Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódott folyamatokat.
Elképesztő árcédulákkal találkozhat az, aki ma új építésű lakóingatlant akar vásárolni Budapesten. Piaci vizsgálatunk szerint jelenleg az 50-100 millió forint közötti kategóriában 2484 eladó lakás található, 100-200 millió forint között 446 lakóingatlanból válogathatnak az érdeklődők, a 200-400 milliós árszegmensben pedig 68 luxuslakáson van még árcédula. Ennél persze jóval színesebb a kép a fővárosi új lakás piacon. Mutatjuk!
Nemrég publikálták a Budapesti Lakáspiaci Riport legfrissebb, 2019 első negyedévére vonatkozó adatsorát, amely alapján továbbra sem lehet kétségünk affelől, hogy a fővárosban továbbra is hatalmas igény mutatkozik a luxusingatlanokra. Ennél persze jóval összetettebb a kép, hiszen az Eltinga és az Ecorys szakemberei már 493 budapesti lakóingatlan-fejlesztést számláltak össze; az adatsor újépítésű lakásainak száma pedig meghaladja a 24,9 ezret (az előző negyedévben 475 fejlesztésben 23,4 ezer lakást számlált a riport). A friss riport nyers adatsorát górcső alá véve a Pénzcentrum pedig azt is megállapította, hogy a fővárosban jelenleg egy átlagos új építésű eladó lakás
- alapterülete 71,8 négyzetméter (erkélyekkel és teraszokkal korrigált alapterület);
- négyzetméterára pedig 882 824 forint.
KATT! Lakást vennél? A finanszírozáshoz nézz körül kalkulátorunkban!
Na persze érdemes a várost jóval közelebbről is megvizsgálni, hiszen a lakáspiaci mutatók egészen drasztikus kilengést is képesek produkálni. Az például már Buda és Pest viszonylatában is látszik, hogy a Duna árban is komoly vízválasztó. A négyzetméterenként majdnem 110 ezer forintos árdifferencia, egy 70 négyzetméteres lakás esetében azt jelenti, hogy átlagosan bő 7,6 millió forintot spórolhat valaki, ha a folyó keleti oldalán keres új otthont magának. Itt érdemes megjegyezni, hogy az első negyedéves adatok alapján négyzetméterenként még több mint 180 ezer forint volt az átlagos árdifferencia.
Ennek ellenére a kerületi bontás azt mutatja, hogy mégsem egy budai kerület viszi a prímet: az V. kerület ugyanis több mint 310 ezer forintot ver rá négyzetméterenként az ezüstérmes XII. kerületre. A drágább lokációk közé tartozik még Budán az I., és a II. kerület, Pesten pedig a VI. és VII. kerületek, amelyekben átlagosan 1,3-1,4 millió forint közötti fajlagos árakkal találkozhatnak az érdeklődők.
A XI., III., VIII., IX., és XIII. kerületek még meglehetősen drágák, de már bőven lemaradnak a millió feletti listavezetőktől; ezekben a kerületekben 810-913 ezer forint közötti négyzetméterárakkal kalkulálhatnak a vásárlók. Budapest többi kerületében 529-743 ezres egységár között vásárolhatunk, az olcsóbb árcédula többnyire a városközponttól meszebb található lokációk esetében jellemző. A legolcsóbb kerület továbbra is a XXIII., ahol egy 70 négyzetméteres, új építésű lakáshoz már alig több mint 37 millió forintért hozzá lehet jutni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ismét érdekes eredményre vezetett a Pénzcentrum méretkategóriák szerinti elemzése is. Noha továbbra is egyértelmű, hogy a lakások méretének növekedésével nem egyenes arányú a fajlagos árak csökkenése, de a kocka ezúttal csak az utolsó általunk vizsgált méretkategóriánál fordult. Jelen állás szerint, míg a legkisebb garzonlakásoktól, az egy-másfél szobás, maximum 60 négyzetméteres lakásokon át, egészen a 100 négyzetméteres otthonokig folyamatosan csökken a négyzetméterár, addig 101 négyzetmétertől fordul a kocka. Jól látható tehát, hogy a legmélyebbre annak kell a zsebébe nyúlnia, aki garzont vagy méretes luxuslakást vásárolna magának.
És persze ezúttal sem marqadhatott el, hogy turkáljunk picit a luxuskategóriában is. Őszintén, leesett az állunk. Nem is az volt a meglepő, hogy a legdrágább projekt irányára bő 600 millió forint, hanem az, hogy a luxusfejlesztések darabszáma szerint egyértelmű, hogy továbbra is komoly igény mutatkozik a többszáz milliós lakásokra a fővárosban. Az összesítés szerint az 50 millió forint alatt kínált lakások száma 2389 darabot számlál; az 50-100 millió forint közötti kategóriában 2484 eladó lakás található jelenleg; 100-200 millió forint között 446 lakóingatlanból válogathatnak az érdeklődők; a 200-400 milliós árszegmensben 68 luxuslakáson van még árcédula; de a 400 millió forintnál drágább projekteknél is akad még 2 vevőre váró "otthon".
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.