felvet, hogy mi van akkor, ha a gyerek nem tudja eltartani a szülőt.
Emelkednek az üzemanyagárak
Év elején még literenként 300 forintért tankolhattunk, év végére viszont 370 forint környékére emelkedtek az árak. Ez egyrészt az olaj árának növekedése, másrészt a benzinre és a gázolajra kivetett extra adó miatt van így. Erről részletesebb elemzésünket ITT olvashatjátok, míg az üzemanyagon spórolásról ITT olvashatod le korábbi írásunkat.
Címlap: MTI / Balogh Zoltán
-
Karácsonyi bevásárlás: miért éri meg a Lidl mellett dönteni az ünnepek előtt?
Az ünnepi készülődés mindenkitől sok energiát és alapos tervezést igényel, ezért a Lidl célja, hogy az idei karácsonyi bevásárlást a vásárlók egyszerűen és egy helyen intézhessék.
-
Közeledik a síszezon, féláron is elérhető a Gránit Bank Platinum kártya: 50 milliós, síelésre is érvényes utasbiztosítás jár hozzá
Európa sípályáin nagyjából minden tizedik síelő szenved kisebb-nagyobb balesetet egy-egy szezonban.
-
Ez a cég ott lát lehetőséget, ahonnan más menekül: bevásárolták magukat egy borsodi zsákfalu baromfifeldolgozójába
A Pi-Pi Kft. a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével korszerűsíti az üzemet.
-
Elektromos 4x4 városban, országúton, terepen: hol jön ki az előnye?
Mit is nyújt a négykerék-hajtás a mindennapokban az autósok számára?
-
Változó karácsonyi kosár: spórolnak a magyarok, de a menüre nem sajnálják
Egy kutatás szerint továbbra is kiemelt fontosságú az ünnep, de sokan szűkebb kerettel gazdálkodnak, visszafogják az ajándékköltést, és a megfizethető meglepetések felé fordulnak.
-
Évente tízmilliárdokat lopnak el a csalók hazai bankszámlákról – Kiderült, ki a legkönnyebb célpont
Becslések szerint 2,6 millió magyar változtatott online vásárlási szokásain, miután átverték vagy csalás célpontja lett, 40%-uk emiatt kevesebbet vásárol a neten.
-
Zsalutrend: számít a felhasznát anyagokba épített energia (x)
Fókuszban a karbonsemlegességhez hozzájáruló, csekély ökológiai lábnyommal rendelkező és igazolt adatokkal kínált építőanyagok. Ezek között rendhagyó egy 25 éves zsaluinnováció a Mevától.
-
Önálló digitális transzformációs terület a Rossmann-nál (x)
Dedikált csapattal indult el a digitális transzformáció a Rossmann Magyarországnál, az új, önálló területet Fürjes Ádám, a vállalat eddigi webshopvezetője irányítja.
-
A vásárlói élmény és az értékteremtés kéz a kézben jár az Ecofamily üzleteiben (x)
Az elmúlt években látványosan átalakultak a fogyasztói igények: a vásárlók ma már nem csupán termékeket keresnek, hanem olyan márkákat és üzleteket, amelyekkel azonosulni tudnak és amelyek valódi értéket képviselnek.








