Az elmulasztott téliesítés súlyos anyagi következményekkel járhat, a károk akár milliós nagyságrendet is elérhetnek.
Az elmúlt bő egy évben egymást érik az áremelkedésre, mint vis maiorra hivatkozó szerződésbontások a budapesti új lakás piacon. Most egy konkrét eset kapcsán jártuk körbe a helyzetet: mutatjuk a vásárlók, a beruházó, és egy ingatlanjogász álláspontját is.
Lassan másfél évvel ezelőtt megjelent, "Trükkös árjáték a pesti belvárosban: lehull a lepel az ingatlanos praktikáról" című cikkünkben írtuk először a budapesti Magdolna negyedben található fejlesztésről, a Simona Házról. Akkor a projektcég, azaz a Mantra Development szerint Budapesten egyedinek tekinthető árazási mechanizmust vettük górcső alá, most viszont egy másik ügy miatt lettünk figyelmesek a projektre.
Egy olvasónk nemrég keresett meg minket történetével. Mint írta, "(...) két éve szálltunk be a Simona ház 1 építkezésbe. A lakásokat egy éve kellett volna átadni. Mostanra már csaknem kész állapotban vannak, és jött a feketeleves. Ha nem fizetünk az előszerződésben rögzített vételár felett még négy milliót, akkor szerződést bontanak és eladják a lakást másnak drágábban."
- tette hozzá levelében olvasónk.
Nos, vásárlóként igazi hidegzuhany, ez kétségtelen. De mi azért kíváncsiak voltunk a fejlesztő álláspontjára is, így kérdéseinkkel megkerestük a projektcéget is. A cég képviselője elöljáróban leszögezte, hogy egyéni szerződésekre, mivel azok üzleti titoknak minősülnek, semmilyen esetben sem tudnak reagálni. Azt viszont hozzátették, hogy nyitottak a párbeszédre, és az a tapasztalatuk, hogy a legjobb megoldás az, ha az esetleges vásárlói elégedetlenségeket, egyenesen a vevőkkel beszélik meg.
Általánosságban viszont már közlékenyebbek voltak. "Az egy éves késés miatt, folyamatos kommunikációban vagyunk a Vevőinkkel, természetesen vannak, akiknek ez megterhelőbb. Ennek - a piacon általánosnak mondható késésnek - nem okozói, hanem Vevőinkkel együtt, áldozatai vagyunk. A beruházó ki van szolgáltatva a generál kivitelezőnek, aki ki van szolgáltatva az alvállalkozónak, beszállítóknak, stb." - írták.
- fogalmazott a Pénzcentrum megkeresésére a Mantra Development.
Válaszukban azt is kifejtették, hogy rendszer szinten a következőt látják: "A megemelkedett piaci árak nem a beruházóknál képződnek profitként. Ez azt jelenti, hogy az a lakás, amit 15 millióért vettek 2 éve, ma kb 30 milliót ér. Ez az extra 15 millió értéknövekedés azért keletkezett, mert a lakásoknak megemelkedett az előállítási költsége. Ez azt jelenti, hogy a beruházó egy évvel többet dolgozott rajta, mert nehezebb volt megépíteni az építőanyag és munkaerőhiány miatt, magasabbak lettek az építési költségek, minimum duplájára emelkedtek a telekárak (van olyan telek aminek az ára 79 M Ft-ról 300 M Ft-ra emelkedett)."
- zárták álláspontjukat a Pénzcentrum megkeresésére.
Mit mond az ingatlanjogász?
Mivel a felek között nem tisztünk igazságot tenni, így az ilyen, és az ehhez hasonló esetek - amelyekből egyre több van - tisztázásához, illetve a lehetséges végkimenetelek feltárásához ingatlanjogász segítségét kértük. Dr. Ódor Dániel, MRICS, ügyvéd, a Taylor Wessing partnere a Pénzcentrum megkeresésére elmondta: "Azon indokok, hogy a lakások árai megváltoztak, a munkaerőhiány nőtt, az alapanyagok beszerzése nehézkesebb nem szolgálhatnak az előszerződéstől (vagy adott esetben a végleges szerződéstől) történő elállás alapjául. Az építtető csupán rosszul mérte fel a piaci folyamatokat, és a 2 évvel ezelőtti szerződéskötés időpontjában, azaz 2017-ben az árak, a kereslet-kínálat viszonyainak a változásával számolnia kellett."
- tette hozzá Dr. Ódor Dániel, MRICS.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.